Przejdź do treści

Małpia ospa w Europie. Pierwsze zgony poza Afryką

Zgony z powodu małpiej ospy / gettyimages
Zgony z powodu małpiej ospy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch zgonach z powodu małpiej ospy. To kolejne, zaraz po pacjencie z Brazylii, śmiertelne ofiary choroby poza Afryką. Wcześniej WHO miało informacje o pięciu potwierdzonych zgonach spowodowanych małpią ospą, wszystkie miały miejsce w Afryce.

Zgony spowodowane małpią ospą

Hiszpański resort zdrowia poinformował w sobotę, 30 lipca, o drugim odnotowanym w tym kraju zgonie spowodowanym małpią ospą. W obu przypadkach nie podano żadnych szczegółów dotyczących zmarłych.

Według danych Hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, do tej pory w kraju potwierdzono 4298 przypadków zakażenia. 120 osób jest hospitalizowanych.

Jak podało ministerstwo, około 3500 ze stwierdzonych zakażeń dotyczyło mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Tylko 64 przypadki wykryto u kobiet.

Hiszpański resort zdrowia jest w trakcie podawania 5300 szczepionek przeciwko wirusowi małpiej ospy. Kraj ten otrzymał je w ramach unijnego programu. Pracownicy ochrony zdrowia twierdzą jednak, że to za mało, by objąć szczepieniem wszystkie grupy ryzyka.

Pierwszy zgon poza Afryką

Wcześniej, w piątek 29 lipca, to Brazylia ogłosiła zgon osoby zakażonej wirusem małpiej ospy. Tym samym stała się pierwszym krajem poza Afryką, w którym zanotowano przypadek śmiertelny w trakcie obecnej epidemii.

Zmarły Brazylijczyk to 41-letni mężczyzna, który chorował również na chłoniaka. Wcześniej stwierdzono u niego osłabienie układu odpornościowego.

„Choroby współistniejące pogorszyły jego stan” – ogłosiło brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, dodając, że pacjent był hospitalizowany w mieście Belo Horizonte. Mężczyzna zmarł z powodu wstrząsu septycznego po przewiezieniu na oddział intensywnej terapii.

Globalny stan zagrożenia

Zdaniem Pan American Health Organization (PAHO), Brazylia, Stany Zjednoczone i Kanada są najbardziej dotknięte małpią ospą. Do tej pory tylko w tych trzech krajach zgłoszono ponad 5 tysięcy przypadków zakażenia.

Przypomnijmy: od 23 lipca obowiązuje globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy, wprowadzony przez WHO.

„Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Małpia ospa – co należy o niej wiedzieć?

Małpia ospa, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej, dynamicznie rozprzestrzenia się po świecie. 7 maja br. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Zachorował mężczyzna, który wrócił z Nigerii, kraju, w którym choroba ta występuje naturalnie. Od tego czasu w Europie wykryto przypadki zakażeń w prawie każdym państwie.

Choroba ta objawia się gorączką, bólami głowy, bólami pleców, mięśni, powiększonymi węzłami chłonnymi i wysypką podobną do ospy wietrznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.