Przejdź do treści

Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie

Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie /iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa – ogłosił na konferencji prasowej dr Grzegorz Czelej, senator RP, który go oficjalnie zaprezentował. Z linii produkcyjnej właśnie wyszła jego pierwsza seria. Czelej podkreślił, że lek „powinien stać się priorytetem dla wszystkich” i zostać jak najszybciej wprowadzony. 

Pierwsza seria już wyprodukowana

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Biomed zaprezentował pierwszy polski lek na COVID-19. Właśnie zakończono produkcję pierwszej serii środka. Po zakończeniu niezbędnych badań będzie przekazany do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie.

23 września 2020 r., etap produkcji został zakończony, a w jego wyniku powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych, w tym badań stabilności produktu, zostaną przekazane do badań klinicznych. Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r. – powiedział Marcin Piróg, prezes zarządu Biomed Lublin S.A.

Produkcja leku wystartowała 18 sierpnia. Preparat uzyskano z osocza ozdrowieńców. Ze 150 litrów krwi, która była potrzebna do produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pierwszy skuteczny lek na COVID-19

– Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi. Również dlatego to Polacy powinni wymyślić dla niego nazwę. Czekamy na propozycje – powiedział dr Grzegorz Czelej, senator RP, który zaprezentował lek.  – Czas też, aby polski lek na COVID-19 stał się priorytetem dla wszystkich – dodał.

Senator zaapelował o wydanie decyzji o dopuszczeniu tego leku na koronawirusa w „trybie epidemicznym”. Podkreślił, że leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia, a naukowcy z całego świata donoszą o skuteczności osoczoterapii w leczeniu COVID-19.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: