Obfite miesiączki – objaw, którego nie powinnaś lekceważyć
Obfite miesiączki to problem, z którym każdego miesiąca mierzy się około 14% kobiet. Choć u części pacjentek jest to zjawisko fizjologiczne, nie powinnaś go lekceważyć. Obfite miesiączki zawsze wymagają sprawdzenia pod kątem bardziej poważnych przyczyn, jak na przykład nowotwory narządu rodnego. W tym artykule wyjaśniono, jak długo może trwać obfita miesiączka oraz jakie są jej przyczyny. Czy istnieją zioła na obfite miesiączki?
Obfite miesiączki, czyli jakie? Jak je rozpoznać?
Jednym z częstszych problemów, z jakim pacjentki zgłaszają się na konsultacje ginekologiczne, są zaburzenia miesiączkowania. Wśród całej ich gamy, najczęściej diagnozuje się obfite miesiączki, czyli hypermenorrhoea. Postawienie rozpoznania nie jest jednak prostym zadaniem, gdyż średnio połowa kobiet błędnie określa ilość krwi utraconej podczas miesiączki – wynik zwykle jest zawyżony.
Ustalenie diagnozy polega więc na połączeniu ze sobą szeregu dodatkowych objawów towarzyszących obfitej miesiączce, jak między innymi wydalanie wraz z krwią miesiączkową skrzepów czy ogólne osłabienie organizmu. Szczególną uwagę powinno zwrócić bardzo szybkie moczenie tamponów i podpasek, kiedy to zachodzi konieczność ich wymiany nawet co 1-2 godziny.
Bardzo obfite miesiączki wiążą się z utratą ponad 100 ml krwi, a co za tym idzie – żelaza. To z tego powodu podczas okresu wiele kobiet szybko się męczy, nawet w trakcie wykonywania lekkich, codziennych czynności. Ważne jest też to, że pomimo zbyt dużej objętości krwi, czas krwawienia oraz długość cyklu miesiączkowego zwykle pozostają w normie (około 28 dni). Jeśli jednak obfite miesiączki trwają ponad 7-10 dni, stan taki nazywamy menorrhagią.
Obfite miesiączki – przyczyny, jakie kryją się za patologią
Jeśli regularnie doświadczasz obfitych krwawień miesięcznych, mogą to być oznaki problemów zdrowotnych. Nie bój się jednak, ponieważ u niektórych kobiet problem występuje fizjologicznie. Dlatego najważniejsze jest, abyś zgłosiła się do ginekologa i skonsultowała z nim przebieg swojego cyklu.
Hiperplazja endometrium
W przebiegu hiperplazji endometrium błona śluzowa macicy (endometrium) rośnie nadmiernie, powodując obfite i nieregularne krwawienia. Może to wynikać z zaburzeń hormonalnych. Schorzenie wymaga diagnostyki różnicowej w celu wykluczenia nowotworu endometrium, który również wywołuje obfite miesiączki.
Polipy endometrialne
Polipy endometrialne to niewielkie twory na błonie śluzowej macicy, które mogą wywoływać obfite krwawienia i bóle brzucha. Badanie ultrasonograficzne (USG) potwierdza ich obecność, a leczenie obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian.
Zaburzenia krzepnięcia krwi
W przypadku skazy krwotocznej, niedoborów czynników krzepnięcia czy małopłytkowości, a więc patologii związanych z zaburzeniami krzepnięcia krwi, częściej występują obfite miesiączki. W takim wypadku konieczne jest leczenie choroby odpowiedzialnej za wystąpienie symptomu, a nie sam objaw.
Adenomioza
Adenomioza to schorzenie, w którym podobna do endometrium tkanka rośnie głęboko w mięśniu macicy, a nie tylko na jej wewnętrznej powierzchni. Głównymi objawami adenomiozy są obfite i długotrwałe krwawienia menstruacyjne oraz silne bóle miesiączkowe. W wyniku obecności tkanki endometrialnej w mięśniu macicy, podczas każdego cyklu menstruacyjnego ta struktura także krwawi, co może prowadzić do bolesnych stanów zapalnych, tworzenia się blizn i zmian w strukturze mięśnia macicy.
Zespół zapalenia miednicy mniejszej
Zespół zapalenia miednicy mniejszej jest stanem, który charakteryzuje się bólem w okolicach miednicy i podbrzusza. Bólowi często towarzyszą plamienia, zwłaszcza w przypadku gdy dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej, która może dotyczyć narządów miednicy mniejszej, takich jak jajniki, jajowody czy macica. W takim przypadku konieczne staje się podjęcie leczenia antybiotykami. Zespół zapalenia miednicy mniejszej może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowany i odpowiednio leczony.
Czynnościowe krwawienie z macicy
Czynnościowe krwawienie z macicy to sytuacja, w której dochodzi do nieregularnych krwawień między miesiączkami. Te nieregularności mogą wynikać z występowania cykli menstruacyjnych bez owulacji, czyli bez pęknięcia dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i uwolnienia komórki jajowej. Bez owulacji poziom hormonów waha się, co prowadzi do nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy. W konsekwencji może to skutkować obfitym krwawieniem. Zjawisko często występuje u młodych dziewcząt oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, gdy cykle menstruacyjne stają się nieregularne.
Wady w budowie anatomicznej
Nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy mogą prowadzić do różnorodnych problemów ginekologicznych, w tym obfitych krwawień menstruacyjnych. Przykłady takich wad to podwójna lub dwurożna macica lub występowanie przegrody wewnątrz macicy. Wpływają one negatywnie na procesy hormonalne, rozrost błony śluzowej macicy oraz jej zdolność do prawidłowego krwawienia i złuszczania się podczas menstruacji.
Obfite miesiączki po 40. roku życia
Obfite miesiączki po 40. roku życia mogą być związane z perimenopauzą, czyli okresem poprzedzającym menopauzę. Zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne zaburzają regularność cykli oraz ilość i intensywność krwawień. Jeśli jesteś po czterdziestce i zauważyłaś, że podczas okresu krwawisz bardziej obficie niż zwykle, skonsultuj się z ginekologiem w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn.
Długie i obfite miesiączki w okresie menopauzy
Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Możemy ją stwierdzić, jeśli przerwa od ostatniego krwawienia wynosi 12 miesięcy lub więcej. W czasie menopauzy, która zazwyczaj występuje między 45. a 55. rokiem życia, dochodzi do stopniowego wygasania czynności hormonalnej jajników, co w konsekwencji prowadzi do spadku produkcji hormonów takich jak estrogen i progesteron. W związku z tym miesiączki zaczynają pojawiać się nieregularnie, aż wreszcie całkowicie zanikają. Obfite miesiączki w czasie menopauzy są zatem zjawiskiem nietypowym i mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne. Jeżeli doświadczasz obfitych krwawień podczas menopauzy, koniecznie udaj się do lekarza w celu wykluczenia atypowego rozrostu endometrium i innych schorzeń.
Obfite miesiączki ze skrzepami
Obfite miesiączki z obecnością skrzepów krwi mogą być wynikiem nadmiernego rozrostu błony śluzowej macicy. Skrzepy to zbite, galaretowate fragmenty o barwie dużo ciemniejszej niż krew miesiączkowa (od brunatnej po czarną). Z pewnością zauważysz je na podpasce, czy tamponie. Powodem ich występowania może być wolniejszy odpływ krwi z macicy – krew i złuszczona tkanka zaczyna gromadzić się i krzepnąć. Często jest to związane z procesem perimenopauzalnym, kiedy to poziomy hormonów ulegają wahaniom.
Zioła na obfite miesiączki
Zapewne wielokrotnie zastanawiałaś się, co na obfite miesiączki będzie najskuteczniejsze. Okazuje się, że niektóre zioła mogą być pomocne w łagodzeniu tego problemu. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz inne problemy zdrowotne lub przyjmujesz leki. Oto zioła, których możesz użyć w celu złagodzenia obfitych miesiączek:
- mięta pieprzowa – ma właściwości przeciwbólowe i przeciwskurczowe, co może pomóc w łagodzeniu bolesnych skurczów macicy,
- mniszek lekarski – uważany jest za roślinę regulującą cykl menstruacyjny i zmniejszającą obfitość krwawienia,
- cynamon – może pomóc w regulacji krwawienia poprzez wpływ na naczynia krwionośne,
- pokrzywa – zawiera dużo żelaza, co może być korzystne w przypadku utraty krwi,
- lawenda – może działać uspokajająco i przeciwbólowo, łagodząc skurcze i napięcie.
Bibliografia:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menorrhagia/symptoms-causes/syc-20352829 [dostęp 14.08.2023].
- Davies J., Rezan A. Kadir M., Heavy menstrual bleeding: An update on management, Thrombosis Research 2017, 151: 70-77.
- Haamid F., Sass A. E., Dietrich J. E., Heavy Menstrual Bleeding in Adolescents, Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology 2017, 30: 665.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?