3 min.
Estrogeny – czym są i jaką pełnią rolę?

Estrogeny i ich rola w organizmie
Najnowsze
15.04.2021
Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają hipotezy, jaka może być ich przyczyna
14.04.2021
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
Estrogeny to grupa hormonów płciowych występująca u kobiet i u mężczyzn. Jednak to w organizmach kobiecych pełnią ważniejszą funkcję, dlatego nazywane są żeńskimi hormonami płciowymi. Jaka jest ich rola i jakie wykazują właściwości?
Spis treści
Estrogeny – czym są?
To trzy główne hormony: estron, estriol i estradiol. Są one do siebie podobne pod względem struktury molekularnej. W trakcie trwania ciąży w skład estrogenów wchodzi estetrol (wytwarzany jest tylko w tym okresie).
Hormony o budowie sterydowej, zaliczane do steroidów pochodnych estranu. Istotne różnice widać pomiędzy ilością i ustawieniem grup hydroksylowych.
Estrogeny produkowane są przez jajniki, nadnercza, adipocyty (komórki tkanki tłuszczowej).
W organizmach męskich produkowane są przez jądra i korę nadnerczy. Ich niedobór może prowadzić do pojawienia się u panów bezpłodności.
Estrogeny – jakie są funkcje?
Do najważniejszych funkcji należy wpływ:
- Na kobiecą budowę ciała;
- Na cykl miesiączkowy;
- Na płodność;
- Na popęd seksualny;
- Na wygląd skóry;
- Na zwiększenie krzepliwości krwi;
- Na psychikę;
- Na gospodarkę lipidową;
- Na zwiększenie przyswajania białek;
- Na pozytywny rozrost tkanki tłuszczowej;
- Na metabolizm tkanki tłuszczowej.
Mogą mieć wpływ na pojawienie się komórek endometrium (działanie rakotwórcze).
Odpowiedzialne są w okresie dojrzewania na wykształcenie 2- i 3-rzędowych cech płciowych (wzrost mięśnia macicy, zewnętrznych cech dojrzałości, jajowodów, wpływają na ostateczne ukształtowanie się sylwetki).
Estrogeny wpływają na poziom kobiecego libido. Regulują również u kobiet stany emocjonalne. Wpływają na metabolizm tkanki kostnej. Niedobór tych hormonów może prowadzić do szybszej destrukcji kości oraz do pojawienia się osteoporozy. U kobiet w okresie pomenopauzalnym dochodzi do wielu złamań, co jest objawem niskiej ilości tych hormonów w organizmie.
Estrogeny wpływają na przemiany węglowodanowe organizmu i odpowiedzialne są za przepuszczalność błon komórkowych (nasza skóra jest bardziej elastyczna).
Estrogeny – kiedy zmienia się ich poziom?
Fazy cyklu menstruacyjnego wpływają na ilość obecnych hormonów w organizmie. W trakcie trwania miesiączki obserwuje się ich najmniejszą ilość. Potem następuje wzrost estrogenów w organizmie, dzięki czemu błona śluzowa macicy może na nowo się odbudować (organizm kobiecy przygotowuje się również do ewentualnego zajścia w ciążę).
W pierwszej fazie cyklu poziom tych hormonów jest największy.
Estrogeny pełnią ważną funkcję przy produkcji hormonu luteinizującego – LH (odpowiedzialny za tworzenie ciałka żółtego i bierze udział w owulacji).
Estrogeny – nadmiar, niedobór i ich skutki dla organizmu
Stężenie estrogenów w organizmach kobiecych zależny jest od wielu czynników, m.in. od pracy, ilości stresu, aktywności fizycznej.
Niedobór oraz nadmiar estrogenów może prowadzić do wystąpienia różnych nieprawidłowości:
- Zaburzenia miesiączkowania;
- Nadmierny przyrost masy ciała;
- Pojawienie się męskiej sylwetki;
- Obniżenie barwy głosu;
- Napady migreny;
- Powiększenie piersi;
- Wzrost ryzyka zakrzepowo-zatorowego;
- Zaburzenia emocjonalne i psychiczne, w tym nadmierna płaczliwość, bezsenność, stany depresyjne;
- Złe samopoczucie, w tym bóle głowy, kołatanie serca, zaparcia, suchość skóry i błon śluzowych.
Występują zmiany o charakterze długotrwałym (osteoporoza i choroby układu krążenia).
Brak odpowiedniej proporcji pomiędzy estrogenami i progesteronem znajdującymi się w kobiecym organizmie może prowadzić do wystąpienia cykli bezowulacyjnych (niepłodność).
Bardzo ważnym jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, jeśli zauważy się u siebie jedną z takich nieprawidłowości. Lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie mające na celu poprawę komfortu życia kobiety.
Estrogeny stosowane są w antykoncepcji hormonalnej oraz syntetyczne stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów tych hormonów.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021