3 min.
Estrogeny – czym są i jaką pełnią rolę?

Estrogeny i ich rola w organizmie
Najnowsze
28.01.2021
Oko – budowa, funkcje, astygmatyzm i inne wady wzroku
28.01.2021
Otwarte galerie handlowe? Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach w obostrzeniach
28.01.2021
Milion nowych przypadków zaburzeń psychicznych we Włoszech. To skutek pandemii
28.01.2021
Dwie maski ochronne zamiast jednej? „To po prostu rozsądne”- mówi główny epidemiolog USA
27.01.2021
„Nowa nadzieja dla osób z depresją”. Zidentyfikowano białka, które mogą odpowiadać za zaburzenia nastroju
Estrogeny to grupa hormonów płciowych występująca u kobiet i u mężczyzn. Jednak to w organizmach kobiecych pełnią ważniejszą funkcję, dlatego nazywane są żeńskimi hormonami płciowymi. Jaka jest ich rola i jakie wykazują właściwości?
Spis treści
Estrogeny – czym są?
To trzy główne hormony: estron, estriol i estradiol. Są one do siebie podobne pod względem struktury molekularnej. W trakcie trwania ciąży w skład estrogenów wchodzi estetrol (wytwarzany jest tylko w tym okresie).
Hormony o budowie sterydowej, zaliczane do steroidów pochodnych estranu. Istotne różnice widać pomiędzy ilością i ustawieniem grup hydroksylowych.
Estrogeny produkowane są przez jajniki, nadnercza, adipocyty (komórki tkanki tłuszczowej).
W organizmach męskich produkowane są przez jądra i korę nadnerczy. Ich niedobór może prowadzić do pojawienia się u panów bezpłodności.
Estrogeny – jakie są funkcje?
Do najważniejszych funkcji należy wpływ:
- Na kobiecą budowę ciała;
- Na cykl miesiączkowy;
- Na płodność;
- Na popęd seksualny;
- Na wygląd skóry;
- Na zwiększenie krzepliwości krwi;
- Na psychikę;
- Na gospodarkę lipidową;
- Na zwiększenie przyswajania białek;
- Na pozytywny rozrost tkanki tłuszczowej;
- Na metabolizm tkanki tłuszczowej.
Mogą mieć wpływ na pojawienie się komórek endometrium (działanie rakotwórcze).
Odpowiedzialne są w okresie dojrzewania na wykształcenie 2- i 3-rzędowych cech płciowych (wzrost mięśnia macicy, zewnętrznych cech dojrzałości, jajowodów, wpływają na ostateczne ukształtowanie się sylwetki).
Estrogeny wpływają na poziom kobiecego libido. Regulują również u kobiet stany emocjonalne. Wpływają na metabolizm tkanki kostnej. Niedobór tych hormonów może prowadzić do szybszej destrukcji kości oraz do pojawienia się osteoporozy. U kobiet w okresie pomenopauzalnym dochodzi do wielu złamań, co jest objawem niskiej ilości tych hormonów w organizmie.
Estrogeny wpływają na przemiany węglowodanowe organizmu i odpowiedzialne są za przepuszczalność błon komórkowych (nasza skóra jest bardziej elastyczna).
Estrogeny – kiedy zmienia się ich poziom?
Fazy cyklu menstruacyjnego wpływają na ilość obecnych hormonów w organizmie. W trakcie trwania miesiączki obserwuje się ich najmniejszą ilość. Potem następuje wzrost estrogenów w organizmie, dzięki czemu błona śluzowa macicy może na nowo się odbudować (organizm kobiecy przygotowuje się również do ewentualnego zajścia w ciążę).
W pierwszej fazie cyklu poziom tych hormonów jest największy.
Estrogeny pełnią ważną funkcję przy produkcji hormonu luteinizującego – LH (odpowiedzialny za tworzenie ciałka żółtego i bierze udział w owulacji).
Estrogeny – nadmiar, niedobór i ich skutki dla organizmu
Stężenie estrogenów w organizmach kobiecych zależny jest od wielu czynników, m.in. od pracy, ilości stresu, aktywności fizycznej.
Niedobór oraz nadmiar estrogenów może prowadzić do wystąpienia różnych nieprawidłowości:
- Zaburzenia miesiączkowania;
- Nadmierny przyrost masy ciała;
- Pojawienie się męskiej sylwetki;
- Obniżenie barwy głosu;
- Napady migreny;
- Powiększenie piersi;
- Wzrost ryzyka zakrzepowo-zatorowego;
- Zaburzenia emocjonalne i psychiczne, w tym nadmierna płaczliwość, bezsenność, stany depresyjne;
- Złe samopoczucie, w tym bóle głowy, kołatanie serca, zaparcia, suchość skóry i błon śluzowych.
Występują zmiany o charakterze długotrwałym (osteoporoza i choroby układu krążenia).
Brak odpowiedniej proporcji pomiędzy estrogenami i progesteronem znajdującymi się w kobiecym organizmie może prowadzić do wystąpienia cykli bezowulacyjnych (niepłodność).
Bardzo ważnym jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, jeśli zauważy się u siebie jedną z takich nieprawidłowości. Lekarz będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie mające na celu poprawę komfortu życia kobiety.
Estrogeny stosowane są w antykoncepcji hormonalnej oraz syntetyczne stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów tych hormonów.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2021
Dr n. med. Aleksandra Gąsecka-van der Pol: pacjentom kardiologicznym brakuje pomocy psychologa. Wiele czynników ryzyka zawału serca wynika z innych problemów

27.01.2021
Angelika Kuźniak: Nie myśląc o śmierci, żyjemy tak, jakby świat miał poczekać. Nie poczeka. Nie ma co odkładać na później rozmów, wyznań, miłości

27.01.2021
„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

26.01.2021