Przejdź do treści

Miała 18 lat, kiedy usłyszała, że został jej rok życia. Dziś chce nam przekazać 5 ważnych lekcji

Przesłania Laury Nuttall znalazły się na fartuchach laboratoryjnych. Mają zwiększać świadomość na temat nowotworów Fot. Yui Mok/PA Images via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Miała 18 lat, gdy w jej głowie lekarze odkryli osiem guzów. Mimo druzgoczącej diagnozy – glejak wielopostaciowy – Laura Nuttall nie załamała się. Skończyła studia, spełnia swoje marzenia i przekazuje innym cenne rady. „Podnoś się po upadku tak szybko, jak to możliwe. To sprawi, że będziesz silny” – apeluje. Chce też szerzyć wiedzę w społeczeństwie na temat glejaka.

„Rutynowe badanie”

To było rutynowe badanie oczu. To wtedy lekarze u młodziutkiej Laury Nuttall odkryli aż osiem guzów mózgu. Okazało się, że ma glejaka wielopostaciowego. Lekarze przekazali dziewczynie druzgoczącą informację, że został jej tylko rok życia. Nastolatka wiedziała, że ma bardzo mało czasu, żeby zrealizować swoje marzenia. Los był dla niej łaskawy, bo z diagnozą żyje już cztery lata, a glejak nie jest oporny na leczenie. Przeszła wyczerpującą radioterapię oraz chemioterapię. Była także leczona innowacyjnymi metodami w Niemczech. W tym czasie nie rezygnowała z marzeń: skończyła wymarzone studia na Uniwersytecie w Manchesterze, poprowadziła prognozę pogody w telewizji BBC oraz spotkała się z Michelle Obamą.

Dziś wiedzą na temat glejaka dzieli się z innymi. Chce uczulać młody osoby, żeby nie bagatelizowały nawet najmniejszych dolegliwości, bo mogą one świadczyć o groźnej chorobie.

Niedawno odwiedziła jedną ze szkół podstawowych, gdzie podzieliła się z dziećmi swoją historią. Napisała też niezwykły list, w którym opowiedziała, jak choroba zmieniła jej życie. Laura podkreśliła w nim, że musiała się pogodzić z tym, że życie bywa kruche i nieprzewidywalne. I choć jej plany się zmieniły, dostała od losu cenne lekcje. Dziś chce nimi dzielić się z innymi.

Oto pięć lekcji życia od Laury Nuttal, którymi podzieliła się podczas spotkania z uczniami szkoły:

Pierwsza lekcja życia: Jeśli upadniesz, podnieś się

Czasami możesz potrzebować trochę czasu, aby odzyskać siły po trudnościach, które cię spotkały, ale wstań tak szybko, jak to możliwe. To właśnie sprawi, że będziesz silny. Odporność jest ważna, ponieważ nie zawsze możemy kontrolować to, co się dzieje, ale możemy kontrolować, jak sobie z problemami radzimy.

Druga lekcja życia: Nie pozwól, aby inni cię ograniczali lub mówili, że nie możesz czegoś zrobić.

Jeśli ciężko pracujesz i skupiasz się na celu, to nie ma prawie niczego, czego nie mógłbyś osiągnąć. Tym, którzy w ciebie wątpią, udowodnij, że się mylą. 

Trzecia lekcja życia: Naucz się prosić o pomoc

Czasami będziesz musiał kogoś poprosić o pomoc. Ale to nie czyni cię mniej zdolnym czy sprawnym. Wszyscy potrzebujemy pomocy od czasu do czasu i ważne jest, aby porozmawiać z ludźmi, którzy się o ciebie troszczą. To nie jest oznaka słabości!

Czwarta lekcja życia: Szukaj szczęścia

Kiedy dowiedziałam się, że mam przed sobą tylko rok życia, to było najgorszą rzeczą, jaką mogłam sobie wyobrazić. Ale w ciągu ostatnich trzech lat poznałam niesamowitych ludzi, podróżowałam do wspaniałych miejsc i doświadczyłam więcej w ciągu kilku lat niż wielu ludzi doświadcza w ciągu całego życia. 

Lekcja piąta: Uwierz, że ludzie są życzliwi

Nauczyłam się, że ludzie są naprawdę bardzo mili. Doświadczyłam tego na własnej skórze. Moje życie nie poszło zgodnie z planem, ale wykorzystałam możliwości, które mi dało. 

Na koniec Laura napisała:

„Mam nadzieję, że twoje życie pójdzie zgodnie z planem, ale jeśli tak się nie stanie, możesz być mile zaskoczony tym, co czeka na ciebie tuż za rogiem. Tak więc, kiedy wszyscy robicie kolejny krok w swoim życiu, mam nadzieję, że wykorzystacie wszystkie możliwości, jakie daje wam życie, i powiecie TAK rzeczom, których się trochę boicie. Bądź miły, odważny, głupi, uczciwy, szczęśliwy, bądź sobą!”

Laurze się to udało. Wymarzone studia ma już za sobą. Jej niezwykłą charyzmę doceniła m.in. profesorka Jackie Carter.

„Spotkałam bardzo niewielu tak zdeterminowanych ludzi, którzy chcieli żyć pełnią życia” – powiedziała dla mediów.

ilustracja 3D raka mózgu

Glejak: co to jest i jak się objawia?

Glejak wielopostaciowy (łac. Glioblastoma multiforme) to guz mózgu klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako nowotwór IV stopnia o najbardziej agresywnym rozroście. Tworzy się z komórek szeregu astrocytarnego, które są uważane za największe komórki glejowe. Mają nieregularny kształt i rozgałęziające się wypustki, które tworzą zrąb układu nerwowego.

Glejak wielopostaciowy tworzy się w półkulach mózgowych, najczęściej w płacie skroniowym i czołowym oraz w móżdżku, co manifestuje się różnymi objawami w zależności od wielkości i lokalizacji guza. Z tą postacią glejaka zmagają się najczęściej dorośli. Większość przypadków to osoby pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Glejak wielopostaciowy u dzieci występuje bardzo rzadko.

Glejak wielopostaciowy może się rozwijać przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Pierwsze symptomy pojawiają się, gdy guz jest dość duży lub nacieka na okoliczne tkanki. Na początku jego obecność manifestuje się najczęściej pod postacią bólów głowy przebiegających z wymiotami i zaburzeń świadomości. Większość chorych, którzy są na tym etapie, nie ma pojęcia o istnieniu glejaka. Takie dolegliwości często się bagatelizuje, uznając je za migrenowe bóle głowy. W kolejnym, zaawansowanym już etapie choroby występują:

  • nagłe ataki padaczkowe;
  • zmiany w zachowaniu spowodowane niszczeniem komórek w mózgu;
  • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
  • stany depresyjne;
  • zaburzenia widzenia;
  • niedowłady.

U chorych na glejaka wielopostaciowego ostatnie stadium choroby objawia się w postaci obrzęku mózgu oraz utraty zdolności mówienia, liczenia czy czytania. Jest to bardzo trudny okres dla pacjentów i ich najbliższych.

źródła:themanc.com, dailymail.co.uk

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Torbiel zastoinowa – co to jest? Rodzaje i przyczyny powstania

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. "Niesamowite, jak rozwija się medycyna"

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. „Niesamowite, jak rozwija się medycyna”

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

zdrowy mózg

7 rzeczy, za które twój mózg będzie ci wdzięczny

Coraz więcej Polek choruje na Alzheimera /fot. Getty Images

„Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na Alzheimera

Dr Howard Tucke

Jest najstarszym neurologiem na świecie. Radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji przez lata

Neurogeneza w wieku płodowym i dorosłym – jak ją aktywować?

Dr n. med. Maria Maliszewska / fot. neurosphera

„Po czwartej, piątej dekadzie życia wzrasta zachorowalność na depresję”. O wpływie menopauzy na mózg mówi dr n. med. Maria Maliszewska

Sławomir Prusakowski

„Sny mogą zwiększyć naszą samoświadomość i uważność na to, kim jesteśmy, czego doświadczamy, co jest dla nas ważne”. O znaczeniach snów mówi psycholog Sławomir Prusakowski

„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

Pień mózgu – budowa, funkcje, choroby i badania. Jakie objawy wskazują na jego uszkodzenie?

Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców

Miała guza wielkości główki dziecka. Teraz przestrzega innych przed bagatelizowaniem bólu pleców

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Czym grozi i jak się objawia zwapnienie szyszynki? / Fot. Pexels

„Piasek mózgowy” może powodować bezsenność, występuje nawet u 30-latków. Czym grozi i jak się objawia zwapnienie szyszynki, mówi neurolożka Magdalena Podbrożna

Sophie Wilmes zawiesza swoje obowiązki, żeby opiekować się ciężko chorym mężem. „Decyzja budzi największy szacunek”

Jak poprawić koncentrację, radzi psycholog / pexels

„Umiejętność koncentracji przekłada się nie tylko na pracę, ale i lepsze życie”. Sposoby na poprawę wydajności i zdolność skupienia podpowiada psycholog Cezary Skura

Hiperkortyzolemia – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Funkcje poznawcze – co to jest, zaburzenia, trening

Udar mózgu (apopleksja) - objawy, przyczyny, leczenie

Udar mózgu (apopleksja) – objawy, przyczyny, leczenie

Aleksandra Żuraw/ fot. Kamil Piklikiewicz / East News

Aleksandra Żuraw ma guza w piersi. „Staram się nie myśleć pesymistycznie, ale jest mi ciężko” – mówi modelka

Diagnostyka zespołu nelsona

Zespół Nelsona – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Szyszynka

Szyszynka – lokalizacja, funkcje, zwapnienie szyszynki i guz