Natalia Puciłowska Twój mózg też chce dobrze zjeść! Czego nie może zabraknąć w diecie dla mózgu? Gdy spędzacie osiem godzin przy biurku, a wasze szare komórki rozgrzewają się codziennie do czerwoności, nie wystarczy po prostu jeść. Trzeba odżywiać mózg. Jak to zrobić? 08.01.2023 4 min.
Joanna Germak 7 powodów, żeby odpocząć od smartfona Powszechność smartfonów doprowadziła do nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Są zatem powody, żeby ograniczyć korzystanie ze smartfona 11.12.2022 5 min.
Małgorzata Germak 7 rzeczy, za które twój mózg będzie ci wdzięczny Sprawna praca mózgu przekłada się na całe ciało. Jeśli nauczysz się go dobrze traktować, odwdzięczy się – będzie ci się łatwiej myślało, uczyło i zapamiętywało, znikną problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. 21.09.2022 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na Alzheimera 20.09.2022 8 min.
Ewa Wojciechowska Jest najstarszym neurologiem na świecie. Radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji przez lata Dr Howard Tucker to najstarszy praktykujący lekarz na świecie. Neurolog niedawno skończył 100 lat i nie zamierza zwalniać tempa. Przestrzega, że emerytura nie jest dobrym pomysłem i wyjaśnia, jaki jest według niego klucz do… 16.09.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Miała 18 lat, kiedy usłyszała, że został jej rok życia. Dziś chce nam przekazać 5 ważnych lekcji Miała 18 lat, kiedy usłyszała, że został jej jedynie rok życia. W jej głowie lekarze odkryli osiem guzów. Mimo druzgoczącej diagnozy, Laura Nuttall, nie załamała się. Skończyła studia, spełnia swoje marzenia i przekazuje… 26.08.2022 5 min.
Justyna Mazur Neurogeneza w wieku płodowym i dorosłym – jak ją aktywować? Neurogeneza to proces powstawania nowych komórek nerwowych. Kiedyś uważano, że zjawisko to odnosi się wyłącznie do etapu życia płodowego i kształtowania się układu nerwowego. Negowano natomiast możliwość neurogenezy… 26.08.2022 5 min.
Magdalena Bury „Po czwartej, piątej dekadzie życia wzrasta zachorowalność na depresję”. O wpływie menopauzy na mózg mówi dr n. med. Maria Maliszewska - Kobieta, u której widoczny jest spadek wydzielania dopaminy, będzie skarżyła się na bóle głowy, ospałość, zniechęcenie, zaburzenia nastroju, snu czy zmęczenie. Niestety każda z nas – kobiet – jest na to narażona w… 24.08.2022 8 min.
Ewa Wojciechowska „Sny mogą zwiększyć naszą samoświadomość i uważność na to, kim jesteśmy, czego doświadczamy, co jest dla nas ważne”. O znaczeniach snów mówi psycholog Sławomir Prusakowski – Brak snów, a dokładniej brak fazy REM, jest śmiertelny. Powoduje, że osoby wręcz nikną w oczach i w ciągu kilku tygodni umierają z wycieńczenia. Ich mózg nie jest w stanie poukładać informacji. Jest jak przeładowany… 19.08.2022 10 min.
Monika Szubrycht „Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć” Gra w tenisa stołowego i przywozi medale z turniejów. Tańczy tango, uprawia nordic walking, a przede wszystkim boks. "Najważniejsze to nie siedzieć w domu" – mówi Ewa Kerntopf, swoją postawą udowadniając, że można nie dać się… 09.08.2022 17 min.
Magdalena Bury Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców Chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na alzheimera, jego wczesna diagnoza może spowolnić rozwój choroby. Pomóc w tym może nowe odkrycie naukowców z Imperial College w Londynie. Badanie wykazało, że chorobę Alzheimera można… 23.06.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Piasek mózgowy” może powodować bezsenność, występuje nawet u 30-latków. Czym grozi i jak się objawia zwapnienie szyszynki, mówi neurolożka Magdalena Podbrożna – Zwapnienie szyszynki to proces fizjologiczny, występujący najczęściej po 50.–60. roku życia, choć taki stan może zacząć manifestować się u osób młodszych, w wieku 40 czy nawet 30 lat – tłumaczy lek. Magdalena… 23.04.2022 6 min.
Małgorzata Germak „Umiejętność koncentracji przekłada się nie tylko na pracę, ale i lepsze życie”. Sposoby na poprawę wydajności i zdolność skupienia podpowiada psycholog Cezary Skura Masz dosyć tego, że coś, co powinno zająć ci pół godziny, rozwleka się do 2 godzin, w połowie dnia czujesz się zmęczona, choć tak naprawdę niewiele zrobiłaś? Zobacz, co może pomóc poprawić koncentrację i zdolność skupienia się. 13.04.2022 12 min.
Magdalena Bury Udar mózgu (apopleksja) – objawy, przyczyny, leczenie Udar mózgu (dawniej: apopleksja) to uszkodzenie, obumarcie fragmentów tego narządu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Co warto wiedzieć o udarze mózgu? I jakie objawy daje apopleksja? Wyjaśniamy. 09.12.2021 6 min.
Wojciech Gojke Problemy z koncentracją? Deep Focus from Plants pobudzi twój mózg do działania. Przetestowałem! Ostatnie miesiące mojego życia są wyjątkowo intensywne, a lista nowych zadań sprawia, że muszę być mocno skoncentrowany przez wiele godzin w ciągu dnia. W moje ręce wpadł suplement o nazwie Deep Focus from Plants, za sprawą… 13.08.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto” "Mgła mózgowa (brain fog) nie jest oficjalnie uznana za chorobę, ale doświadcza jej wiele osób chorujących na choroby autoimmunologiczne 25.07.2021 4 min.
Magdalena Bury „Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę Ma 33 lata, 9-letnią córkę i stwardnienie rozsiane. Dziecko było planowane. "Chciałam zajść w ciążę, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą. Lekarz nie widział ku temu żadnych przeciwskazań. Ustalił tylko kolejną… 30.05.2021 9 min.
Milena Marchewka Płat skroniowy mózgu – budowa, funkcje, skutki uszkodzeń Płat skroniowy jest zlokalizowany w bocznej, środkowej części półkul mózgowych (w okolicy uszu). Mieszczą się w nim ośrodki, bez których niemożliwa byłaby skuteczna komunikacja z drugą osobą. Za co odpowiada płat skroniowy… 18.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Układ limbiczny mózgu – budowa, funkcje, zaburzenia Układ limbiczny jest zestawem struktur mózgu położonych pod korą mózgową i nad pniem mózgu. Do jego elementów należą m.in. hipokamp, ciało migdałowate i podwzgórze. Układ limbiczny odpowiada za procesy związane z emocjami,… 15.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Hipokamp – budowa, funkcje, uszkodzenie, regeneracja Hipokamp to struktura mózgu odpowiedzialna za tworzenie wspomnień przeżytych zdarzeń. Do jej funkcji zalicza się także udział w procesie orientacji przestrzennej oraz w kontrolowaniu zachowań związanych z silnymi emocjami.… 14.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Płat ciemieniowy mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia Płat ciemieniowy mózgu jest jednym z czterech podstawowych obszarów kory mózgowej człowieka. Odpowiada za odczuwanie wrażeń zmysłowych, uczestniczy w procesach poznawczych i warunkuje zdolność do orientacji przestrzennej.… 02.04.2021 5 min.
Milena Marchewka Płat potyliczny mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia Płat potyliczny, razem z płatem czołowym, ciemieniowym i skroniowym buduje korę mózgową człowieka. Mieści się w nim ośrodek wzroku, a jego funkcje związane są przede wszystkim ze złożonymi procesami odbierania, przetwarzania,… 30.03.2021 5 min.
Milena Marchewka Tyłomózgowie – budowa, funkcje i choroby Tyłomózgowie jest częścią mózgu, w której skład wchodzą rdzeń przedłużony, most i móżdżek. Każda z tych struktur pełni funkcje kluczowe w codziennym życiu. Ośrodki w tyłomózgowiu odpowiadają m.in. za regulację… 24.03.2021 5 min.
Milena Marchewka Śródmózgowie – budowa, funkcje i uszkodzenia Śródmózgowie jest najmniejszą z trzech części tworzących mózgowie. Wchodzi w skład pnia mózgu. Struktury tworzące śródmózgowie pełnią funkcje związane ze zmysłem wzroku i słuchu, kontrolą ruchów i regulacją rytmu… 23.03.2021 5 min.
Magdalena Bury W jaki sposób jedzenie pączków poprawia pamięć i usprawnia działanie mózgu? Wyjaśnia neuropsycholożka Zastanawiasz się, czy zjeść dzisiaj pączka? Odpowiadamy: koniecznie! "Pączki, a dokładniej składniki w nich zawarte, pozytywnie wpływają na pamięć, uwagę i działanie układu nerwowego" - wyjaśnia dr Milena Marczak. Dlaczego… 11.02.2021 2 min.
Justyna Mazur Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć Kora mózgowa to część istoty szarej mózgu, zlokalizowana na powierzchni mózgu. Stanowi skupisko ogromnej ilości komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbieranie, przetwarzanie i przekazywanie impulsów nerwowych. Podział… 26.01.2021 5 min.
Julia Krupińska Jedzenie dobre dla mózgu Mózg - nasz główny organ zarządzający. Odpowiada za zdrowie fizyczne i mentalne. A tak często go zaniedbujemy! Zadbajmy, by zdrowo zjadł. Na pewno nam się odwdzięczy: dobrą koncentracją, lepszą pamięcią i mniejszym ryzykiem… 16.01.2021 3 min.
Magdalena Bury Śpiewanie świątecznych piosenek i kolęd wpływa na działanie naszego mózgu! W jaki sposób? Wyjaśnia psycholożka "Zaśpiewaj świąteczne piosenki w towarzystwie innych osób, a poczujesz się dużo lepiej!" - pisze dr Milena Marczak, psycholożka kliniczna i neuropsycholożka na swoim profilu na Instagramie. Jak to działa? 21.12.2020 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Mózg po COVID-19. Jakie zmiany mogą w nim zajść? Tłumaczy neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak "Moja izolacja skończona. Jestem ponoć ozdrowieńcem. Czy aby na pewno?" - pyta neurolożka i neurotrenerka Magdalena Wysocka-Dudziak. Podkreśla, że długotrwałe skutki COVID-19 dla wielu organów, w tym naszego mózgu, mogą być… 02.11.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Jak spowolnić starzenie się mózgu? Wyjaśnia neurolożka Ludzki mózg kurczy się wraz z wiekiem. Dlatego warto o niego dbać! "Stymulowane zmysły to stymulowany mózg".Co zrobić, aby dłużej zachować młodość naszej głowy 14.05.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Dieta na lepszą pamięć i koncentrację. Co powinno znaleźć się w naszym menu? Wymieniają dietetycy Masz problemy z koncentracją i cały czas o czymś zapominasz? Przyjrzyj się swojemu menu! Prawdopodobnie na twoim talerzu brakuje składników potrzebnych mózgowi do dobrej pracy. 23.09.2019 3 min.
Julia Krupińska Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, by się wyspać? Pozycja, w jakiej śpimy, ma wpływ nie tylko na nasz komfort, ale też na procesy zachodzące w mózgu. Odpowiednie ułożenie ciała może chronić nawet przed rozwojem choroby Alzheimera. Jak więc jest najzdrowiej: na wznak, na boku, a… 20.07.2019 2 min.
Marta Witkowska Dlaczego zapominamy? Pamiętasz swoją ostatnią sobotę albo co było wczoraj na obiad? A ile jest 7 razy 6? No właśnie ‒ możesz to pamiętać lub nie. Zapominanie to kwestia okoliczności przyrody… twojego mózgu. 13.07.2019 5 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Przepis na witaminowe koktajle usprawniające pracę mózgu Pracujemy coraz ciężej, stawiamy sobie nowe, wygórowane cele, pędzimy. I w całym tym wyścigu często zapominamy o sobie. Nie ma kiedy się zrelaksować czy zredukować stres, co w efekcie osłabia nie tylko pracę mózgu, ale… 10.05.2019 3 min.
Julia Krupińska Antybiotyki, jelita, mózg – jaki jest wspólny mianownik? Czas infekcji to okres, gdy wzrasta ilość zażywanych przez nas antybiotyków. Pamiętajmy, by stosować wtedy odpowiednią dietę, bo leki z tej grupy wywołują niekorzystne zmiany w mikroflorze jelit, a przez to wpływają źle na nasz nastrój. 29.03.2018 2 min.