Przejdź do treści

Mukowiscydoza

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate, CF – skrót od ang. cystic fibrosis) jest chorobą genetyczną, co oznacza, że dziecko rodzi się z nią, a nie nabywa w późniejszym życiu. Mukowiscydoza dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczynki i jest nieuleczalna. Dziecko rodzi się chore tylko wtedy, gdy oboje jego rodzice są nosicielami genu powodującego CF i dziecko dziedziczy po jednym takim genie od każdego z rodziców (ma dwa geny powodujące CF).
Przyczyną choroby są mutacje genu, który odpowiada za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR (białko tworzące kanał chlorkowy w błonie komórkowej).
Mukowiscydoza objawia się tym, że organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz powodujący zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (m.in. płucach, układzie pokarmowym), co prowadzi do przewlekłej choroby oskrzelowo-płucnej oraz niewydolności enzymatycznej trzustki, a w konsekwencji do zaburzeń trawienia i wchłaniania.
Najczęstsze objawy ze strony układu oddechowego to: przewlekły i napadowy kaszel, nawracające i przewlekłe zapalenia płuc, zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli, plucie krwią, polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.
Natomiast typowe objawy ze strony układu pokarmowego to: bóle brzucha, niedrożność jelit w okresie noworodkowym, wtórna marskość żółciowa wątroby z powodu niedrożności kanalików żółciowych, kamica żółciowa, zaczopowanie przewodów ślinianek, obfite, tłuszczowe stolce, powiększenie objętości brzucha, nawracające zapalenia trzustki.
Mukowiscydoza może też być przyczyną niepłodności, osteoporozy, cukrzycy, niewydolności serca i marskości wątroby.
Leczenie tego schorzenia jest wyłącznie objawowe. W przypadku chorego układu oddechowego stosuje się antybiotyki, inhalacje, fizykoterapię, terapię tlenową, a w ostateczności przeszczep płuc. Choremu zaleca się aktywny tryb życia – dużo ruchu, uprawianie sportu.
Jeżeli mamy do czynienia z zaatakowanym przez CF układem pokarmowym, leczenie polega m.in. na zastosowaniu diety wysokokalorycznej, podawaniu zwiększonych dawek witamin, zwłaszcza A, D, E, K.
Niestety, nie ma skutecznej metody leczenia mukowiscydozy. Wszelkie stosowane metody pozwalają jedynie na wydłużenie życia i zwiększenie jego komfortu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Rak piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Śmiej się głośno!

Śmiej się głośno!

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Płonie ognisko – płynie dym

Płonie ognisko – płynie dym

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa