2 min.
Na czym polega dekontaminacja?

Dekontaminacja — sprawdź, na czym polega neutralizacja substancji szkodliwych
Najnowsze
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
15.01.2021
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?
14.01.2021
Farmaceuci będą mogli szczepić przeciw COVID-19
14.01.2021
Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze
Dekontaminacja to usuwanie i neutralizowania substancji szkodliwych. Na czym polega i jak przebiega? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Spis treści
Dekontaminacja — czym jest?
Dekontaminacja to proces polegający na unieszkodliwieniu i usunięciu substancji niekorzystnych dla człowieka. Zaliczają się do nich:. substancje toksyczne, materiały radioaktywne, chemikalia czy zanieczyszczenia biologiczne. Procesowi temu poddawane mogą być również organizmy żywe (ludzie oraz zwierzęta) i materia nieożywiona w postaci przedmiotów lub miejsc. Dekontaminację wykonywać można na różne sposoby. Konkretna metoda dobierana jest do odpowiedniego przypadku, stężenia szkodliwej substancji, rodzaju zakażenia oraz materii, na jakiej występuje skażenie.
Dekontaminacja — organizmy żywe
Pierwszym rodzajem dekontaminacji jest usuwanie szkodliwych substancji z powierzchni człowieka. Czynność ta może dotyczyć powierzchni ciała oraz jego wnętrza. Przy skażeniu powierzchni ciała należy pozbyć się jak najszybciej ubrań oraz umyć ciało wodą z mydłem. Do tego celu możemy zastosować też inne środki czyszczące. Gdy skażeniu uległy nasze oczy należy w możliwie jak najkrótszym czasie przemywać je dużą ilością wody. W takiej sytuacji liczy się czas oraz intensywność usuwania szkodliwej substancji. Gdy trucizna została połknięta przez człowieka, jednym z najskuteczniejszych metod dekontaminacji jest płukanie żołądka, zażycie środków przeczyszczających czy zażycie węgla aktywowanego (podaje się go w ilościach wahających się od 25 g do 100 g). Węgiel ma dobre właściwości pochłaniania i neutralizowania szkodliwych substancji takich jak chlorek rtęci, amfetamina, atropina, opioidy, strychnina czy leki antydepresyjne. Jednym ze sposobów na pozbycie się z wnętrza organizmu trucizny jest wywołanie wymiotów. Jednak ta metoda wraz z zażywaniem środków przeczyszczających, nie powinna być stosowana, jeśli osoba zakażona traci przytomność, podejrzewamy, że za chwilę ją straci lub zatrucie jest spowodowane silnie żrącymi substancjami.
Dekontaminacja — przedmioty i miejsca
Drugim typem dekontaminacji jest proces usuwający szkodliwe substancje z miejsca lub przedmiotów nieożywionych. Najlepszym przykładem tego rodzaju oczyszczania jest usuwanie szkodliwych substancji z narzędzi chirurgicznych, powierzchni w szpitalach czy też z branży spożywczej. Ciekawym przykładem tego rodzaju dekontaminacji będzie też komora dekontaminacyjna używana podczas odkażania ludzi. Ma ona postać namiotu, przez który przechodzą osoby, które są narażone na skażenie podczas akcji ratunkowych. W tej opcji oczyszczane są ubrania oraz kombinezony ratownicze.
Dekontaminacja to również oczyszczenie miejsc ze szkodników oraz substancji szkodliwych. Mowa oczywiście o dezynsekcji i deratyzacji. Dekontaminację w takiej formie przeprowadzać można w domu, bloku mieszkalnym, zakładzie pracy czy w miejscu publicznym. Dezynfekcję wykonuje się przy pomocy pary, gorącego powietrza, ognia czy promieniowania ultrafioletowego. Często wykorzystuje się też środki chemiczne, mechaniczne i biologiczne.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021
Prof. Zuzanna Drulis-Kawa: Dlaczego rzeka Ganges w Indiach jest uważana za świętą rzekę, która leczy? Dlatego, że dostają się do niej wszystkie ścieki

11.01.2021