Przejdź do treści

Na czym polega dekontaminacja?

Dekontaminacja — sprawdź, na czym polega neutralizacja substancji szkodliwych
Dekontaminacja — sprawdź, na czym polega neutralizacja substancji szkodliwych
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dekontaminacja to usuwanie i neutralizowania substancji szkodliwych. Na czym polega i jak przebiega? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dekontaminacja — czym jest?

Dekontaminacja to proces polegający na unieszkodliwieniu i usunięciu substancji niekorzystnych dla człowieka. Zaliczają się do nich:. substancje toksyczne, materiały radioaktywne, chemikalia czy zanieczyszczenia biologiczne. Procesowi temu poddawane mogą być również organizmy żywe (ludzie oraz zwierzęta) i materia nieożywiona w postaci przedmiotów lub miejsc. Dekontaminację wykonywać można na różne sposoby. Konkretna metoda dobierana jest do odpowiedniego przypadku, stężenia szkodliwej substancji, rodzaju zakażenia oraz materii, na jakiej występuje skażenie.

Dekontaminacja — organizmy żywe

Pierwszym rodzajem dekontaminacji jest usuwanie szkodliwych substancji z powierzchni człowieka. Czynność ta może dotyczyć powierzchni ciała oraz jego wnętrza. Przy skażeniu powierzchni ciała należy pozbyć się jak najszybciej ubrań oraz umyć ciało wodą z mydłem. Do tego celu możemy zastosować też inne środki czyszczące. Gdy skażeniu uległy nasze oczy należy w możliwie jak najkrótszym czasie przemywać je dużą ilością wody. W takiej sytuacji liczy się czas oraz intensywność usuwania szkodliwej substancji. Gdy trucizna została połknięta przez człowieka, jednym z najskuteczniejszych metod dekontaminacji jest płukanie żołądka, zażycie środków przeczyszczających czy zażycie węgla aktywowanego (podaje się go w ilościach wahających się od 25 g do 100 g). Węgiel ma dobre właściwości pochłaniania i neutralizowania szkodliwych substancji takich jak chlorek rtęci, amfetamina, atropina, opioidy, strychnina czy leki antydepresyjne. Jednym ze sposobów na pozbycie się z wnętrza organizmu trucizny jest wywołanie wymiotów. Jednak ta metoda wraz z zażywaniem środków przeczyszczających, nie powinna być stosowana, jeśli osoba zakażona traci przytomność, podejrzewamy, że za chwilę ją straci lub zatrucie jest spowodowane silnie żrącymi substancjami.

Dekontaminacja — przedmioty i miejsca

Drugim typem dekontaminacji jest proces usuwający szkodliwe substancje z miejsca lub przedmiotów nieożywionych. Najlepszym przykładem tego rodzaju oczyszczania jest usuwanie szkodliwych substancji z narzędzi chirurgicznych, powierzchni w szpitalach czy też z branży spożywczej. Ciekawym przykładem tego rodzaju dekontaminacji będzie też komora dekontaminacyjna używana podczas odkażania ludzi. Ma ona postać namiotu, przez który przechodzą osoby, które są narażone na skażenie podczas akcji ratunkowych. W tej opcji oczyszczane są ubrania oraz kombinezony ratownicze.

Dekontaminacja to również oczyszczenie miejsc ze szkodników oraz substancji szkodliwych. Mowa oczywiście o dezynsekcji i deratyzacji. Dekontaminację w takiej formie przeprowadzać można w domu, bloku mieszkalnym, zakładzie pracy czy w miejscu publicznym. Dezynfekcję wykonuje się przy pomocy pary, gorącego powietrza, ognia czy promieniowania ultrafioletowego. Często wykorzystuje się też środki chemiczne, mechaniczne i biologiczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.