Przejdź do treści

Na nowej liście refundacyjnej znajdą się terapie przeciwnowotworowe. To świetna wiadomość dla kilku grup pacjentów

Na nowej liście refundacyjnej znajdą się terapie przeciwnowotworowe. To świetna wiadomość dla kilku grup pacjentów
Na nowej liście refundacyjnej znajdą się terapie przeciwnowotworowe. To świetna wiadomość dla kilku grup pacjentów / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej, marcowej listy refundacyjnej. Pojawiło się tam sporo nowości. Są to dobre informacje między innymi dla pacjentów chorych na nowotwór. Kto najbardziej na niej skorzysta? Wyjaśniamy.

Terapie nowotworowe refundowane

Środowiska pacjentów i ekspertów od lat zgłaszały potrzebę refundacji terapii przeciwnowotworowych, stosowanych zarówno w leczeniu guzów litych, jak i chorób hematoonkologicznych. Teraz Ministerstwo Zdrowia w końcu ma dla nich dobrą wiadomość: znalazły się one na nowej liście refundacyjnej. Ze szczególną ulgą przyjmie ją kilka grup pacjentów i pacjentek.

Wśród nich są kobiety z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa. Wraz z początkiem marca ich szanse na całkowite wyleczenie mogą znacznie wzrosnąć dzięki temu, że będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego.

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane. Zmiana wchodzi w życie już od marca

Kto jeszcze zyska na nowej liście refundacyjnej?

Na nowej liście refundacyjnej zyskają również osoby z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty. Będą mogły liczyć na refundację trzech terapii – apalutamidem, darolutamidem oraz enzalutamidem.

Trzecią grupą, która na pewno z zadowoleniem przyjmie zmiany w refundacji leków, są osoby chore na nowotwory krwi. Pacjenci i pacjentki ze szpiczakiem będą mieli dostęp do daratumumabu podawanego podskórnie, dzięki czemu komfort leczenia znaczenie się poprawi. Natomiast do pierwszej linii leczenia szpiczaka plazmocytowego trafi lenalidomid. To świetna wiadomość dla ekspertów klinicznych i organizacji pacjentów, którzy wiele lat o to zabiegali.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.