3 min.
Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane! Zmiana wchodzi w życie już od marca

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane. Zmiana wchodzi w życie już od marca / Pexels.com
Na najnowszej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od marca, znalazły się trzy leki stosowane w leczeniu mukowiscydozy: Kaftrio, Orkambi i Symkevi – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Leki na mukowiscydozę będą refundowane
Wielu pacjentów i pacjentek chorych na mukowiscydozę straciło nadzieję na to, że nowoczesne leki na tę chorobę będą refundowane. Szczególnie po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ogłosiła, że podstawowym argumentem przeciwko finansowaniu ich jest koszt, który skutkuje „znacznym przekroczeniem progu opłacalności”.
Jednak od jesieni 2021 r. coraz częściej pojawiały się informacje o tym, że trwają rozmowy Ministerstwa Zdrowia z producentem leków. Na szczęście ich finał był dla wielu osób, które walczyły o refundację, pozytywnym zaskoczeniem.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że trzy nowoczesne przyczynowe leki na mukowiscydozę (Kaftrio, Symkevi i Orkambi) znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od marca. Kaftrio będzie refundowane dla pacjentów z grupy wiekowej 12+, Symkevi dla tych powyżej 6 lat, a Orkambi – od 2. roku życia.
Co to jest mukowiscydoza?
Mukowiscydoza to choroba genetyczna, której istotą jest nadmierne wydzielanie śluzu. Prowadzi on do zapychania oskrzeli, problemów z oddychaniem, kaszlu oraz nawracającego zapalenia płuc. Na skutek zalegającego śluzu enzymy trawienne nie docierają w odpowiedni sposób do jelita, przez co składniki odżywcze nie mogą być właściwie strawione oraz wchłonięte. W wyniku tego powstaje wiele problemów w układzie pokarmowym.
Objawy mukowiscydozy dotyczą głównie układu oddechowego oraz trawiennego. Około 90 proc. pacjentów odczuwa dolegliwości w obrębie tego pierwszego, natomiast 75 proc. – narzeka na problemy związane z przewodem pokarmowym. Głównym symptomem choroby jest zaleganie gęstego śluzu w oskrzelach oraz blokowanie przewodów trzustkowych.
Leczenie mukowiscydozy
Nie ma obecnie leku, który pozwoliłby wyleczyć mukowiscydozę. Celem leczenia jest zatem wydłużenie życia i poprawa komfortu funkcjonowania przez pacjentów. Najważniejsze jest to, aby pozbywać się zbyt dużej ilości gęstej wydzieliny, korzystając z leków mukolitycznych (wykrztuśnych) oraz fizjoterapii układu oddechowego. Przy mukowiscydozie często dochodzi do infekcji, które leczy się antybiotykami. Aby ułatwić odkrztuszanie, stosuje się inhalacje beta-mimetykami. Podaje się często również tlen. Czasem wymagane jest przeszczepienie płuc.
Skomponowanie leczenia zależy również od nasilenia objawów chorobowych i innych towarzyszących schorzeń, które często pojawiają się przy mukowiscydozie. Większość chorych cierpi na zaburzenia wielonarządowe. Często dochodzi do drastycznego wyniszczenia organizmu, a także bardzo uciążliwych zmian w układzie oddechowym.
Przemysław Marszałek, MukoKoalicja w #MZ: Dziękuję wszystkim decydentom za tę decyzję. To przełomowa technologia leczenia mukowiscydozy. Mówimy tu o rewolucji, moim zdaniem na miarę wynalezienia insuliny. pic.twitter.com/zfkcRiomI4
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 15, 2022
Zobacz także
Poleć artykuł przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023