Przejdź do treści

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

Stadion Narodowy
Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla zakażonych koronawirusem / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa budowa szpitala tymczasowego dla osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji. Jest szansa, że już w tym tygodniu obiekt będzie gotowy na przyjęcie chorych.

Pierwszy w Polsce szpital polowy dla zakażonych koronawirusem

Od piątku 16 października  trwają prace nad przekształceniem Stadionu Narodowego w pierwszy w kraju tymczasowy szpital polowy – ustalili dziennikarze TVN. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że w obiekcie na początek znajdzie się miejsce dla 500-1000 osób (jeśli zajdzie taka potrzeba, może to być nawet 2 tys. osób). Do opieki nad chorymi mają być dostosowane sale szkoleniowe i konferencyjne. Według doniesień obecnie trwa „przygotowywanie instalacji do dostawy i rozprowadzania tlenu dla pacjentów”.

„Do szpitali trafi sprzęt z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. Mamy magazyny pełne odpowiedniego sprzętu. Nie ma obaw, że czegoś zabraknie” – powiedział cytowany rozmówca z KPRM.

Przy stadionie mają również powstać chłodnie – trafią do nich ciała tych pacjentów, których nie uda się uratować..

W poniedziałek 19 października na stadionie ma się pojawić ciężki sprzęt i budowa szpitala tymczasowego ma ruszyć pełną parą.

Kolejne szpitale tymczasowe powstaną w całym kraju

Jak podaje TVN, podobne szpitale mają zostać uruchomione w wielu miejscach w Polsce – prawdopodobnie w każdym województwie. Są już dla nich wytypowane lokalizacje (koordynacją prac nad nimi mają się zająć wojewodowie).

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany o to, czy z racji gwałtownego wzrostu liczby zajętych łóżek w szpitalach planowana jest budowa obiektów tymczasowych dla chorych na COVID-19 w Warszawie lub Krakowie.

„Rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali – przyznał Niedzielski. Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego” – mówił. Dodał również: „Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć”.

Jednocześnie szef resortu zdrowia zaznaczył, że równoległym celem jest „bardziej efektywne wykorzystywanie infrastruktury łóżkowej, którą mamy”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.