Przejdź do treści

Na UW bezpłatne badania kleszczy na obecność krętków boreliozy

Bezpłatne badania kleszczy w kierunku boreliozy
Bezpłatne badania kleszczy w kierunku boreliozy / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po powrocie ze spaceru na skórze znalazłaś kleszcza? Wiesz, że możesz usuniętego pasożyta poddać testowi na obecność krętków boreliozy? Biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego za darmo wykonują badania kleszczy w kierunku Borrelia.

Darmowe badania kleszczy na obecność krętków boreliozy

Naukowcy zastrzegają, że badanie występowania krętków Borrelia u kleszczy nie jest medycznym badaniem diagnostycznym boreliozy u ludzi. Zalecają jednak, że pasożyta warto przebadać, by sprawdzić, czy chociażby nie ma w sobie groźnych dla ludzkiego zdrowia patogenów.

„Wykrycie w kleszczu materiału genetycznego krętków Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem człowieka na boreliozę z Lyme. Jednakże informacja, że wynik badania kleszcza jest pozytywny, może spowodować, że pacjent będzie z większą starannością obserwował ewentualne objawy mogące wskazywać na zakażenie patogenami chorób odkleszczowych, co z kolei może usprawnić proces diagnostyczny i przyspieszyć podjęcie skutecznej terapii” – informuje zespół AmerLab na stronie projektu realizowanego przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Jak podkreślają badacze, ryzyko przeniesienia krętków Borrelia z kleszcza na człowieka zależy m.in. od czasu żerowania kleszcza. Wykrycie zakażenia serologicznymi testami diagnostycznymi z krwi możliwe jest dopiero po upływie 4-6 tygodni od momentu pokłucia przez kleszcza. Jednak ewentualne zmiany skórne lub objawy grypopodobne należy skonsultować z lekarzem jak najszybciej.

„Zależy nam, aby informacja o bezpłatnych badaniach kleszczy w ramach badań naukowych dotarła do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza teraz, kiedy obserwujemy szczyt aktywności tych pajęczaków i zbliżają się wakacje” – wyjaśnia dr hab. Renata Welc-Falęciak z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW.

Jak poddać kleszcza bezpłatnemu testowi na obecność krętków boreliozy?

Wystarczy, że wyślesz usuniętego kleszcza do laboratorium w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Możesz go wysłać za pośrednictwem poczty, przesyłką kurierską lub zanieść go do laboratorium osobiście. Pamiętaj, że po usunięciu kleszcza powinnaś przechowywać go w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie usuniętego ze skóry kleszcza wraz z wypełnionym zleceniem badania i świadomą zgodą na udział w badaniach oraz wypełnienie dwóch krótkich ankiet (on-line): w ciągu 3 dni od usunięcia kleszcza oraz po upływie 8-10 tygodni od usunięcia kleszcza. W badaniach mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Na wynik czeka się do 10 dni roboczych.

Zioło w misce

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą. Należy złapać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć. Miejsce po ukąszeniu od razu zdezynfekować alkoholem lub wodą utlenioną i obserwować. Upewnić się, czy w ciele nie pozostał jakiś fragment pajęczaka. Pozostałość po kleszczu będzie widać gołym okiem – to mały, czarny fragment tkwiący w miejscu, w którym znajdował się pasożyt.

Jeśli w ciele pozostała główka, albo aparat gębowy kleszcza powinniśmy zdezynfekować ranę środkiem odkażającym i niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza, który w takich przypadkach nacina lekko skórę i wyciąga resztki.

Wyciąganie kleszcza – czego nie robić?

Nie wolno wykręcać kleszcza, smarować tłuszczem, kremem ani przypalać. „Takie działania mogą jedynie przyczynić się do odcięcia dopływu tlenu oraz oddania wraz ze śliną i potencjalnymi patogenami z powrotem tego, co kleszcz już wypił” – wyjaśnia zespół AmerLab.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.