5 min.
Nadwrażliwość zęba – ból, który można pokonać domowymi sposobami

Fot. Leonid / Adobe
Ból zęba towarzyszący nadwrażliwości dotyczy nawet 40% populacji. To bardzo realny problem wpływający na komfort codziennego życia. Co powoduje nadwrażliwość zębów i jakie leczenie należy wdrożyć, aby się jej pozbyć?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Masz ochotę napić się zimnej coli albo wziąć łyk gorącej herbaty? Dla zwykłych osób to żaden problem, ale dla osób z nadwrażliwością zębów – pewność przeszywającego bólu.
Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów spowodowana jest odsłonięciem kanalików zębinowych, normalnie osłoniętych przez szczelną warstwę szkliwa, która chroni przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych, np. jedzenia czy zimnego powietrza. Bez tej ochrony bardzo unerwiona tkanka jest narażona na uszkodzenie. Tym samym dochodzi do nadwrażliwości zębów, a jej objawy to odsłonięte dziąsła i ból podczas dotyku, przy szczotkowaniu, nadwrażliwość na zimno i ciepło (uczucie bólu przy jedzeniu gorących lub zimnych rzeczy, zimne powietrze), ale także na kwaśne i słodkie pokarmy.
Jakie mogą być przyczyny nadwrażliwości zębów?
- paradontoza (spowodowana m.in. długo nieusuwanym kamieniem nazębnym),
- choroba dziąseł,
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami,
- refluks (kwas żołądkowy uszkadza szkliwo),
- wymioty (nadwrażliwość zębów w czasie ciąży jest często spowodowana przez ten właśnie czynnik),
- zbyt twarda szczoteczka lub zbyt mocne szczotkowanie zębów,
- nadwrażliwość pozabiegowa, czyli po leczeniu zęba u dentysty (podczas usuwania próchnicy za pomocą wierteł dentysta może otworzyć kanaliki zębinowe – taka nadwrażliwość powinna minąć po paru dniach od wizyty),
- nadwrażliwość zęba po wybielaniu (tzw. odwodnienie zębiny – powinna ustać po ok. 2 tygodniach).
Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Pasta lub żel na nadwrażliwość zębów jest dobrym pomysłem, aby od razu uśmierzyć ból związany z dolegliwością. Na rynku jest ich całkiem sporo, ale lepiej zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsza pasta na nadwrażliwość powinna zawierać azotan potasu, fluorek cynawy, chlorek strontu, wapnia – składniki te uszczelniają kanaliki zębinowe. Możesz wykorzystać też domowe sposoby na nadwrażliwość zębów, np. płukanki z naparu z szałwii (działanie ściągające i bakteriobójcze), olej cynamonowy i goździkowy (stosowane miejscowo do łagodzenia bólu). Oczywiście można skorzystać ze specjalnych aptecznych płynów do płukania jamy ustnej.
Równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych:
- wymień szczoteczkę na bardziej miękką lub dla nadwrażliwych zębów,
- unikaj pokarmów bardzo gorących i zimnych,
- ogranicz napoje gazowane, cytrusy i słodycze,
- ogranicz palenie,
- unikaj spożywania wit. C i aspiryny (niszczą szkliwo),
- płucz zęby po każdym posiłku.
Jeśli domowy sposób na nadwrażliwość zębów jest niewystarczający, a odsłonięcie kanalików zębinowych powoduje ciągły ból – należy zgłosić się do stomatologa.
Nadwrażliwość zębów – leczenie u dentysty
W zależności od problemu wywołującego nadwrażliwość szyjek zębowych stomatolog może zaproponować różne sposoby leczenia. Jednym z nich jest pokrycie zębów fluorem lub preparatem o wysokim stężeniu wapnia i fosforanów, ekspresowo odbudowujących szkliwo. Przy bardzo dużym odsłonięciu zębiny dentysta może zastosować wypełnienie kompozytowe, które odizoluje źródło bólu. Czasami pomaga usunięcie kamienia nazębnego, powodującego zapalenie przyzębia, a tym samym ból. Niektórzy stomatolodzy na nadwrażliwość zębów polecają laseroterapię, która zamyka kanaliki zębinowe. Niestety te sposoby leczenia nadwrażliwości nie działają na stałe i po jakimś czasie wizytę u dentysty trzeba powtórzyć. Aby miało to miejsce jak najrzadziej, warto pamiętać o pielęgnacji zębów również po leczeniu nadwrażliwości. Szczotkowanie zębów pastą na nadwrażliwość, unikanie pokarmów, które niszczą szkliwo, czy też rzucenie palenia to bardzo ważne elementy walki z nawracającym bólem.
Zobacz także
Nadwrażliwość zębów po wybielaniu – co robić?
Cierpisz na nadwrażliwość zębów, ale nie chcesz rezygnować ze śnieżnobiałego uśmiechu? Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele sposobów wybielania, również takich, które nie powodują długotrwałego uszkodzenia szkliwa. Wybielanie lampami czyni o mniejsze spustoszenie w naszej jamie ustnej niż metoda nakładkowa. Po zabiegu warto użyć specjalnego żelu łagodzącego nadwrażliwość.
Recesja dziąseł, czyli kiedy pojawiają się tzw. „czarne trójkąty”
Nadwrażliwość dziąseł i zębów może być spowodowana recesją, czyli ich obniżaniem. Niestety czasami stan dziąseł jest doprowadzony do sytuacji, gdy widoczne są tzw. czarne trójkąty, czyli puste przestrzenie między szyjkami zębów. W najbardziej zaawansowanej postaci potrzebne jest leczenie chirurgiczne, czyli przeszczep dziąsła. Materiał do przeszczepu może być pobierany z podniebienia, czasem stosuje się tzw. repozycje dziąsła, czyli przesuwa się tkankę przyzębia sąsiadującą z leczonym obszarem. Po zabiegu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej – stosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych i płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023