Przejdź do treści

Odsłonięte szyjki zębowe – czy domowe sposoby są skuteczne? Jakie objawy powoduje obniżenie dziąseł?

Kobieta podnosi do góry wargę, widać odsłonięte szyjki zębowe
Fot. Stefano Garau/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet
pexels.com
Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre
Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Odsłonięte szyjki zębowe stanowi problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Kiedy dziąsło ulega obniżeniu, korzeń zęba staje się widoczny. Wtedy dochodzi do nadwrażliwości, której nie powinno się bagatelizować, ponieważ znacznie obniża komfort życia, a szczególnie jedzenia ciepłych i zimnych pokarmów.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Odsłonięte szyjki zębowe powodują ból i znacznie osłabiają zęby. Procesowi odsłaniania towarzyszy nierzadko próchnica korzenia. Wywołana nadwrażliwość zębów to nie jedyna konsekwencja odsłaniania się szyjek zębowych. Z czasem może dojść do silnego rozchwiania, a także wypadania zębów.

Odsłonięte szyjki zębowe: objawy i przyczyny dolegliwości

Odsłonięta szyjka zębowa to jeden z głównych objawów recesji, czyli cofania się dziąseł, na którą wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi. Wraz z odsłoniętymi szyjkami zębowymi pojawia się przeszywający ból. Powodują go pokarmy kwaśne, słodkie, zimne lub ciepłe. Odsłonięte szyjki zębów reagują także na szczotkowanie, zwłaszcza jeśli używa się szczoteczki o twardym lub średnio twardym włosiu. Nieprzyjemne uczucie wywołuje również zimny strumień powietrza skierowany na ząb. Odsłonięcie szyjek zębowych często wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeśli dana osoba nie szczotkuje zębów regularnie i we właściwy sposób, w odsłoniętych miejscach szybko rozwijają się drobnoustroje powodujące próchnicę. Jeżeli nie podejmie się odpowiednich kroków w celu wyeliminowania problemu, oprócz cofnięcia się dziąseł może dojść do zaniku pozostałej części przyzębia. W takim przypadku zęby stają się rozchwiane, a ostatecznie wypadają z zębodołów. Jeśli chodzi o odsłonięte szyjki zębowe, przyczyny mogą być różne. Najczęstsza z nich to nieprawidłowe czyszczenie zębów przy wykorzystaniu szczoteczki o niewłaściwym włosiu. Do odsłonięcia szyjek zębowych może się również przyczynić nałogowe palenie papierosów. Nie bez znaczenia pozostają także wady zgryzu. Innym czynnikiem jest z kolei bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, które niejednokrotnie prowadzi do cofnięcia się dziąseł. Szkodliwe może się okazać również zbyt częste, agresywne szczotkowanie zębów, ponieważ z jego przyczyny może dojść do uszkodzenia szkliwa w obrębie szyjki zębowej. Problem jest też uzależniony od wieku. U młodych ludzi może występować pojedyncza odsłonięta szyjka zęba, natomiast u osób po czterdziestym roku życia dochodzi do obnażenia większej ilości korzeni.

Uśmiechnięta kobieta

Odsłonięte szyjki zębowe: domowe sposoby na nadwrażliwość

Szukając sposobów na odsłonięte szyjki zębowe, warto zacząć od wymiany szczoteczki. Najlepiej wybrać taką z miękkim, gęstym włosiem (szczoteczki tego rodzaju są często określane jako specjalistyczne, lecznicze i kupuje się je w aptekach). Pasta na odsłonięte szyjki zębowe powinna również być wybierana w aptece jako preparat zmniejszający nadwrażliwość zębów lub zapobiegający krwawieniu dziąseł. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że poziome szczotkowanie zębów może powodować dalsze uszkodzenia dziąseł, dlatego należy zrezygnować z wykonywania ruchów w tym kierunku. Zastanawiając się nad tym, co na odsłonięte szyjki zębowe stosować, nie zaszkodzi spróbować specjalnych płukanek do ust, których celem jest ochrona szkliwa przed działaniem kwasów. Powinno się także ograniczyć spożywanie cytrusów, napojów gazowanych i słodyczy mogących dodatkowo szkodzić szkliwu. Po przyswojeniu tego rodzaju pokarmu należy odczekać godzinę lub przepłukać usta wodą, nim postanowi się wyszczotkować zęby.

Zobacz także

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie dolegliwości

Osoby o odsłoniętych szyjkach zębowych myślą, jak leczyć tego rodzaju dolegliwość. Powinno się przede wszystkim zgłosić ten fakt swojemu dentyście. Prócz specjalistycznej pasy i płukanek stomatolog może przepisać także inne środki przynoszące ulgę w nadwrażliwości zębów. Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych polega w dużej mierze na usuwaniu kamienia w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten profesjonalnie nazywa się skalingiem i należy wykonywać go regularnie, zwłaszcza jeśli ma się tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Problem z tym mogą mieć osoby z wadami zgryzu, nie tylko tymi wrodzonymi, ale i nabytymi (na przykład z powodu urazu). W niektórych przypadkach odsłoniętych szyjek zębowych konieczne może się okazać leczenie ortodontyczne.

Bez pomocy dentysty szybko dojdzie do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, a w konsekwencji do paradontozy, która najczęściej prowadzi do całkowitej utraty zębów. Przy rozchwianych korzeniach lekarz może jeszcze przeprowadzić leczenie chirurgiczne, m.in. za pomocą przeszczepu, który pobiera się z błony śluzowej podniebienia.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Aparat na zęby – zakładać najpierw górę czy dół? A może oba łuki na raz? Podpowiada ortodontka

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska

Dieta dla zębów. Co jeść a czego nie, aby cieszyć się zdrowymi zębami? Tłumaczy dietetyczka, Paulina Jamrozik

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Unsplash

5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

Unsplash

Gdy nie dbasz o zęby, chorują jelita

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

dziewczyna z lodami

Niepozorne nawyki, które niszczą zęby. Oto 6 rzeczy, których dla dobra zębów lepiej nie robić

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

zęby

„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?