5 min.
Odsłonięte szyjki zębowe – czy domowe sposoby są skuteczne? Jakie objawy powoduje obniżenie dziąseł?

Fot. Stefano Garau/AdobeStock
Odsłonięte szyjki zębowe stanowi problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Kiedy dziąsło ulega obniżeniu, korzeń zęba staje się widoczny. Wtedy dochodzi do nadwrażliwości, której nie powinno się bagatelizować, ponieważ znacznie obniża komfort życia, a szczególnie jedzenia ciepłych i zimnych pokarmów.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Odsłonięte szyjki zębowe powodują ból i znacznie osłabiają zęby. Procesowi odsłaniania towarzyszy nierzadko próchnica korzenia. Wywołana nadwrażliwość zębów to nie jedyna konsekwencja odsłaniania się szyjek zębowych. Z czasem może dojść do silnego rozchwiania, a także wypadania zębów.
Odsłonięte szyjki zębowe: objawy i przyczyny dolegliwości
Odsłonięta szyjka zębowa to jeden z głównych objawów recesji, czyli cofania się dziąseł, na którą wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi. Wraz z odsłoniętymi szyjkami zębowymi pojawia się przeszywający ból. Powodują go pokarmy kwaśne, słodkie, zimne lub ciepłe. Odsłonięte szyjki zębów reagują także na szczotkowanie, zwłaszcza jeśli używa się szczoteczki o twardym lub średnio twardym włosiu. Nieprzyjemne uczucie wywołuje również zimny strumień powietrza skierowany na ząb. Odsłonięcie szyjek zębowych często wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jeśli dana osoba nie szczotkuje zębów regularnie i we właściwy sposób, w odsłoniętych miejscach szybko rozwijają się drobnoustroje powodujące próchnicę. Jeżeli nie podejmie się odpowiednich kroków w celu wyeliminowania problemu, oprócz cofnięcia się dziąseł może dojść do zaniku pozostałej części przyzębia. W takim przypadku zęby stają się rozchwiane, a ostatecznie wypadają z zębodołów. Jeśli chodzi o odsłonięte szyjki zębowe, przyczyny mogą być różne. Najczęstsza z nich to nieprawidłowe czyszczenie zębów przy wykorzystaniu szczoteczki o niewłaściwym włosiu. Do odsłonięcia szyjek zębowych może się również przyczynić nałogowe palenie papierosów. Nie bez znaczenia pozostają także wady zgryzu. Innym czynnikiem jest z kolei bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, które niejednokrotnie prowadzi do cofnięcia się dziąseł. Szkodliwe może się okazać również zbyt częste, agresywne szczotkowanie zębów, ponieważ z jego przyczyny może dojść do uszkodzenia szkliwa w obrębie szyjki zębowej. Problem jest też uzależniony od wieku. U młodych ludzi może występować pojedyncza odsłonięta szyjka zęba, natomiast u osób po czterdziestym roku życia dochodzi do obnażenia większej ilości korzeni.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Odsłonięte szyjki zębowe: domowe sposoby na nadwrażliwość
Szukając sposobów na odsłonięte szyjki zębowe, warto zacząć od wymiany szczoteczki. Najlepiej wybrać taką z miękkim, gęstym włosiem (szczoteczki tego rodzaju są często określane jako specjalistyczne, lecznicze i kupuje się je w aptekach). Pasta na odsłonięte szyjki zębowe powinna również być wybierana w aptece jako preparat zmniejszający nadwrażliwość zębów lub zapobiegający krwawieniu dziąseł. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że poziome szczotkowanie zębów może powodować dalsze uszkodzenia dziąseł, dlatego należy zrezygnować z wykonywania ruchów w tym kierunku. Zastanawiając się nad tym, co na odsłonięte szyjki zębowe stosować, nie zaszkodzi spróbować specjalnych płukanek do ust, których celem jest ochrona szkliwa przed działaniem kwasów. Powinno się także ograniczyć spożywanie cytrusów, napojów gazowanych i słodyczy mogących dodatkowo szkodzić szkliwu. Po przyswojeniu tego rodzaju pokarmu należy odczekać godzinę lub przepłukać usta wodą, nim postanowi się wyszczotkować zęby.
Zobacz także
Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie dolegliwości
Osoby o odsłoniętych szyjkach zębowych myślą, jak leczyć tego rodzaju dolegliwość. Powinno się przede wszystkim zgłosić ten fakt swojemu dentyście. Prócz specjalistycznej pasy i płukanek stomatolog może przepisać także inne środki przynoszące ulgę w nadwrażliwości zębów. Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych polega w dużej mierze na usuwaniu kamienia w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten profesjonalnie nazywa się skalingiem i należy wykonywać go regularnie, zwłaszcza jeśli ma się tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Problem z tym mogą mieć osoby z wadami zgryzu, nie tylko tymi wrodzonymi, ale i nabytymi (na przykład z powodu urazu). W niektórych przypadkach odsłoniętych szyjek zębowych konieczne może się okazać leczenie ortodontyczne.
Bez pomocy dentysty szybko dojdzie do rozwoju stanu zapalnego dziąseł, a w konsekwencji do paradontozy, która najczęściej prowadzi do całkowitej utraty zębów. Przy rozchwianych korzeniach lekarz może jeszcze przeprowadzić leczenie chirurgiczne, m.in. za pomocą przeszczepu, który pobiera się z błony śluzowej podniebienia.
Najnowsze w naszym serwisie

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD

30.03.2023
Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023