Przejdź do treści

Jakie choroby powodują dolegliwości w postaci bólu dziąsła? Dowiedz się, jak można zmniejszyć dolegliwości domowymi sposobami.

ból dziąsła - kobieta trzyma się za bolący policzek
Fot. Maksymiv Iurii / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ból dziąsła to dolegliwość, która zdarza się stosunkowo często i pojawia się u osób w każdym wieku. Dolegliwości mogą być wywołane brakiem odpowiedniej higieny, stanami zapalnymi, a także chorobami ogólnoustrojowymi. Ból dziąsła nie zawsze jest stanem związanym z patologiami – towarzyszy wyrzynaniu się zębów, które jest zjawiskiem fizjologicznym.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Ból dziąsła to dolegliwość bardzo powszechna. Jej przyczynami mogą być stany patologiczne, pojawia się również fizjologicznie w czasie wyrzynania zębów u dzieci i u dorosłych (ból dziąsła przy ósemce). Choroby dziąseł mogą pojawić się w każdym wieku i najczęściej ich przyczyną są stany zapalne. Dziąsła stanowią składową przyzębia, czyli struktur mocujących ząb w zębodole. Zdrowe dziąsła są bladoróżowe, niebolesne, tuż przy zębach tworzą niewielkie wgłębienie otaczające ząb (rowek dziąsłowy). Ból dziąsła przy zębie może więc świadczyć także o patologii i procesie próchnicy zęba. Dolegliwości bólowe dziąsła nie powinny być lekceważone, gdyż mogą doprowadzić do powstania ropnia, zapalenia żuchwy i innych poważnych powikłań. Ból dziąsła w pierwszej kolejności powinien skłaniać nas do wizyty u dentysty.

zapalenie miazgi zęba - kobieta u dentysty

Przyczyny bólu dziąsła

Przyczyny bólu dziąsła można podzielić na te związane z chorobami i nieprawidłowościami zębów oraz takie, które wiążą się ze zmianami błony śluzowej dziąseł. Do pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim nieprawidłową higienę jamy ustnej. Przyczynia się do tego niedokładne, zbyt rzadkie mycie zębów, niestosowanie nitek dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Istnieją również schorzenia i leki, które sprzyjają pogarszaniu się stanu uzębienia. Należą do nich niedobory witaminowe (zwłaszcza witaminy C i E), białaczka, cukrzyca, stosowanie leków przeciwdrgawkowych i immunosupresyjnych. W przypadku takich schorzeń najczęściej obserwujemy ból dziąsła nad zębem i wokół niego. Stanem wpływającym na gorszą kondycję uzębienia jest także ciąża u kobiet.

Ból dziąsła może być również wywołany przez urazy mechaniczne, np. wskutek zbyt mocnego szczotkowania zębów, a także urazy termiczne (oparzenie płynami) i chemiczne (po kontakcie z substancjami żrącymi, które niszczą śluzówkę). Do tej grupy przyczyn zaliczamy także ekstrakcję zęba. Do urazów dziąseł może dochodzić także w czasie ich mechanicznego przygryzienia, np. w trakcie jedzenia lub ataku padaczkowego.

Przyczynami bólu dziąsła są także stany zapalne. Mogą mieć one etiologię wirusową, grzybiczą lub bakteryjną. Ich lokalizacja może być ograniczona albo też obejmować cały policzek czy nawet całą jamę ustną.

Do bólu dziąseł może dochodzić także w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, takich jak toczeń rumieniowaty, pęcherzyca, mogą się one pojawić także w przebiegu nowotworów.

Zobacz także

Objawy bólu dziąsła

Do dolegliwości zaliczamy głównie bóle. Możemy spotkać ból dziąsła nad zębem, który świadczy zwykle o rozwijającym się ropniu lub stanie zapalnym korzenia zęba. Ból zlokalizowany może być też za zębem (np. ból dziąsła za ósemką w momencie jej wzrastania). Silny ból dziąsła najczęściej związany jest z toczącym się stanem zapalnym. Czasami zdarza się pulsujący ból dziąsła, który wręcz tętni w rytm serca. Zazwyczaj dolegliwości bólowe występują samoistnie, ale zdarza się też ból dziąsła przy dotyku. Poza dolegliwościami bólowymi można zaobserwować obrzęk dziąsła, jego przekrwienie, czasem wykwity w postaci zmian nabłonkowych. Bólom dziąsła mogą towarzyszyć też objawy ogólne, jak np. stan podgorączkowy i gorączka, osłabienie, rozdrażnienie.

Co jest dobre na ból dziąsła?

Ze względu na to, że ból dziąsła jest dolegliwością częstą, warto wiedzieć, jak złagodzić ból dziąsła. Sposoby na ból dziąsła są różne i w dużej mierze zależą od przyczyny dolegliwości. Przede wszystkim nie należy rezygnować z zabiegów higienicznych i szczotkowania zębów, nawet jeśli powoduje to chwilowe nasilenie dolegliwości. Należy używać nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku dolegliwości związanych z wyrzynaniem zębów u dzieci dobrze sprawdzają się gryzaczki, najlepiej schłodzone. W aptece dostępne są również środki w postaci żeli i maści o działaniu schładzającym lub przeciwbólowym, które można aplikować na dziąsła. Można również zastosować doustnie preparaty przeciwbólowe, zwłaszcza jeżeli dodatkowo pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, a lek ma w swoim składzie komponentę działającą też na te dolegliwości. W związku ze zwiększoną wrażliwością dziąseł na dotyk, dieta powinna być papkowata lub mielona, aby dodatkowo nie wzmagać bólu.

Czasami, jeżeli rozwinie się stan zapalny, konieczne bywa podanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych.

Dolegliwości, które nie ustępują po kilku dniach, powinny być skonsultowane z lekarzem.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia