Przejdź do treści

„Sztuczna, inteligentna i zautomatyzowana trzustka”. Nowe odkrycie naukowców to świetna wiadomość dla cukrzyków

chora na cukrzycę
„Sztuczna i inteligentna trzustka”. Świetna wiadomość dla osób chorych na cukrzycę / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pozytywne wieści dla osób chorych na cukrzycę płyną z Korei Płd. Tamtejsi naukowcy, wykorzystując sztuczną inteligencję, opracowali „w pełni zautomatyzowany” system podający insulinę. „Jest jak autonomiczny samochód”- mówi prof. Sung-Min Park z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang.

Szansa dla cukrzyków

Cukrzyca to pierwsza na świecie choroba niezakaźna, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Schorzenie to jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych (według danych WHO problem dotyczy prawie pół miliarda osób, a w samej Polsce choruje ponad 3 miliony osób). Cukrzyca nie ogranicza się do żadnej grupy wiekowej, a leczenie należy kontynuować przez całe życie.

W przypadku cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się przede wszystkim leki obniżające poziom glukozy we krwi i zwiększające wrażliwość komórek na insulinę. W przypadku cukrzycy insulinozależnej chorzy są zmuszeni do stosowania insuliny, która podawana jest w postaci iniekcji.  Pacjenci muszą codziennie przed każdym posiłkiem wstrzykiwać sobie niezbędny hormon, wyliczając przy tym ilość przyjmowanych węglowodanów. Aby ułatwić chorym życie, stosuje się urządzenia (nazywane czasem „sztucznymi trzustkami”), które automatycznie podają insulinę, jednak nie są w stanie wyliczać węglowodanów.

I to właśnie dla tych osób dokonania badaczy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang w Korei Płd. to prawdziwa szansa na poprawę jakości życia.

Sztuczna, inteligentna i podaje insulinę

Koreańscy naukowcy opracowali „inteligentny” algorytm, dzięki któremu „sztuczne trzustki” będą mogły działać znacznie bardziej efektywnie. Stworzony przez badaczy system może pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę, a być może także na inne schorzenia: jest w stanie regulować poziom insuliny i glukozy bez wprowadzania do systemu informacji o posiłkach.

Nowo opracowany algorytm AI umożliwia całkowicie zautomatyzowaną kontrolę stężenia glukozy we krwi, bez konieczności wprowadzania danych o zjedzonych posiłkach i wysiłku fizycznym. Mamy nadzieję, że nasz system zostanie wykorzystany także w innych tego typu terapiach”– stwierdził prof. Sung-Min Park z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang .

By ułatwić zrozumienie dokonań swojego zespołu, profesor zastosował przemawiającą do wyobraźni analogię:

 „W pełni automatyczna sztuczna trzustka jest jak autonomiczny samochód dla przemysłu motoryzacyjnego” – podsumował.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.