Przejdź do treści

Nawracające bóle głowy u młodych osób mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu. Na co zwrócić uwagę?

Ból głowy u nastolatków / Joshua Rawson Harris Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

74 proc. dziewcząt i 56 proc. chłopców skarży się na nawracające bóle głowy – pisze lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, czyli „Mama Pediatra”. I wyjaśnia, że objaw ten może być jednym z pierwszych symptomów guza mózgu. Jaki ból głowy u nastoletniego dziecka powinien zaniepokoić? Ekspertka tłumaczy to w swoim najnowszym poście na Instagramie.

Ból głowy u nastolatka

Jak wyjaśnia lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, guzy lite zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym stanowią drugi co do częstości nowotwór dziecięcy.

Jaki ból głowy powinien rodzica niepokoić?

Ekspertka wymienia:

  • ból głowy, który utrzymuje się, ale nie spełnia kryteriów bólu migrenowego – nie ma też wywiadu rodzinnego w kierunku migreny u dziecka;
  • ból głowy, który występuje rano po obudzeniu (zanim dziecko wstanie);
  • ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty, zwłaszcza w godzinach porannych, a po zwymiotowaniu dziecko czuje ulgę; takie wymioty mogą pojawić się również przy zmianach pozycji głowy;
  • ból głowy, który wybudza dziecko ze snu;
  • ból głowy, który występuje równolegle ze zmianami zachowania;
  • ból głowy pojawiający się nagle, jest silny i nigdy wcześniej nie było takich objawów;
  • przy współwystępowaniu zaburzeń widzenia, utraty masy ciała, senności, zeza (dodatkowo każdy zez wymaga dodatkowej diagnostyki – zwłaszcza taki, który jest nowym objawem);
  • przy współwystępowaniu zaburzeń ruchowych – zaburzenia równowagi, potykanie się, wpadanie na przedmioty, utrata zdolności chodzenia, raczkowania;
  • wystąpienie drgawek u osoby z bólami głowy w wywiadzie (lub bez) również wymaga dodatkowej i pilnej diagnostyki;
  • ból głowy z towarzyszącym przymusowym jej ustawieniem.

Guz mózgu – jakie są przyczyny?

Guz mózgu bywa nieraz błędnie określany jako rak. Może dawać zróżnicowane objawy, w zależności od lokalizacji, uciskanych struktur oraz stopnia złośliwości. Nowotwory mózgu mogą umiejscawiać się zarówno w jego tkankach, jak i w rdzeniu.

Badania naukowe potwierdziły, że promieniowanie jonizujące ma duże znaczenie w powstawaniu pierwotnych nowotworów złośliwych mózgu. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem do rozwoju guzów przyczyniają się również: herbicydy, pestycydy, chlorek poliwinylu, substancje petrochemiczne, pole elektromagnetyczne, przebyte w przeszłości urazy mózgu, a także wirus Epsteina-Barr.

Mama Pediatra – kim jest?

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest żoną, mamą i pediatrą. Specjalistka na swoim blogu i w mediach społecznościowych dzieli się swoją wiedzą dotyczącą medycyny pod pseudonimem „Mama Pediatra”. Jak sama o sobie mówi, na jej profilu każdy może zapoznać się z „pediatrycznym spojrzeniem na macierzyństwo”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.