Przejdź do treści

Nowa ministra zdrowia chce powrotu szczepień do szkół. „Jeżeli moglibyśmy w szkole zadbać o zdrowie, warto w to iść”

Izabela Leszczyna chce powrotu punktów szczepień w szkołach - czworo dzieci biegnie szkolnym korytarzem
Polskie dzieci będą znowu szczepione w szkołach? / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Punkty szczepień w szkołach to jeden z postulatów nowej szefowej resortu zdrowia. Izabela Leszczyna na konferencji poświęconej bezpieczeństwu kobiet zapowiedziała, że będzie podejmować różne działania mające na celu zwiększenie społecznej świadomość na temat szczepień. Jak plan przywrócenia szczepień do szkół oceniają eksperci?

Izabela Leszczyna o punktach szczepień w szkołach

Jeszcze 20 lat temu szkoła była miejscem, gdzie szczepiono dzieci. Pielęgniarka szkolna przychodziła i zapraszała kolejne klasy do szczepienia. Nikt nie pytał rodziców o zgodę. W 1999 r. szczepienia przejęły przychodnie POZ. Szkolne punkty szczepień powróciły w Polsce w trakcie pandemii COVID-19. Preparat otrzymywali zarejestrowani uczniowie, którzy mieli zgodę rodziców. Teraz nowa ministra zdrowia chce powrotu szczepień w placówkach oświatowych. O swoim planie mówiła 31 stycznia br. podczas konferencji prasowej dotyczącej bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Temat szczepień w szkołach pojawił się w kontekście szczepionki przeciwko HPV.

Ministra Leszczyna powiedziała, że nie wprowadzi szczepienia jako obowiązkowego, ale chce większy nacisk położyć na edukację i zmianę świadomości Polaków. Powód? Niski poziom wyszczepienia. Program darmowych szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 nie cieszył się dotąd dużą popularnością. W okresie od czerwca do grudnia 2023 r. z darmowych szczepień w ramach programu skorzystało nieco ponad 18 proc. uprawnionych dzieci.

 — Dzieci chodzą do szkoły w danym rejonie i w tym rejonie też są POZ-y, to bardzo często byliby ci sami lekarze i nie wyobrażamy sobie tego oczywiście inaczej niż tak, że szkoła robi akcję, tak jak robimy białe niedziele, i szczepimy. Wtedy lekarze z POZ-u przychodzą, oczywiście jest dziecko z rodzicem — wyjaśniała w trakcie konferencji.

Aby plany punktów szczepień w szkołach weszły w życie, potrzeba wielu zmian organizacyjnych. Począwszy od pobierania zgód rodziców na szczepienia i archiwizacji ich, po wyposażenie gabinetów w sprzęt i lodówki do przechowywania preparatów, na zatrudnieniu specjalistycznej kadry kończąc.

Izabela Leszczyna - Hello Zdrowie

Szczepienia wrócą do szkół?

O pomyśle powrotu do szczepień w placówkach oświatowych wypowiedział się onkolog prof. Mariusz Bidziński w rozmowie z RMF FM. Przyznał, że jeśli uczniowie będą mieli możliwość zaszczepić się między lekcjami, to na pewno skorzystają z tego przywileju. „Jeżeli moglibyśmy w szkole zadbać o zdrowie, warto w to iść” – mówią sami zainteresowani.

„W szkołach są gabinety higienistów i miejsca, gdzie można szczepić, pozostaje tylko kwestia przygotowania organizacyjnego, żeby wiedzieć: jak, kiedy, komu podać szczepionkę. Nie zapominajmy, że podstawowym miejscem szczepień są klasyczne punkty, czyli poradnie POZ, na te szczepienia kierują lekarze rodzinni” – wyjaśnił prof. Bidziński.

Z kolei prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej, zwróciła uwagę na konieczne konieczne rozwiązanie kwestii zgód rodzica, ale samemu pomysłowi nie mówi „nie”. „Plusem jest akcyjność szczepień i to, że więcej dzieci zgłosi się na szczepienie niż w sytuacji, gdy każdy z rodziców musi się zarejestrować, przyjść do przychodni” – zaznaczyła.

„Trzeba zapewnić bezpieczeństwo dzieci: musi być lekarz, który będzie kwalifikował, pielęgniarka, która będzie szczepić, musi być zestaw przeciwwstrząsowy, czyli otoczka medyczna musi być zabezpieczana tak jak jest zabezpieczana w przychodni. Na pewno to się da zrobić i warto zainwestować trochę czasu, żeby to zrobić, bo to poprawi wyszczepialność” – dodała.

Źródło: RMF FM, Onet.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.