Przejdź do treści

Nowatorska metoda w polskim szpitalu. Lekarze zamrażają nerwy pacjentom, by szybciej zdrowieli

Lekarze podczas operacji
Innowacyjna metoda leczenia bólu po raz pierwszy wykorzystana podczas operacji klatki piersiowej w olsztyńskim szpitalu/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olszyńscy lekarze jako pierwsi w Polsce wykorzystali nowatorską metodę podczas operacji korekty lejkowatej klatki piersiowej. Eksperci zamrozili nerwy międzyżebrowe dwóch nastoletnich pacjentów. Dzięki temu skrócili proces zdrowienia u chorych z dwóch miesięcy do dwóch tygodni.

Zamrażają pacjentom nerwy

Lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w ubiegłym tygodniu przeprowadzili operację u dwóch nastolatków z wykorzystaniem nowatorskiej metody zamrażania nerwów. W trakcie operacji korekty klatki piersiowej lejkowatej u pacjentów zamrożono nerwy międzyżebrowe. Dzięki temu chirurdzy mogli dokonać spektakularnej zmiany wyglądu chłopców.

Nastolatkowie urodzili się z klatką piersiową lejkowatą, nazywaną także szewską. Jest to jedna z najczęstszych wad wrodzonych klatki piersiowej u dzieci. Charakteryzuje się zapadnięciem mostka i dolnych żeber, w efekcie czego dochodzi do zmniejszonej wydolności płuc i serca. Zastosowanie innowacyjnej metody pozwoliło lekarzom na przeprowadzenie odpowiedniej korekty w zaledwie pół godziny. Skróciło również proces zdrowienia chorych po operacji z dwóch miesięcy do dwóch tygodni.

To naprawdę rewelacyjna metoda leczenia bólu w okresie pooperacyjnym klatki piersiowej” – przekazał chirurg dr n. med. Wojciech Choiński.

Operacje klatki piersiowej lejkowatej przeprowadzane są od lat. Problemem jednak były niezwykle dokuczliwe dolegliwości u chorych po zabiegu. Pacjenci przez dłuższy czas odczuwali ból, który uśmierzano silnymi lekami. Teraz będą mogli opuścić szpital nawet dobę po przeprowadzonej operacji.

„Dzięki zastosowaniu tej metody, operacja jest bardziej komfortowa dla pacjenta. Skraca się również pobyt dziecka w szpitalu” – dodał specjalista chirurgii dziecięcej dr n. med. Michał Szostawicki.

Na zdjęciu sala operacyjna Instytutu Matki i Dziecka -HelloZdrowie

Innowacyjna metoda rozwiązaniem na ból

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest pierwszym w Polsce, który wykorzystał zamrażanie nerwów międzyżebrowych podczas operacji korekty klatki piersiowej. Innowacyjna metoda ma także szersze zastosowanie. Do tej pory przeprowadzono 30 zabiegów w olsztyńskim ośrodku z jej wykorzystaniem. Kriolezję przeprowadza się m.in. w przypadku bólów pooperacyjnych, neuralgicznych, fantomowych, nowotworowych czy związanych ze zwyrodnieniami stawów. Zaleca się ją w szczególności u osób, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło odpowiednich efektów oraz u pacjentów niekwalifikujących się do operacji ze względów zdrowotnych.

Kriolezja jest nowoczesnym sposobem leczenia bólu. Poprzez miejscowe zamrożenie nerwu dochodzi do blokady impulsów nerwowych. W efekcie niskiej temperatury powstaje tzw. lodowa kula, która zmniejsza dopływ krwi do nerwu. Dzięki zabiegowi u pacjenta możliwe jest całkowite lub znaczne ograniczenie dolegliwości bólowych. Kriolezja nie powoduje trwałego uszkodzenia nerwów, a zabieg jest odwracalny. Można wykonać go bez nacinania chirurgicznego tkanek i wielokrotnie powtarzać. Nowatorska metoda pozwala też na szybsze dojście do zdrowia pacjenta po operacji.

 

Źródło: Polsatnews, TVP3 Olsztyn.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.