3 min.
Nowatorska metoda wykrywania wczesnego spektrum autyzmu. Algorytm rozpoznaje zaburzenie w 10 minut!

Naukowcy z nowatorską metodą wykrywania wczesnego autyzmu. Nowy algorytm wykrywa spektrum w 10 minut!/ Pexels, fot. Ron Iach
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
Naukowcy opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który wykrywa wczesne zaburzenia spektrum autyzmu w zaledwie 10 minut. Nowa metoda jest skuteczna w 80 proc. i bazuje na krótkich filmach, na których dziecko bawi się z jednym z rodziców.
Spis treści
Algorytm wykrywa spektrum autyzmu w 10 minut
Zespół naukowców z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) w Szwajcarii opracował algorytm sztucznej inteligencji oparty na analizie nagrań wideo, poprzez które rozpoznaje wczesne objawy spektrum autyzmu. Metoda ta może okazać się rewolucyjna, ponieważ do tej pory diagnozowanie spektrum autyzmu odbywało się za pomocą testów psychologicznych.
Technologia naukowców bada mikro ruchy dziecka i w zaledwie 10 minut diagnozuje je. Na podstawie krótkiego wideo, na którym dziecko bawi się z jednym z rodziców, sztuczna inteligencja analizuje charakterystyczne gesty dziecka wskazujące na spektrum autyzmu. Szwajcarscy badacze zapewniają, że ich system sprawdził się w ponad 80-procentach przypadków. Do tej pory zbadano 68 zdrowych dzieci i 69 dzieci z zaburzeniem.
„To doskonały wynik, bo w 10 minut możemy uzyskać łatwo dostępną dla każdego informację o niepokojących zmianach. Pozwoliłoby to rodzicom uzyskać wstępną automatyczną ocenę objawów autyzmu u dziecka” – wyjaśniła prof. Marie Schaer.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rewolucja w diagnozowaniu spektrum autyzmu
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Scienific Reports”. Jak zaznaczają naukowcy, statystycznie spektrum autyzmu dotyczy co 54. dziecka. Metoda, która pozwoli na szybsze wykrywanie pierwszych objawów, może przynieść poprawę w komforcie życia osób borykających się z nim. Autyzm to zaburzenie psychorozwojowe, które objawia się zwykle przed 3. rokiem życia, jednak w większości przypadków diagnozowany jest dopiero u dzieci mających więcej niż 5 lat.
Teraz naukowcy pracują nad aplikacją na smartfony, która pomoże w diagnostyce spektrum autyzmu u najmłodszych i może zrewolucjonizować świat.
Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu. Często dla określenia tego schorzenia używa się terminu autyzm dziecięcy, ale pamiętać należy, że nie odnosi się on tylko do dzieci, ale do okresu życia, w którym zaobserwowano jego pierwsze objawy – najczęściej pojawiają się one u dzieci do trzeciego roku życia. Błędne jednak jest przekonanie, jakoby autyzm dotyczył jedynie wieku dziecięcego – jest to schorzenie trwające całe życie dotkniętego nim człowieka.
Objawy autyzmu obejmują:
- autystyczną izolację,
- przymus stałości otoczenia,
- niezdolność do interakcji społecznych,
- stereotypowe, powtarzające się czynności,
- zaburzenia mowy (echolalia – powtarzanie fragmentów właśnie zasłyszanych wypowiedzi, odwracanie zaimków)
- całkowity brak mowy,
- łatwość zapamiętywania.
W efekcie mamy do czynienia z bardzo złożoną postawą chorego wobec siebie i otoczenia. Charakterystyczne jest wycofanie się osoby chorej z czynnego życia, z interakcji z otoczeniem i skupienie się na własnych przeżyciach.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

„Już na etapie płodu mózg ludzi z autyzmem rozwija się inaczej”. Dawid Ciemięga komentuje najnowsze doniesienia

Autyzm. Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu? Czy Greta Thunberg jest manipulowana? Odpowiada pedagog Joanna Ławicka, u której także zdiagnozowano zespół Aspergera

„Autyzm – wystarczy zrozumieć”. Ucz się tolerancji w najnowszej kampanii mówiącej o spektrum autyzmu
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022