Przejdź do treści

Nowatorska operacja na odległość. Lekarze z Lublina zoperowali pacjenta w Bułgarii

Nowatorska operacja w Lublinie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie zdalnie zoperowali pacjenta w bułgarskiej Sofii. Operację przeprowadzono we wtorek, 8 czerwca. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce i w Europie.

Międzynarodowa operacja tętniaka aorty brzusznej

Operacja przyszłości – tak można by nazwać nowatorski zabieg, którego dokonali polscy lekarze. Medycy z Lublina przeprowadzili na odległość operację tętniaka aorty brzusznej na pacjencie przebywającym w szpitalu w Bułgarii.

Zabieg z wykorzystaniem osiągnięć telemedycyny i rozszerzonej rzeczywistości odbył się 8 czerwca. Pacjentem był 61-letni mężczyzna z tętniakiem aorty brzusznej o średnicy blisko 5,5 cm. W przeszłości był poddany już kilku operacjom naczyniowym, ponadto cierpiał na nadciśnienie tętnicze. W operacji na odległość wzięli udział kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie prof. Tomasz Zubilewicz i dr hab. Marek Iłżecki. W Bułgarii pacjenta operowali dr Adam Skwarzyński i dr Grzegorz Borowski.

Operacja z użyciem hologramu

Międzynarodowa operacja była możliwa dzięki specjalnym goglom, umożliwiającym oglądanie na żywo operowanego obszaru w formie wyświetlanych hologramów.

„Po założeniu gogli widzimy przed sobą w powietrzu operowany obszar. Jest to cyfrowy wycinek fragmentu ciała ludzkiego. Wyświetlany obraz jest niezwykle precyzyjny. Widzimy tak naprawdę anatomię tętniaka w trójwymiarze u konkretnego pacjenta. Możemy ten obraz obracać, przybliżać, zobaczyć przekrój, aby oceniać wszelkie struktury i zagłębienia” – tłumaczył dr Iłżecki podczas spotkania z mediami.

Gogle mieli na sobie nie tylko konsultanci w Lublinie, ale także chirurdzy stojący przy stole operacyjnym w Sofii.

„Korzystając z tych osiągnięć mamy możliwość niezwykłej wizualizacji. Pochodzi ona z wcześniej wykonanej tomografii u pacjenta. Tętniaka możemy obracać, przecinać, dotykać. Skraca to zabieg, jest on bardziej precyzyjny” – mówił prof. Tomasz Zubilewicz w rozmowie z PAP.

Za system trójwymiarowej wizualizacji wykorzystany podczas tej operacji odpowiadała krakowska firma MedApp. Prace nad skonstruowaniem gogli trwały cztery lata. Urządzenie może być wykorzystywane podczas operacji np. w dziedzinie kardiologii, onkologii, ortopedii czy laryngologii.

Chirurdzy naczyniowi ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie od blisko 25 lat wykonują wewnątrznaczyniowe zabiegi leczenia tętniaków aorty brzusznej. Rocznie operują ok. 100-130 takich pacjentów.

Emilia Clarke

Czym jest tętniak aorty brzusznej?

Tętniak aorty brzusznej ma zwykle przebieg bezobjawowy, a jego obecność wykrywa się w badaniach obrazowych. W rzadszych przypadkach może dawać niespecyficzne objawy i to dopiero na późnym etapie choroby. Do głównych objawów tętniaka aorty brzusznej należą:

  • stały, gniotący ból w śródbrzuszu, podbrzuszu,
  • ból w okolicy lędźwiowej przypominający ból występujący przy ucisku korzeni nerwowych, ruch nie wzmaga jednak dolegliwości, może być łagodzony w pozycji leżącej ze zgiętymi w kolanach nogami,
  • przy tętniakach o wielkości powyżej 5 cm lekarz ma szanse wyczuć je dotykiem podczas badania brzucha, mogą być tkliwe,
  • podczas osłuchiwania badający może usłyszeć szmery lokalizujące się nad aortą.

Tętniaki mają tendencję do powiększania się oraz pękania. Często pierwszym objawem tętniaka jest właśnie jego pęknięcie, co jest zagrażającym dla życia powikłaniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.