Przejdź do treści

Dr Iris Kerin Orbuch i dr Amy Stein o endometriozie: Zwykle od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około dziesięciu lat

Endometrioza - jak z nią żyć? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta
Masz problem z obrzękami? Sprawdź poziom kortyzolu
Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?
„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie
Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecie przekroczyła 4 mln – podał Reuters
Liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecie przekroczyła 4 mln – podał Reuters
Niemiecka szczepionka „Curevac” na COVID-19 nie spełniła oczekiwań. Dostawy setek milionów dawek pod znakiem zapytania

Co dziesiąta kobieta na świecie ma endometriozę – chorobę, która powoduje przewlekły ból, ogranicza aktywność i może prowadzić do bezpłodności. Pomimo jej powszechności kobiety często cierpią latami, zanim zostaną prawidłowo zdiagnozowane. A kiedy już to się stanie, zazwyczaj dostają receptę na leki przeciwbólowe i skierowanie na niewłaściwy rodzaj operacji. Dr Iris Kerin Orbuch oraz dr Amy Stein chcą to zmienić. Właśnie na polskim rynku pojawiła się książka „Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo”. Rozmawiamy z autorkami.

 

Magdalena Bury, Hello Zdrowie: Zacznijmy od podstaw. Czym jest endometrioza?

dr Iris Kerin Orbuch i dr Amy Stein: Endometrioza to choroba, która dotyka około 10 proc. kobiet, czyli blisko 200 milionów kobiet na całym świecie. Z definicji mamy z nią do czynienia wtedy, gdy komórki „podobne” do błony śluzowej macicy znajdują się poza macicą.

Endometrioza ma podłoże genetyczne. Jeżeli matka ma endometriozę, istnieje 70-100 proc. ryzyka, że rozwinie się ona także u córki. Gdy nastolatka cierpi z powodu bolesnych miesiączek, zwraca się zwykle do matki z pytaniem, czy taki ból jest normalny. A ponieważ matka ze względu na endometriozę często ma za sobą wiele lat cierpienia, prawdopodobnie odpowie córce, że miesiączka „musi boleć”.

To dlatego od najmłodszych lat słyszymy, że miesiączka boli…

Należy podkreślić, że u większości kobiet okresowi towarzyszą skurcze, które mogą wywoływać napięcie i skurcze mięśni sąsiadujących z narządami rozrodczymi. Odczuwane wówczas dolegliwości mogą, ale wcale nie muszą mieć związku z endometriozą. Ważna jest diagnoza różnicowa, która pozwoli sprawdzić, czy istnieje jakaś dysfunkcja dna jamy brzusznej i miednicy powodująca ból, ponieważ w takim przypadku może być pomocna fizjoterapia dna miednicy.

Co dziesiąta kobieta na świecie zmaga się z endometriozą. Skąd mam wiedzieć, czy nie jestem jedną z nich?

Wiadomo, że endometrioza jest uwarunkowana genetycznie. Skoro dotyczy ona 10 proc. kobiet, można stwierdzić, że gdy ktoś w rodzinie – ciocia, babcia, siostra lub matka – na nią choruje, ryzyko, że rozwinie się ona u płodu, jest siedmio-dziesięciokrotnie większe.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy dotyczą narządów układu rozrodczego, pokarmowego i moczowego. Jeśli chodzi o problemy ginekologiczne, endometrioza może powodować bolesne miesiączki, bolesną owulację, ból w każdym momencie cyklu i podczas seksu, obfite miesiączki oraz niepłodność. W układzie pokarmowym endometrioza wywołuje wzdęcia, zaparcia, biegunki i bolesne wypróżnienia. Objawy urologiczne obejmują częste oddawanie moczu, ból i parcie na pęcherz moczowy.

Sęk w tym, że miedniczo-brzuszne zespoły bólowe (APPS) mogą również dawać objawy ze strony układu rozrodczego, pokarmowego oraz moczowego, które mogą być mylone z objawami endometriozy i na odwrót, zwłaszcza w przypadku dysfunkcji seksualnych, pęcherza oraz jelit. Dlatego niezbędna jest właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę w dziedzinie leczenia endometriozy, fizjoterapii dna miednicy lub bólu miednicy.

Jak endometrioza wpływa na życie seksualne?

Niektóre pacjentki z endometriozą zgłaszają, że podczas seksu odczuwają dolegliwości bólowe. Kobieta, która cierpi w takiej sytuacji, będzie raczej unikała intymnej bliskości z partnerem. W przypadku bolesnych stosunków spowodowanych endometriozą wizyta u specjalisty od endometriozy albo fizjoterapeuty zajmującego się dysfunkcjami dna miednicy jest niezwykle ważna, bo dzięki temu możemy poznać dostępne opcje leczenia.

Fizjoterapeuta pomoże rozluźnić powięź i mięśnie otaczające zaatakowane narządy, co złagodzi ból. Nauczy też pacjentkę, co robić, a czego absolutnie nie robić w domu, zaproponuje różne techniki relaksacyjne i pozycje seksualne łagodzące ból, zaleci stosowanie środków nawilżających, rozwieracza albo terapeutycznej sondy dopochwowej, przydatnych w przypadku ograniczeń tkankowo-mięśniowych.

Czy kobiety z endometriozą mogą zostać matkami?

Oczywiście, kobiety z endometriozą mogą być matkami. Wiemy, że choroba ta może wpływać na płodność i ją obniżać, warto więc omówić ten temat ze swoim lekarzem. Osobiście nawet w przypadku nastoletnich pacjentek wyznajemy bardzo proaktywne podejście, to znaczy oceniamy ich rezerwę jajnikową i jeśli stężenia AMH są obniżone, przedstawiamy możliwość zamrożenia jajeczek.

dr n. med. Tomasz Songin

Ile lat kobiety szukają przyczyn bólu, zanim trafią do odpowiedniego lekarza, który postawi dobrą diagnozę?

Zwykle od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około dziesięciu lat. Jest to spowodowane tym, że w badaniach obrazowych endometrioza najczęściej nie jest widoczna, nie ma też badań krwi, które jednoznacznie by na nią wskazywały. W dodatku objawy tej choroby dotyczą różnych układów narządów, co utrudnia lekarzom i innym pracownikom służby zdrowia jej rozpoznanie.

Warto zauważyć, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego występują już u około 50 proc. nastolatek. Na szczęście coraz więcej lekarzy i fizjoterapeutów dna miednicy specjalizuje się w endometriozie. Potrafią rozpoznać jej objawy i w razie podejrzeń skierować pacjentkę na odpowiednie badania.

A co z badaniem laparoskopowym?

Zabieg laparoskopowy z potwierdzonym histopatologicznie wycięciem implantów endometrialnych stanowi tak zwany złoty standard w diagnozowaniu endometriozy. O podejrzeniu choroby można mówić w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, jednak ostateczną diagnozę pozwala postawić dopiero zabieg chirurgiczny.

porno

Czy endometriozę da się wyleczyć? Co oznacza leczenie holistyczne w tym przypadku?

Niestety, endometriozy nie można wyleczyć, można ją jednak optymalnie kontrolować. Multidyscyplinarne i holistyczne podejście pomaga chorym odzyskać utraconą jakość życia. Oznacza to tyle, że nie tylko sama endometrioza musi być odpowiednio leczona poprzez chirurgiczne wycięcie, ale również wszystkie współistniejące schorzenia muszą zostać odpowiednio zidentyfikowane i wyleczone. Niemal dekada opóźnienia w oczekiwaniu na właściwą diagnozę sprzyja rozwojowi różnych dolegliwości, na przykład dysfunkcji mięśni dna miednicy, zespołu bolesnego pęcherza, przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, uwrażliwienia ośrodkowego układu nerwowego, itd.

Dopiero, gdy zostaną one zidentyfikowane i zaczną być leczone, można złagodzić ból będący wynikiem 10-letnich zaniedbań diagnostycznych. Należy przy tym pamiętać, że chirurgiczne wycięcie endometriozy stanowi złoty standard leczenia i że nie wszyscy fizjoterapeuci, dietetycy, itp. specjalizują się w leczeniu tej choroby. Dlatego warto starannie dobierać zespół tych, którzy mają kobiecie pomóc.

Co kobieta z endometriozą, która właśnie usłyszała diagnozę, może sama dla siebie zrobić, żeby nie cierpieć?

Edukować się – to najlepsze, co można dla siebie zrobić. Przeczytać naszą książkę „Pokonaj endometriozę – jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo”, obejrzeć film dokumentalny „Endowhat”, dołączyć do grup wsparcia na Facebooku. Jeśli masz być operowana, upewnij się, że lekarz dokona wycięcia endometriozy, a nie ablacji (chirurgicznego usunięcia błony śluzowej wyściełającej macicę, zwanej endometrium) i że fizjoterapeuta dna miednicy, do którego się zgłosiłaś, ma doświadczenie w leczeniu pacjentek z endometriozą.

 

 

dr Iris Orbuch jest ginekolożką, uznaną specjalistką w dziedzinie małoinwazyjnej chirurgii robotycznej i laparoskopowej chirurgii endometriozy. Uzyskała tytuł doktora medycyny na uniwersytecie SUNY w Syracuse, a także ukończyła staż z zakresu zaawansowanych operacji laparoskopowych i chirurgii miednicy. Jest również ordynatorką oddziału ginekologicznej chirurgii robotycznej w nowojorskim szpitalu Beth. Wystąpiła w roli głównej specjalistki w filmie dokumentalnym Endo What?, którego celem jest edukacja kobiet i lekarzy na temat endometriozy. Była także felietonistką i doradczynią ginekologiczną magazynu „Cosmopolitan”.

Iris Orbuch / fot. Scott Goldberg

Amy Stein jest doktorem fizjoterapii, specjalistką w dziedzinie leczenia bólu w obrębie miednicy. Napisała wielokrotnie nagradzaną książkę Heal Pelvic Pain, a także nakręciła film Healing Pelvic and Abdominal Pain. Jest jedną z założycielek Alliance for Pelvic Pain, stowarzyszenia lekarzy i specjalistów zajmujących się leczeniem bólu w obrębie miednicy i edukacją w tym zakresie. Wykłada na całym świecie, swoją wiedzą podzieliła się w filmie dokumentalnym Endo What? i udzieliła licznych wywiadów, miedzy innymi w programie 20/20  na kanale ABC, w „Elle”, „Prevention” i „Parents”.

Amy Stein/ fot. Matt Greenslade

 

Pokonaj endometriozę / mat. pras.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Poradnik, który przynosi ulgę. „Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo” dr Iris Kerin Orbuch oraz dr Amy Stein już w księgarniach

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Nastolatka siedzi na rampie

„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa

Karolina Szymczak

Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Dr Agnieszka Nalewczyńska: dorosłe kobiety piszą do mnie z zapytaniem, czy jak założą tampon, to mogą skorzystać z toalety

Czego nie lubi twoja pochwa? Niepokojące sygnały sugerujące, że powinnaś odwiedzić ginekologa

Polip szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie i usuwanie

Polip endometrialny – objawy, skutki, diagnostyka i leczenie

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

Hanna Stolińska

Hanna Stolińska: badania potwierdzają znaczenie przeciwzapalnej diety w leczeniu endometriozy

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa

Izabela Sopalska-Rybak: “Trzydziestoletniej kobiecie ginekolog powiedział, żeby wróciła do niego z mamą. Nie ma mojej zgody na takie traktowanie”

Kobieta leży na łóżku

Laparoskopia endometriozy – cena. Prywatnie czy na NFZ?

Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?

Tabletki antykoncepcyjne a tycie – czy po tabletkach się tyje?

Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?

Kiedy ginekolog rozpozna ciążę? Jak potwierdzić ciążę?

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

zmartwiona nastolatka

FEDERA o rzekomym zakazie przyjmowania nastolatek w gabinetach ginekologicznych: „To bezprawne”

Wizyta u ginekologa / istock

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

Wargi sromowe - rodzaje i dolegliwości z nimi związane

Wargi sromowe – rodzaje i dolegliwości z nimi związane

Polka (nie) u ginekologa. Dlaczego nie chcemy się badać?

Masz ponad 20 lat? Oto badania profilaktyczne, które powinnaś zacząć robić

kobieta u ginekologa

Mężczyzna czy kobieta – kto lepszym ginekologiem?

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm