„Obrzęki twarzy mogą zniknąć, gdy rozprawisz się z tymi napięciami” – pisze o napięciowym bólu głowy Pani Fizjotrener
„Nadmierne napięcie tego mięśnia wpływa na naszą urodę, nadmiernie napięty wpływa na przyczepy mięśni twarzy i zaburzenie przepływu limfy” – wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka tłumaczy, które mięśnie powodują napięciowy ból głowy oraz jak temu zapobiec.
Przyczyny napięciowego bólu głowy
Napięciowy ból głowy – podobnie jak migrena i klasterowy ból głowy – jest zaliczany do grupy pierwotnych bólów głowy. Ucisk z tyłu głowy, nasilający się w ciągu dnia najczęściej towarzyszy płci żeńskiej. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Problem na tapet wzięła fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. W najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie wyjaśniła objawy, które często bywają źródłem bólu.
Jedną z przyczyn może być podwyższone napięcie mięśniowe (bo przyczyny nie są do końca poznane) i dotyczy podwyższonego napięcia mięśni twarzy, podpotylicznych, mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz mięśni karku, a szczególnie mięśnia czworobocznego, który nazywamy też mięśniem stresu – tłumaczy.
Ekspertka dodaje, że napięciowy ból głowy może także pojawiać się w sytuacjach stresowych, kiedy towarzyszą nam negatywne emocje. W takim wypadku – jak tłumaczy dalej ekspertka – organizm reaguje dużym napięciem podobnie jak mięśnie twarzy.
Co ciekawe nadmierne napięcie tego mięśnia również wpływa na naszą urodę, nadmiernie napięty wpływa na przyczepy mięśni twarzy i zaburzenie przepływu limfy – obrzęki twarzy mogą zniknąć, gdy się rozprawisz z tymi napięciami – zaznacza Włodarczyk.
To jednak nie jedyne powody napięciowego bólu głowy. Fizjoterapeutka wymienia, co może być jeszcze źródłem bólu:
- siedzący tryb życia i brak aktywności ruchowej,
- zła, nieprawidłową postawa ciała,
- punkty spustowe w obrębie zbyt napiętych mięśni,
- bruksizm,
- przebywanie w nieprawidłowej pozycji ciała przez dłuższy czas (patrzenie w telefon z opuszczoną głową, zła pozycja przed komputerem, zła pozycja podczas karmienia dziecka).
Pierwsza pomoc przy napięciowym bólu głowy
Prawdopodobnie w czasie napięciowego bólu głowy większość osób będzie ratować się tabletkami przeciwbólowymi. Ważne jest jednak, by rozluźnić mięśnie, które są zbyt napięte. Włodarczyk wymienia, jak można sobie pomóc.
- ważna jest redukcja stresu,
- nawodnienie (pozytywnie wpływa też na mięśnie i powięzi!),
- pilnuj prawidłowej postawy ciała,
- rozluźnij mięśnie: masażem, rolowaniem, poduszką do akupresury, piłeczką, jogą lub ćwiczeniami, orgazm też pomaga.
Ekspertka dodaje, że dobrym pomysłem będzie również udanie się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do naszej sylwetki. Zaznacza także, że w sytuacji kiedy nic nie pomaga na ból, można spróbować kuracji botoksem.
Włodarczyk przyznaje, że napięciowy ból głowy to rodzaj bólu, który dotyka ją najczęściej. Jak tłumaczy, zbyt mało lub za dużo ćwiczeń połączonych ze stresem oraz niewyspaniem zawsze fundują jej ból głowy.
Wtedy najbardziej pomaga mi duża ilość wody, bardzo spokojna joga skupiona na rozciąganiu obręczy barkowej i tylnej taśmy powięziowo-mięśniowej, rozluźnienie mięśni podpotylicznych i żwaczy – podsumowuje.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińZobacz także
„Refleksologia opiera się na zależnościach pomiędzy stopą a siedzącą sylwetką człowieka. Refleksologia jest najlepszą formą profilaktyki” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog
Ból głowy w podróży. Jak sobie z nim poradzić?
Dlaczego kobiecy organizm potrzebuje więcej snu niż męski? Poznaj 10 faktów o zdrowiu kobiet
się ten artykuł?