Przejdź do treści

Śluz przed okresem. Jak się zmienia i co oznacza?

kobieta mająca bóle menstruacyjne
Śluz przed okresem - co oznacza? Fot. antic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przetrwaj upały - mamy nowe patenty
Jak przetrwać upał? Osiem nieoczywistych sposobów na ochłodę
Kobieta
Mózg a upał. Dlaczego przez odwodnienie słabiej myślimy? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki?
Jak wyciągnąć kleszcza? Czym to zrobić i jakie są kolejne kroki? Wyjaśnia lekarka Anna Ratajczak
Kobiety w laboratorium
Koronawirus SARS-CoV-2 wyciekł z laboratorium? „Dowody są przytłaczające”
Kobieta
Masz problem z obrzękami? Sprawdź poziom kortyzolu

Śluz przed okresem jest wpisany w cykl menstruacyjny kobiety. Pełni istotną funkcję – chroni drogi rodne przed infekcjami, ale też wskazuje na dni płodne. Wraz z cyklem zmienia swój kolor i konsystencję. Jak wygląda śluz przed okresem? I czym różni się śluz na początku ciąży i przed okresem?

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy (inaczej śluz z pochwy) to wydzielina produkowana w reakcji na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną, a w szczególności na obecność estrogenu i progesteronu. Jego wygląd, ale też obfitość są różne na poszczególnych etapach cyklu. Śluz szyjkowy może być przezroczysty lub biały, gęsty lub bardzo rozrzedzony, lepki lub mało elastyczny. Forma, w jakiej występuje śluz szyjkowy, jest ściśle związana z rolą, jaką w danym momencie cyklu ma pełnić ta wydzielina.Raz przypomina białą, lepką, galaretkę (śluz niepłodny), raz można go pomylić z przezroczystymi, rzadkimi upławami (śluz płodny).

Rola śluzu w organizmie

Śluz spełnia wiele istotnych funkcji, między innymi:

 • chroni szyjkę macicy przed patogenami (ochrona zygoty),
 • ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej celem zapłodnienia (śluz płodny) poprzez przedłużenie żywotności plemników oraz ich szybkie przetransportowanie do macicy,
 • uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej (śluz niepłodny) poprzez zamknięcie ujścia szyjki macicy,
 • blokuje ujście szyjki macicy po zapłodnieniu tzw. czopem śluzowym i uniemożliwienie wypływania wód płodowych.

Śluz przed okresem – jakie ma znaczenie?

Śluz przed miesiączką to naturalna reakcja fizjologiczna. To naturalna wydzielina pochwy, która świadczy o jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ma ogromne znaczenie! Odpowiada za jej nawilżenie, chroni przed infekcjami, jak i ułatwia zajście w ciążę. Śluz jest zmienny, dlatego warto wiedzieć, jaką może przyjmować konsystencję i kolor, by niepotrzebnie nie wpadać w panikę. Śluz przed ciążą pełni dodatkową funkcję. Odżywia komórki jajowe, jak również eliminuje słabsze plemniki. Te, które pozostaną dzięki niemu, są w stanie przeżyć do kilku dni.

Wraz ze zbliżającym się okresem śluz zmienia nie tylko kolor, ale też konsystencję. Opowiada za to działanie hormonów. Ważna jest obserwacja śluzu, bowiem to, jak wygląda, ale też i pachnie, świadczy o ewentualnych infekcjach w drogach rodnych. Dzięki niej możemy również rozpoznać dni płodne i niepłodne. Wraz z cyklem wzrasta gęstość śluzu, a jego kolor staje bardziej mleczny. Tuż przed miesiączką może być biały lub lekko żółty i jest go coraz więcej. Wpływ na zmianę barwy śluzu w cyklu menstruacyjnym ma progesteron. Najlepszą porą na obserwację śluzu jest ranek, zaraz po przebudzeniu.

Jaki śluz przed okresem? Co oznaczają kolory śluzu?

 • Przezroczysty śluz z pochwy – oznacza początek cyklu; jest delikatny i ciągnący się. Występuje w niewielkiej ilości, często w postaci drobnych niteczek. Ułatwia zajście w ciążę.
 • Mleczny śluz przed okresem – biały śluz przed okresem lub nawet żółty, gęsty, to zdrowy objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Jest go dużo. Nie jest ciągnący, jak na początku cyklu, ale w konsystencji przypomina galaretkę. Ze względu na brak przejrzystości i zawiesistość utrudnia zajście w ciążę, bowiem jest dla plemników trudną do pokonania barierą.
 • Różowy lub brązowy śluz przed okresem – nie powinien być powodem do niepokoju, bowiem komunikuje o zbliżającym się okresie, a nawet jego początku. W konsystencji jest podobny do mlecznego śluzu – zawiesisty, gęsty i galaretowaty.
 • Śluz z krwią przed okresem pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Za ich obecność odpowiada progesteron, a właściwie jego zmniejszona ilość, która powoduje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy i tym samym zwiastuje początek okresu. Jeśli objaw ten nie ustępuje warto wybrać się na wizytę do ginekologa.

Jaki powinien być śluz przed okresem?

Cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na dwie fazy: proliferacyjną i lutealną. Każda z nich związana jest z działaniem hormonów – estrogenu i progesteronu. To właśnie one wpływają na wygląd i konsystencję śluzu, z którego możemy odczytać to, czy mamy dni płodne, czy też nie. Wodnisty śluz z pochwy jest oznaką pierwszej fazy cyklu i świadczy o płodności kobiety. Jego rzadka forma i przejrzystość ułatwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. To najlepszy czas na zajście w ciążę. Dodatkowo wzrasta jego ilość, co ma dodatkowo ułatwić transport plemników.

Wejście w fazę owulacji wiąże się ze stopniową zmianą śluzu i tym samym spadkiem możliwości łatwego zajścia w ciążę. Tuż przed okresem organizm kobieta wchodzi w tzw. fazę niepłodności poowulacyjnej. Charakteryzuje się ona bardzo gęstym i mlecznym w zabarwieniu śluzem. Jego konsystencja oraz brak przejrzystości uniemożliwia przedostanie się plemników, a więc tym samym utrudnia zajście w ciążę. Prawidłowy śluz przed okresem jest gęsty, biały lub żółty.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Śluz a ciąża – jakie ma znaczenie?

Śluz w ciąży jest naturalnym i fizjologicznym objawem, świadczącym o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych. Zabezpiecza zarówno kobietę, jak i rozwijający się płód przed infekcjami. Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezbarwny, mleczny lub delikatnie żółty i być bezwonny. Natomiast zabarwiony na zielono, ciemno żółto lub brązowo powinien być skonsultowany z ginekologiem, gdyż może oznaczać właśnie rozpoczynającą się infekcję w drogach rodnych. Niepokój dodatkowo powinien wzbudzić również nieprzyjemny i intensywny zapach śluzu przed okresem. Nieprawidłowym upławom może dodatkowo towarzyszyć świąd i pieczenie.

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży? Jak rozpoznać śluz płodny?

Przy dokładnej obserwacji śluzu przez ostatnie miesiące, można łatwo wykryć różnicę. Wystarczy, że śluz przed okresem będzie nieco się różnił od tego, który zwykle występował w tym czasie, by podejrzewać wczesne oznaki ciąży. Jednak warto pamiętać, że u każdej z nas jest on inny. U niektórych kobiet pierwszą oznaką ciąży jest obfita wydzielina z pochwy, u innych z kolei całkowity brak tej wydzieliny. Jeśli kobieta do tej pory w ostatniej fazie cyklu cierpiała na suchość pochwy i nie dostrzegała u siebie śluzu, a teraz zauważa kremową wydzielinę – może to oznaczać ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że sama zmiana konsystencji czy ilości śluzu tuż przed okresem nie jest gwarantem, że w cyklu doszło do zapłodnienia. Dla pewności należy więc wykonać test ciążowy, najlepiej w dniu oczekiwanej miesiączki.

Upławy przed okresem

Wydzielina przed okresem to nie zawsze śluz. Mogą to być również upławy, czyli nadmierna wydzielina z pochwy, której nieprawidłowa konsystencja i zapach wskazują na zmieniony stan flory bakteryjnej pochwy. Upławy są objawem m.in. infekcji lub alergii – w przypadku ich występowania należy udać się do ginekologa na konsultację. Jakie przybierają kolory?

Brunatne lub brązowe upławy przed okresem, czasami interpretowane jako plamienie przed okresem, czyli w drugiej fazie cyklu, mogą być przyczyną niedomogi lutealnej. Jest to zaburzenie hormonalne, polegające na niedoborze progesteronu. Powoduje on, że nie pojawia się zwykła miesiączka, tylko kilkudniowe (czasem dłuższe) brunatne upławy przed okresem lub brązowa wydzielina.

Upławy przed okresem są także, jak w przypadku normalnego krwawienia, złuszczonym nabłonkiem jamy macicy. Jednak kiedy progesteronu jest mało, grubość błony śluzowej macicy (czyli endometrium) nie jest duża i dlatego złuszcza się go mało pod postacią brunatny upławów. Leczenie polega na suplementacji progesteronu w drugiej połowie cyklu – podjęzykowo, doustnie lub dopochwowo.

Obfite upławy przed okresem o innej barwie niż brunatna (żółto-zielone, szare, białawe) mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Tym bardziej, jeżeli towarzyszą im objawy, takie jak:

 • świąd okolic intymnych,
 • pieczenie sromu i pochwy,
 • obrzęk warg sromowych,
 • ból podbrzusza,
 • ból warg sromowych,
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy.

Szare upławy o rybim zapachu sugeruje występowanie tzw. waginozy bakteryjnej, czyli infekcji beztlenową bakterią Gardnerella vaginalis. Do jej rozpoznania stosuje się kryteria Amsela. Leczy się ją miejscowo antybiotykami – metronidazolem lub klindamycyną. Z kolei białe upławy przed okresem mogą towarzyszyć grzybicy pochwy –  szczególnie kiedy występuje z silnym pieczeniem, świądem warg sromowych i pochwy. Bardzo obfite upławy poprzedzające okres, zwłaszcza zielone upławy lub żółta wydzielina z pochwy, mogą być wynikiem infekcji rzęsistkiem pochwowym.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

Kury

Zgłoszono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka

Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy”

Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Opieka paliatywna – na czym polega i jakie są jej rodzaje. Dla kogo jest przeznaczona taka forma opieki?

Opieka paliatywna – komfort w chorobie w starszym wieku. Na czym polega? Czy możemy się tego nauczyć?

Kobieta

Załatwiasz się na zapas? Uważaj, przez to czekają cię częstsze wizyty w toalecie

Podpaska

Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Poradnik Akcji Menstruacja już jest dostępny! To ważny krok w drodze do zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce

„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

Cewka moczowa – budowa i schorzenia układu moczowego

Pęcherz moczowy – budowa i choroby układu moczowego

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Biegunka jest objawem okresu - w końcu potwierdzili to naukowcy. „To badanie daje nam koleje narzędzie, żeby powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”

Tak, biegunka jest objawem okresu – w końcu potwierdzili to naukowcy. „To realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”

Kobieta z kwiatem

Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna

Meteopaci to osoby chore na pogodę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia meteopatii?

Ruszyła nowa inicjatywa Akcji Menstruacja - Padsharing. Jak możesz pomóc i sama uzyskać wsparcie?

Ruszyła nowa inicjatywa Akcji Menstruacja – Padsharing. Jak możesz pomóc i sama uzyskać wsparcie?

Kobieta

„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?