Przejdź do treści

Śluz przed okresem. Jak się zmienia i co oznacza?

kobieta mająca bóle menstruacyjne
Śluz przed okresem - co oznacza? Fot. antic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Śluz przed okresem jest wpisany w cykl menstruacyjny kobiety. Pełni istotną funkcję – chroni drogi rodne przed infekcjami, ale też wskazuje na dni płodne. Wraz z cyklem zmienia swój kolor i konsystencję. Jak wygląda śluz przed okresem? I czym różni się śluz na początku ciąży i przed okresem?

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy (inaczej śluz z pochwy) jest to wydzielina, którą organizm produkuje w wyniku zmian, które zachodzą w gospodarce hormonalnej. W zależności od dnia cyklu ma różną konsystencję i kolor. Są one uzależnione od funkcji, którą na danym etapie pełnią w organizmie kobiety. Na przykład śluz niepłodny jest biały, lepki, przypomina galaretkę. Śluz płodny z kolei jest rzadki i przezroczysty.

Rola śluzu w organizmie

Śluz spełnia wiele istotnych funkcji, między innymi chroni szyjkę macicy przed bakteriami. Śluz płodny sprawia, że plemnikom łatwiej jest dotrzeć do pochwy, dzięki temu, że przedłuża żywotność plemników

Natomiast śluz niepłodny powoduje, że szyjka macicy się zamyka i plemniki nie mogą dotrzeć do szyjki macicy. A gdy dojdzie już do zapłodnienia, to tworzy blokadę u ujścia szyjki macicy. Umożliwia to tzw. czop śluzowym. Nie jest możliwe też wtedy wypływanie wód płodowych.

 

Z przykrymi dolegliwości związanymi ze zbliżającą się miesiączką pomoże ci Wimin SOS PMS. Kupisz go w sklepie Hello Zdrowie!

Śluz przed okresem – jakie ma znaczenie?

Śluz przed miesiączką to naturalna reakcja fizjologiczna. To naturalna wydzielina pochwy, która świadczy o jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ma ogromne znaczenie! Odpowiada za jej nawilżenie, chroni przed infekcjami, jak i ułatwia zajście w ciążę. Śluz jest zmienny, dlatego warto wiedzieć, jaką może przyjmować konsystencję i kolor, by niepotrzebnie nie wpadać w panikę. Śluz przed ciążą pełni dodatkową funkcję. Odżywia komórki jajowe, jak również eliminuje słabsze plemniki. Te, które pozostaną dzięki niemu, są w stanie przeżyć do kilku dni.

Wraz ze zbliżającym się okresem śluz zmienia nie tylko kolor, ale też konsystencję. Opowiada za to działanie hormonów. Ważna jest obserwacja śluzu, bowiem to, jak wygląda, ale też i pachnie, świadczy o ewentualnych infekcjach w drogach rodnych. Dzięki niej możemy również rozpoznać dni płodne i niepłodne. Wraz z cyklem wzrasta gęstość śluzu, a jego kolor staje bardziej mleczny. Tuż przed miesiączką może być biały lub lekko żółty i jest go coraz więcej. Wpływ na zmianę barwy śluzu w cyklu menstruacyjnym ma progesteron. Najlepszą porą na obserwację śluzu jest ranek, zaraz po przebudzeniu.

Jaki śluz przed okresem? Co oznaczają kolory śluzu?

  • Różowy lub brązowy śluz przed okresem – nie powinien być powodem do niepokoju, bowiem komunikuje o zbliżającym się okresie, a nawet jego początku. W konsystencji jest podobny do mlecznego śluzu – zawiesisty, gęsty i galaretowaty.
  • Przezroczysty śluz z pochwy – oznacza początek cyklu; jest delikatny i ciągnący się. Występuje w niewielkiej ilości, często w postaci drobnych niteczek. Ułatwia zajście w ciążę.
  • Śluz z krwią przed okresem – pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Za ich obecność odpowiada progesteron, a właściwie jego zmniejszona ilość, która powoduje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy i tym samym zwiastuje początek okresu. Jeśli objaw ten nie ustępuje warto wybrać się na wizytę do ginekologa.
  • Mleczny śluz przed okresem – biały śluz przed okresem lub nawet żółty, gęsty, to zdrowy objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Jest go dużo. Nie jest ciągnący, jak na początku cyklu, ale w konsystencji przypomina galaretkę. Ze względu na brak przejrzystości i zawiesistość utrudnia zajście w ciążę, bowiem jest dla plemników trudną do pokonania barierą.

Jaki powinien być śluz przed okresem?

Cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na dwie fazy: proliferacyjną i lutealną. Każda z nich związana jest z działaniem hormonów – estrogenu i progesteronu. To właśnie one wpływają na wygląd i konsystencję śluzu, z którego możemy odczytać to, czy mamy dni płodne, czy też nie. Wodnisty śluz z pochwy jest oznaką pierwszej fazy cyklu i świadczy o płodności kobiety. Jego rzadka forma i przejrzystość ułatwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. To najlepszy czas na zajście w ciążę. Dodatkowo wzrasta jego ilość, co ma dodatkowo ułatwić transport plemników.

Wejście w fazę owulacji wiąże się ze stopniową zmianą śluzu i tym samym spadkiem możliwości łatwego zajścia w ciążę. Tuż przed okresem organizm kobieta wchodzi w tzw. fazę niepłodności poowulacyjnej. Charakteryzuje się ona bardzo gęstym i mlecznym w zabarwieniu śluzem. Jego konsystencja oraz brak przejrzystości uniemożliwia przedostanie się plemników, a więc tym samym utrudnia zajście w ciążę. Prawidłowy śluz przed okresem jest gęsty, biały lub żółty.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Śluz a ciąża – jakie ma znaczenie?

Śluz w ciąży jest naturalnym i fizjologicznym objawem, świadczącym o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych. Zabezpiecza zarówno kobietę, jak i rozwijający się płód przed infekcjami. Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezbarwny, mleczny lub delikatnie żółty i bezwonny. Kiedy powinnyśmy się niepokoić? Kiedy zaobserwujemy śluz, który jest zabarwiony na zielono, ciemno żółto lub brązowo. Powinnyśmy to skonsultować z ginekologiem, gdyż może oznaczać właśnie rozpoczynającą się infekcję w drogach rodnych. Niepokój dodatkowo powinien wzbudzić nieprzyjemny i intensywny zapach śluzu przed okresem. Nieprawidłowym upławom może dodatkowo towarzyszyć świąd i pieczenie.

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży? Jak rozpoznać śluz płodny?

Jeśli dokładnie obserwujemy śluz, łatwo zauważyć różnicę pomiędzy tym nieprawidłowym a nieprawidłowym. Jeśli śluz przed okresem będzie trochę inny od tego, który zwykle pojawiał się w tym czasie, możemy podejrzewać wczesne oznaki ciąży. Ale pamiętajmy o tym, że śluz się różni w zależności od tego, u kogo się pojawia – każda z nas ma inny organizm i gospodarkę hormonalną. Czasami pierwszym objawem ciąży jest duża ilość śluzu, a czasami całkowity jego brak. 

Co ważne, sama zmiana ilości śluzu, barwy czy jej konsystencji przed okresem niekoniecznie musi świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Najlepiej dla pewności zrobić test ciążowy

Upławy przed okresem

Wydzielina przed okresem to nie zawsze śluz. Mogą to być również upławy, czyli nadmierna wydzielina z pochwy, której nieprawidłowa konsystencja i zapach wskazują na zmieniony stan flory bakteryjnej pochwy. Upławy są objawem m.in. infekcji lub alergii – w przypadku ich występowania należy udać się do ginekologa na konsultację. Jakie przybierają kolory?

Brunatne lub brązowe upławy przed okresem, na które mówi się czasami „plamienie przed okresem”, mogą być spowodowane niedomogą lutealnej. Jest to zaburzenie hormonalne, którego przyczyną jest zbyt mała ilość progesteronu w organizmie. U kobiet, które się z nim zmagają, nie pojawia się zwykła miesiączka, tylko kilkudniowe (czasem dłuższe) brunatne upławy przed okresem lub brązowa wydzielina.

Upławy przed okresem są także, jak w przypadku normalnego krwawienia, złuszczonym nabłonkiem jamy macicy. Jednak kiedy progesteronu jest mało, grubość błony śluzowej macicy (czyli endometrium) nie jest duża i dlatego złuszcza się go mało pod postacią brunatny upławów. Leczenie polega na suplementacji progesteronu w drugiej połowie cyklu – podjęzykowo, doustnie lub dopochwowo.

Obfite upławy przed okresem o innej barwie niż brunatna (żółto-zielone, szare, białawe) mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Często towarzyszą jej takie objawy jak:

  • ból podbrzusza,
  • obrzęk warg sromowych,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
  • świąd okolic intymnych.

Źródła:

  1. T. Opala, Ginekologia. Podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2006
  2. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia. Tom 1 i 2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka / AdobeStock

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka

Jedna, "centralna" kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jedna, „centralna” kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”