Przejdź do treści

Śluz przed okresem. Jak się zmienia i co oznacza?

kobieta mająca bóle menstruacyjne
Śluz przed okresem - co oznacza? Fot. antic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Śmieci, źródło: Gettyimages.com
Żółty pojemnik na śmieci – czy wiesz, co i jak do niego wrzucać? Czytamy Etykiety wyjaśnia
Sól epsom, czyli inaczej sól gorzka – naturalny środek wpływający na stan ciała (i ducha)
Kaya Szulczewska / Instagram
„O, schudłaś, super!” – czy aby na pewno? Kayaszu o niepotrzebnych komplementach i fałszywej trosce
Źródło: Gettyimages.com
Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie
Fot.: Gettyimages.com
Jak powstaje mleko UHT i czy jest mniej zdrowe od mleka pasteryzowanego? Dietetyczka wyjaśnia

Śluz przed okresem jest wpisany w cykl menstruacyjny kobiety. Pełni istotną funkcję – chroni drogi rodne przed infekcjami, ale też wskazuje na dni płodne. Wraz z cyklem zmienia swój kolor i konsystencję. Jak wygląda śluz przed okresem? I czym różni się śluz na początku ciąży i przed okresem?

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy (inaczej śluz z pochwy) to wydzielina produkowana w reakcji na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną, a w szczególności na obecność estrogenu i progesteronu. Jego wygląd, ale też obfitość są różne na poszczególnych etapach cyklu. Śluz szyjkowy może być przezroczysty lub biały, gęsty lub bardzo rozrzedzony, lepki lub mało elastyczny. Forma, w jakiej występuje śluz szyjkowy, jest ściśle związana z rolą, jaką w danym momencie cyklu ma pełnić ta wydzielina.Raz przypomina białą, lepką, galaretkę (śluz niepłodny), raz można go pomylić z przezroczystymi, rzadkimi upławami (śluz płodny).

Rola śluzu w organizmie

Śluz spełnia wiele istotnych funkcji, między innymi:

 • chroni szyjkę macicy przed patogenami (ochrona zygoty),
 • ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej celem zapłodnienia (śluz płodny) poprzez przedłużenie żywotności plemników oraz ich szybkie przetransportowanie do macicy,
 • uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej (śluz niepłodny) poprzez zamknięcie ujścia szyjki macicy,
 • blokuje ujście szyjki macicy po zapłodnieniu tzw. czopem śluzowym i uniemożliwienie wypływania wód płodowych.

Śluz przed okresem – jakie ma znaczenie?

Śluz przed miesiączką to naturalna reakcja fizjologiczna. To naturalna wydzielina pochwy, która świadczy o jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ma ogromne znaczenie! Odpowiada za jej nawilżenie, chroni przed infekcjami, jak i ułatwia zajście w ciążę. Śluz jest zmienny, dlatego warto wiedzieć, jaką może przyjmować konsystencję i kolor, by niepotrzebnie nie wpadać w panikę. Śluz przed ciążą pełni dodatkową funkcję. Odżywia komórki jajowe, jak również eliminuje słabsze plemniki. Te, które pozostaną dzięki niemu, są w stanie przeżyć do kilku dni.

Wraz ze zbliżającym się okresem śluz zmienia nie tylko kolor, ale też konsystencję. Opowiada za to działanie hormonów. Ważna jest obserwacja śluzu, bowiem to, jak wygląda, ale też i pachnie, świadczy o ewentualnych infekcjach w drogach rodnych. Dzięki niej możemy również rozpoznać dni płodne i niepłodne. Wraz z cyklem wzrasta gęstość śluzu, a jego kolor staje bardziej mleczny. Tuż przed miesiączką może być biały lub lekko żółty i jest go coraz więcej. Wpływ na zmianę barwy śluzu w cyklu menstruacyjnym ma progesteron. Najlepszą porą na obserwację śluzu jest ranek, zaraz po przebudzeniu.

Jaki śluz przed okresem? Co oznaczają kolory śluzu?

 • Przezroczysty śluz z pochwy – oznacza początek cyklu; jest delikatny i ciągnący się. Występuje w niewielkiej ilości, często w postaci drobnych niteczek. Ułatwia zajście w ciążę.
 • Mleczny śluz przed okresem – biały śluz przed okresem lub nawet żółty, gęsty, to zdrowy objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Jest go dużo. Nie jest ciągnący, jak na początku cyklu, ale w konsystencji przypomina galaretkę. Ze względu na brak przejrzystości i zawiesistość utrudnia zajście w ciążę, bowiem jest dla plemników trudną do pokonania barierą.
 • Różowy lub brązowy śluz przed okresem – nie powinien być powodem do niepokoju, bowiem komunikuje o zbliżającym się okresie, a nawet jego początku. W konsystencji jest podobny do mlecznego śluzu – zawiesisty, gęsty i galaretowaty.
 • Śluz z krwią przed okresem pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Za ich obecność odpowiada progesteron, a właściwie jego zmniejszona ilość, która powoduje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy i tym samym zwiastuje początek okresu. Jeśli objaw ten nie ustępuje warto wybrać się na wizytę do ginekologa.

Jaki powinien być śluz przed okresem?

Cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na dwie fazy: proliferacyjną i lutealną. Każda z nich związana jest z działaniem hormonów – estrogenu i progesteronu. To właśnie one wpływają na wygląd i konsystencję śluzu, z którego możemy odczytać to, czy mamy dni płodne, czy też nie. Wodnisty śluz z pochwy jest oznaką pierwszej fazy cyklu i świadczy o płodności kobiety. Jego rzadka forma i przejrzystość ułatwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. To najlepszy czas na zajście w ciążę. Dodatkowo wzrasta jego ilość, co ma dodatkowo ułatwić transport plemników.

Wejście w fazę owulacji wiąże się ze stopniową zmianą śluzu i tym samym spadkiem możliwości łatwego zajścia w ciążę. Tuż przed okresem organizm kobieta wchodzi w tzw. fazę niepłodności poowulacyjnej. Charakteryzuje się ona bardzo gęstym i mlecznym w zabarwieniu śluzem. Jego konsystencja oraz brak przejrzystości uniemożliwia przedostanie się plemników, a więc tym samym utrudnia zajście w ciążę. Prawidłowy śluz przed okresem jest gęsty, biały lub żółty.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Śluz a ciąża – jakie ma znaczenie?

Śluz w ciąży jest naturalnym i fizjologicznym objawem, świadczącym o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych. Zabezpiecza zarówno kobietę, jak i rozwijający się płód przed infekcjami. Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezbarwny, mleczny lub delikatnie żółty i być bezwonny. Natomiast zabarwiony na zielono, ciemno żółto lub brązowo powinien być skonsultowany z ginekologiem, gdyż może oznaczać właśnie rozpoczynającą się infekcję w drogach rodnych. Niepokój dodatkowo powinien wzbudzić również nieprzyjemny i intensywny zapach śluzu przed okresem. Nieprawidłowym upławom może dodatkowo towarzyszyć świąd i pieczenie.

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży? Jak rozpoznać śluz płodny?

Przy dokładnej obserwacji śluzu przez ostatnie miesiące, można łatwo wykryć różnicę. Wystarczy, że śluz przed okresem będzie nieco się różnił od tego, który zwykle występował w tym czasie, by podejrzewać wczesne oznaki ciąży. Jednak warto pamiętać, że u każdej z nas jest on inny. U niektórych kobiet pierwszą oznaką ciąży jest obfita wydzielina z pochwy, u innych z kolei całkowity brak tej wydzieliny. Jeśli kobieta do tej pory w ostatniej fazie cyklu cierpiała na suchość pochwy i nie dostrzegała u siebie śluzu, a teraz zauważa kremową wydzielinę – może to oznaczać ciążę.

Trzeba jednak pamiętać, że sama zmiana konsystencji czy ilości śluzu tuż przed okresem nie jest gwarantem, że w cyklu doszło do zapłodnienia. Dla pewności należy więc wykonać test ciążowy, najlepiej w dniu oczekiwanej miesiączki.

Upławy przed okresem

Wydzielina przed okresem to nie zawsze śluz. Mogą to być również upławy, czyli nadmierna wydzielina z pochwy, której nieprawidłowa konsystencja i zapach wskazują na zmieniony stan flory bakteryjnej pochwy. Upławy są objawem m.in. infekcji lub alergii – w przypadku ich występowania należy udać się do ginekologa na konsultację. Jakie przybierają kolory?

Brunatne lub brązowe upławy przed okresem, czasami interpretowane jako plamienie przed okresem, czyli w drugiej fazie cyklu, mogą być przyczyną niedomogi lutealnej. Jest to zaburzenie hormonalne, polegające na niedoborze progesteronu. Powoduje on, że nie pojawia się zwykła miesiączka, tylko kilkudniowe (czasem dłuższe) brunatne upławy przed okresem lub brązowa wydzielina.

Upławy przed okresem są także, jak w przypadku normalnego krwawienia, złuszczonym nabłonkiem jamy macicy. Jednak kiedy progesteronu jest mało, grubość błony śluzowej macicy (czyli endometrium) nie jest duża i dlatego złuszcza się go mało pod postacią brunatny upławów. Leczenie polega na suplementacji progesteronu w drugiej połowie cyklu – podjęzykowo, doustnie lub dopochwowo.

Obfite upławy przed okresem o innej barwie niż brunatna (żółto-zielone, szare, białawe) mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Tym bardziej, jeżeli towarzyszą im objawy, takie jak:

 • świąd okolic intymnych,
 • pieczenie sromu i pochwy,
 • obrzęk warg sromowych,
 • ból podbrzusza,
 • ból warg sromowych,
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy.

Szare upławy o rybim zapachu sugeruje występowanie tzw. waginozy bakteryjnej, czyli infekcji beztlenową bakterią Gardnerella vaginalis. Do jej rozpoznania stosuje się kryteria Amsela. Leczy się ją miejscowo antybiotykami – metronidazolem lub klindamycyną. Z kolei białe upławy przed okresem mogą towarzyszyć grzybicy pochwy –  szczególnie kiedy występuje z silnym pieczeniem, świądem warg sromowych i pochwy. Bardzo obfite upławy poprzedzające okres, zwłaszcza zielone upławy lub żółta wydzielina z pochwy, mogą być wynikiem infekcji rzęsistkiem pochwowym.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?

Kobieta siedzi na skale

Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy – czy można je odziedziczyć? Tłumaczy Pani Fizjotrener

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Niedługo premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”

Wkrótce premiera poradnika Akcji Menstruacja stworzonego przy współpracy z Hello Zdrowie. „My również nie lubimy zakazanych tematów”

Bóle menstruacyjne - jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Mezoterapia igłowa – wskazania, przebieg, efekty, przeciwwskazania

fenyloketonuria - kobieta bawi się z małym dzieckiem

Fenyloketonuria – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Anna Ledwoń

„Narracja w szkołach na temat okresu jest dokładnie taka sama, jak 20 lat temu, kiedy ja byłam uczennicą” – mówi Anna Ledwoń, specjalistka ds. marketingu

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

„W reklamach kobieta miesiączkująca jest ubrana na biało, tańczy, śpiewa i nie zachowuje się jak kobieta, która ma okres”. Czego o miesiączce (nie) dowiadujemy się od naszych mam?

Dziecko płaczące z powodu gorączki przy ząbkowaniu

Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak zbić gorączkę?

kobieta pod drenażu limfatycznego

Czym jest drenaż limfatyczny? Efekty, przeciwwskazania

kobieta ma przeprowadzany zabieg kriolipolizy na brzuchu

Czym jest kriolipoliza? Efekty, przeciwwskazania

Ćwiczenia na plecy na siłowni, w domu – jak rozciągnąć plecy?

Kobieta przed komputerem

Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie

kobieta, nakładająca maść na problemy skórne twarzy

Ropień – przyczyny, objawy, leczenie. Rodzaje ropni

Kobieta cierpi na ból brzucha

Nerwica żołądka – objawy, leczenie, przyczyny

Jakie błędy popełniamy, oddając mocz? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną

Konsultacja objawów rzeżączki u lekarza

Rzeżączka – objawy u kobiet i mężczyzn, leczenie

Lubisz słone jedzenie? Sprawdź, co może się stać, gdy zjesz za dużo soli

W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić

W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić

Dlaczego wizyta w toalecie z telefonem to bardzo zły pomysł? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – przyczyny, leczenie. Objawy ataku paniki

Stołeczek i śpiewanie, czyli wizyta dziecka w toalecie. Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną