Przejdź do treści

Śluz przed okresem. Jak się zmienia i co oznacza?

kobieta mająca bóle menstruacyjne
Śluz przed okresem - co oznacza? Fot. antic / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym" - podkreśla psycholog Dominik Haak
„Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym” – podkreśla psycholog i seksuolog Dominik Haak
Elena Krawzow
Paraolimpijka Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia
Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki
Co z trzecią dawką szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia? Rada Medyczna wydała rekomendacje
"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
9 sposobów, by uniknąć infekcji tej jesieni

Śluz przed okresem jest wpisany w cykl menstruacyjny kobiety. Pełni istotną funkcję – chroni drogi rodne przed infekcjami, ale też wskazuje na dni płodne. Wraz z cyklem zmienia swój kolor i konsystencję. Jak wygląda śluz przed okresem? I czym różni się śluz na początku ciąży i przed okresem?

Co to jest śluz szyjkowy?

Śluz szyjkowy (inaczej śluz z pochwy) jest to wydzielina, którą organizm produkuje w wyniku zmian, które zachodzą w gospodarce hormonalnej. W zależności od dnia cyklu ma różną konsystencję i kolor. Są one uzależnione od funkcji, którą na danym etapie pełnią w organizmie kobiety. Na przykład śluz niepłodny jest biały, lepki, przypomina galaretkę. Śluz płodny z kolei jest rzadki i przezroczysty.

Rola śluzu w organizmie

Śluz spełnia wiele istotnych funkcji, między innymi chroni szyjkę macicy przed bakteriami. Śluz płodny sprawia, że plemnikom łatwiej jest dotrzeć do pochwy, dzięki temu, że przedłuża żywotność plemników

Natomiast śluz niepłodny powoduje, że szyjka macicy się zamyka i plemniki nie mogą dotrzeć do szyjki macicy. A gdy dojdzie już do zapłodnienia, to tworzy blokadę u ujścia szyjki macicy. Umożliwia to tzw. czop śluzowym. Nie jest możliwe też wtedy wypływanie wód płodowych.

 

Z przykrymi dolegliwości związanymi ze zbliżającą się miesiączką pomoże ci Wimin SOS PMS. Kupisz go w sklepie Hello Zdrowie!

Zdrowie intymne i seks, Wimin
WIMIN SOS PMS, 30 kaps.
79,00 zł

Śluz przed okresem – jakie ma znaczenie?

Śluz przed miesiączką to naturalna reakcja fizjologiczna. To naturalna wydzielina pochwy, która świadczy o jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ma ogromne znaczenie! Odpowiada za jej nawilżenie, chroni przed infekcjami, jak i ułatwia zajście w ciążę. Śluz jest zmienny, dlatego warto wiedzieć, jaką może przyjmować konsystencję i kolor, by niepotrzebnie nie wpadać w panikę. Śluz przed ciążą pełni dodatkową funkcję. Odżywia komórki jajowe, jak również eliminuje słabsze plemniki. Te, które pozostaną dzięki niemu, są w stanie przeżyć do kilku dni.

Wraz ze zbliżającym się okresem śluz zmienia nie tylko kolor, ale też konsystencję. Opowiada za to działanie hormonów. Ważna jest obserwacja śluzu, bowiem to, jak wygląda, ale też i pachnie, świadczy o ewentualnych infekcjach w drogach rodnych. Dzięki niej możemy również rozpoznać dni płodne i niepłodne. Wraz z cyklem wzrasta gęstość śluzu, a jego kolor staje bardziej mleczny. Tuż przed miesiączką może być biały lub lekko żółty i jest go coraz więcej. Wpływ na zmianę barwy śluzu w cyklu menstruacyjnym ma progesteron. Najlepszą porą na obserwację śluzu jest ranek, zaraz po przebudzeniu.

Jaki śluz przed okresem? Co oznaczają kolory śluzu?

  • Różowy lub brązowy śluz przed okresem – nie powinien być powodem do niepokoju, bowiem komunikuje o zbliżającym się okresie, a nawet jego początku. W konsystencji jest podobny do mlecznego śluzu – zawiesisty, gęsty i galaretowaty.
  • Przezroczysty śluz z pochwy – oznacza początek cyklu; jest delikatny i ciągnący się. Występuje w niewielkiej ilości, często w postaci drobnych niteczek. Ułatwia zajście w ciążę.
  • Śluz z krwią przed okresem – pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Za ich obecność odpowiada progesteron, a właściwie jego zmniejszona ilość, która powoduje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy i tym samym zwiastuje początek okresu. Jeśli objaw ten nie ustępuje warto wybrać się na wizytę do ginekologa.
  • Mleczny śluz przed okresem – biały śluz przed okresem lub nawet żółty, gęsty, to zdrowy objaw świadczący o zbliżającym się okresie. Jest go dużo. Nie jest ciągnący, jak na początku cyklu, ale w konsystencji przypomina galaretkę. Ze względu na brak przejrzystości i zawiesistość utrudnia zajście w ciążę, bowiem jest dla plemników trudną do pokonania barierą.

Jaki powinien być śluz przed okresem?

Cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na dwie fazy: proliferacyjną i lutealną. Każda z nich związana jest z działaniem hormonów – estrogenu i progesteronu. To właśnie one wpływają na wygląd i konsystencję śluzu, z którego możemy odczytać to, czy mamy dni płodne, czy też nie. Wodnisty śluz z pochwy jest oznaką pierwszej fazy cyklu i świadczy o płodności kobiety. Jego rzadka forma i przejrzystość ułatwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. To najlepszy czas na zajście w ciążę. Dodatkowo wzrasta jego ilość, co ma dodatkowo ułatwić transport plemników.

Wejście w fazę owulacji wiąże się ze stopniową zmianą śluzu i tym samym spadkiem możliwości łatwego zajścia w ciążę. Tuż przed okresem organizm kobieta wchodzi w tzw. fazę niepłodności poowulacyjnej. Charakteryzuje się ona bardzo gęstym i mlecznym w zabarwieniu śluzem. Jego konsystencja oraz brak przejrzystości uniemożliwia przedostanie się plemników, a więc tym samym utrudnia zajście w ciążę. Prawidłowy śluz przed okresem jest gęsty, biały lub żółty.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Śluz a ciąża – jakie ma znaczenie?

Śluz w ciąży jest naturalnym i fizjologicznym objawem, świadczącym o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych. Zabezpiecza zarówno kobietę, jak i rozwijający się płód przed infekcjami. Prawidłowy śluz w ciąży powinien być bezbarwny, mleczny lub delikatnie żółty i bezwonny. Kiedy powinnyśmy się niepokoić? Kiedy zaobserwujemy śluz, który jest zabarwiony na zielono, ciemno żółto lub brązowo. Powinnyśmy to skonsultować z ginekologiem, gdyż może oznaczać właśnie rozpoczynającą się infekcję w drogach rodnych. Niepokój dodatkowo powinien wzbudzić nieprzyjemny i intensywny zapach śluzu przed okresem. Nieprawidłowym upławom może dodatkowo towarzyszyć świąd i pieczenie.

Jaki śluz przed okresem, a jaki w ciąży? Jak rozpoznać śluz płodny?

Jeśli dokładnie obserwujemy śluz, łatwo zauważyć różnicę pomiędzy tym nieprawidłowym a nieprawidłowym. Jeśli śluz przed okresem będzie trochę inny od tego, który zwykle pojawiał się w tym czasie, możemy podejrzewać wczesne oznaki ciąży. Ale pamiętajmy o tym, że śluz się różni w zależności od tego, u kogo się pojawia – każda z nas ma inny organizm i gospodarkę hormonalną. Czasami pierwszym objawem ciąży jest duża ilość śluzu, a czasami całkowity jego brak. 

Co ważne, sama zmiana ilości śluzu, barwy czy jej konsystencji przed okresem niekoniecznie musi świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Najlepiej dla pewności zrobić test ciążowy

Upławy przed okresem

Wydzielina przed okresem to nie zawsze śluz. Mogą to być również upławy, czyli nadmierna wydzielina z pochwy, której nieprawidłowa konsystencja i zapach wskazują na zmieniony stan flory bakteryjnej pochwy. Upławy są objawem m.in. infekcji lub alergii – w przypadku ich występowania należy udać się do ginekologa na konsultację. Jakie przybierają kolory?

Brunatne lub brązowe upławy przed okresem, na które mówi się czasami „plamienie przed okresem”, mogą być spowodowane niedomogą lutealnej. Jest to zaburzenie hormonalne, którego przyczyną jest zbyt mała ilość progesteronu w organizmie. U kobiet, które się z nim zmagają, nie pojawia się zwykła miesiączka, tylko kilkudniowe (czasem dłuższe) brunatne upławy przed okresem lub brązowa wydzielina.

Upławy przed okresem są także, jak w przypadku normalnego krwawienia, złuszczonym nabłonkiem jamy macicy. Jednak kiedy progesteronu jest mało, grubość błony śluzowej macicy (czyli endometrium) nie jest duża i dlatego złuszcza się go mało pod postacią brunatny upławów. Leczenie polega na suplementacji progesteronu w drugiej połowie cyklu – podjęzykowo, doustnie lub dopochwowo.

Obfite upławy przed okresem o innej barwie niż brunatna (żółto-zielone, szare, białawe) mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Często towarzyszą jej takie objawy jak:

  • ból podbrzusza,
  • obrzęk warg sromowych,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
  • świąd okolic intymnych.

 

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

RSV. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

„To nie COVID-19 i PIMS są dla nas wyzwaniem, tylko wirus RSV”. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

Twarz z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty – leczenie, objawy, dieta

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek badań

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Dwie kobiety

Bóle menstruacyjne uzasadnionym powodem do opuszczenia lekcji w szkole? Walczy o to ojciec trzech córek

Liceum odmówiło przyjęcia bezpłatnych środków higienicznych dla osób menstruujących. Argument? „Są u pielęgniarki, od 8 do 15”

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu

Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu. „Będą mi przypominały o mojej walce z endometriozą”

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Kobieta przesiewa mąkę

Słyszałaś, że w trakcie menstruacji masz nie uprawiać seksu, nie chodzić do dentysty i nie piec ciast? Pani Miesiączka rozprawia się z mitami

Pomidorówka

Rozdawali pomidorówkę, by zwrócić uwagę na zdrowie układu moczowego. Niezwykła akcja urologów

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Spirometria - co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Spirometria – co to, normy, co wykrywa? Przebieg badania, przeciwwskazania

Marta Krupińska

Wyluzuj, to tylko PMS. Czyli jak udało mi się złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie

Badanie

Przełom w diagnozowaniu Alzheimera! Algorytm opracowany przez litewskich naukowców wykrywa chorobę z prawie 100-procentową dokładnością

Bliźniaczki syjamskie

Izrael. Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami

Seks w czasie okresu to wciąż wstydliwy temat. Odpowiadamy na wszystko to, o co bałaś się zapytać

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - co to, objawy, leczenie, jak pomóc

Zespół stresu pourazowego (PTSD) – co to, objawy, leczenie, jak pomóc

ilustracja wątroby w rękach lekarza, 3D

Bilirubina całkowita – norma, podwyższona. Jak ją obniżyć?

Kobieta

„Gubię mocz tylko czasem, kiedy kicham, to jest ok?”. Pani Fizjotrener ostrzega, że to nie jest ok!

Kobieta leży w gabinecie lekarskim podłączona pod EEG

Badanie EEG – co wykrywa u dziecka i dorosłego? Wynik

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. „Zmiana, która idzie z duchem czasu i która słucha kobiecego głosu”

Olimpijska biegaczka szczerze o menstruacji

Biegaczka o menstruacji w sporcie. „Znam siebie – kiedy mam okres, nie działam na 100 procent”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

×