Przejdź do treści

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie
Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 1 lipca lekarze POZ zyskują nowe uprawnienia. Będą mogli wystawiać skierowanie na kilka ważnych badań, które do tej pory mógł zlecić tylko specjalista. Jakie to badania i kiedy się je wykonuje? Wyjaśniamy.

Zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca pojawiają się pierwsze zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w ramach dużej reformy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Jej główne założenie to większy nacisk na profilaktykę, przez co szybciej mają być wykrywane niepokojące zmiany.

„Profilaktyka musi być fundamentem piramidy świadczeń w opiece zdrowotnej. Profilaktyka powinna pomagać nam utrzymywać się jak najdłużej w dobrym zdrowiu” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej na temat reformy.

Nowe darmowe badania od 1 lipca, które zleci lekarz rodzinny, to:

  • anty-CCP – badanie poziomu przeciwciał anty-CCP wykorzystuje się przede wszystkim w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Umożliwia wykrycie obecności przeciwciał przeciwko cytrulinowanym peptydom we krwi;
  • witamina B12 – dzięki sprawdzeniu jej stężenia można rozpoznać przyczynę niedokrwistości lub neuropatii;
  • kwas foliowy – jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości, dlatego to tak ważne badanie;
  • CRP – szybki test ilościowy (dla dzieci do ukończenia 6. roku życia) – dzięki niemu łatwiej zdiagnozować stan zapalny w organizmie i znaleźć przyczynę choroby. Sprawdza on poziom białka C-reaktywnego (CRP) w organizmie;
  • ferrytyna – jej poziom sprawdzany jest m.in przy podejrzeniu anemii. Badanie to pomaga określić zapasy żelaza w organizmie oraz potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość;
  • przeciwciała anty-HCV – dzięki temu badaniu możemy sprawdzić obecność lub brak przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV);
  • badanie kału – będzie można sprawdzić antygen H. pylori w kale, który jest odpowiedzialny za występowanie wielu chorób przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz raka gruczołowy żołądka;
  • badania mikrobiologiczne – będzie można przeprowadzić tzw. Strep-test, który służy do wykrywania antygenu bakterii z grupy Streptococcus typu A, czyli paciorkowca ropnego. Wykonuje się go poprzez pobranie wymazu z gardła w sytuacji, kiedy pojawia się ból gardła niewiadomego pochodzenia.
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Badania nie we wszystkich placówkach

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dodatkowe badania diagnostyczne, na które skierowanie mogą wystawiać lekarze POZ, umożliwią podjęcie leczenia bez konieczności:

  • konsultacji specjalistycznych (badania różnicujące przyczyny niedokrwistości),
  • wykonywania badań inwazyjnych (test w kierunku Helicobakter Pylori),
  • wcześniejszego podjęcia decyzji kierunkowej o skierowaniu świadczeniobiorcy do leczenia specjalistycznego.

Jest jednak jedno „ale”. Dostęp do bezpłatnej diagnostyki zlecanej przez lekarza POZ będą mieli jedynie pacjenci tych przychodni, które zdecydowały się na wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej (całościowej) nad pacjentami z chorobami cywilizacyjnymi.

Jak wyjaśnił Niedzielski na konferencji, jest to taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: „diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia”.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.