Przejdź do treści

Olivia Munn choruje na raka piersi. Aktorka przeszła podwójną mastektomię

Olivia Munn
Olivia Munn z powodu raka piersi przeszła podwójną mastektomię/ fot. Frazer Harrison/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jednego dnia czułam się zupełnie dobrze, a następnego obudziłam się w szpitalnym łóżku po 10-godzinnej operacji. Jestem szczęściarą. Wykryliśmy go na tyle wcześnie, że miałam wybór” – napisała Olivia Munn na swoim profilu na Instagramie. Aktorka wyznała, że zachorowała na raka piersi, z powodu którego przeszła cztery operacje.

Olivia Munn choruje na raka piersi

„Mam nadzieję, że dzieląc się tym, pomogę innym znaleźć pocieszenie, inspirację i wsparcie w ich własnej podróży”.

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagranie Olivia Munn. Amerykańska aktorka i gwiazda serialu „Newsroom” postanowiła podzielić się z fanami informacjami o swoim zdrowiu. Jak wyznała w szczerym wpisie 43-latka, w kwietniu 2023 r. wykryto u niej raka piersi. Od tego czasu aktorka przeszła cztery operacje, w tym podwójną mastektomię. Jak podkreśliła w swoim wpisie, że początkowo wykonała badania genetyczne i mammografię, które nie wykazały żadnych zmian.

„Moja siostra Sara również miała wynik negatywny. Dzwoniłyśmy do siebie i przybijałyśmy piątki przez telefon” – wspominała.

Aktorka podkreśliła, że mimo dobrych wyników jej lekarka postanowiła wysłać ją na dodatkowe badania oceny ryzyka zachorowania na raka piersi.

 „Fakt, że to zrobiła, uratował mi życie” – napisała aktorka.

I dodała, że ryzyko zachorowania w jej przypadku wynosiło 37 proc. Dzięki przeprowadzeniu dalszej profilaktyki, m.in. rezonansowi i biopsji, wykazano, że 43-latka „ma raka luminalnego B w obu piersiach”, który – jak zaznaczyła –  jest „agresywnym, szybko rozwijającym się nowotworem”.

„Jednego dnia czułam się zupełnie dobrze, a następnego obudziłam się w szpitalnym łóżku po 10-godzinnej operacji. Jestem szczęściarą. Wykryliśmy go na tyle wcześnie, że miałam wybór” – dodała.

„Płakałam tylko dwa razy”

Olivia Munn wyjaśniła, że chciała podzielić się wiadomością o swojej chorobie z innymi dopiero po przejściu najtrudniejszych momentów leczenia.

„O dziwo, płakałam tylko dwa razy. Nie czułam, że jest czas na płacz. Skupiłam się na sobie i wyciszyłam emocje, które w moim odczuciu przeszkadzałyby mi zachować trzeźwość umysłu. Pokazywałam się ludziom, kiedy miałam energię. […] Trzymałam diagnozę, zmartwienia, rekonwalescencję, leki przeciwbólowe i szpitalne fartuchy w sekrecie. Musiałam złapać oddech, zanim się wszystkim podzieliłam” – napisała.

W dalszej części swojego wpisu 43-latka podziękowała rodzinie, przyjaciołom i swojemu partnerowi Johnowi Mulaneyowi za to, że byli przy niej w tych trudnych dla niej chwilach.

„Jestem bardzo wdzięczna Johnowi za noce, które spędził na poszukiwaniu informacji o skutkach i znaczeniu każdej operacji, jaką przechodziłam oraz leków, jakie przyjmowałam, ich skutków ubocznych i czasu powrotu do zdrowia” – napisała.

Podkreśliła także, że dużo siły czerpała od osób, które dzieliły się z nią swoimi doświadczeniami raka piersi.

„Dziękuję przyjaciółkom, które także chorowały na raka piersi, oraz przyjaciołom, którzy skontaktowali mnie z osobami, które chorowały na raka piersi, za prowadzenie mnie przez niektóre z najbardziej niepewnych i przytłaczających chwil” – zaznaczyła.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez o l i v i a (@oliviamunn)

Miranda McKeon

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.