3 min.
Osteopenia – czym jest, jakie daje objawy, jak wygląda leczenie?

Osteopenia - jakie daje objawy i jak się ją leczy?
01.07.2022
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
01.07.2022
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
01.07.2022
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
30.06.2022
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Osteopenia to choroba kości, która w przyszłości może przekształcić się w osteoporozę. Może, ale nie musi. Jakie objawy daje i jak należy ją leczyć, aby nie groziła dalszymi konsekwencjami?
Spis treści
Przyczyny wystąpienia osteopenii
Jest to stan, w którym mineralna gęstość kości jest niższa niż normalnie. Chorobę tą rozpoznaje się badając wskaźnik T-Score (stosunek gęstości mineralnej kości osoby badanej do średniej gęstości kości osoby młodej, w przypadku choroby ten czynnik wynosi od -1.0 do -2.5). Powszechnie jest uważana za wczesne stadium osteoporozy.
Osteopenia powoduje zmniejszanie masy tkanek kostnych przy zachowaniu zdolności do właściwej mineralizacji. W kościach nadal będzie odkładał się fosforan wapnia.
Za najważniejszą przyczynę występowania osteopenii uważa się małą ilość estrogenów w organizmie (na ta chorobę narażone są w dużej mierze kobiety mocno aktywne fizycznie – uprawiające sport zawodowo lub wyczynowo i kobiety znajdujące się w okresie menopauzy).
Wśród innych czynników wywołujących osteopenię należy wymienić:
- Palenie papierosów;
- Nadużywanie alkoholu i kawy;
- Przyjmowanie glikokortykosteroidów przez dłuższy czas;
- Zerowy poziom ruchu w życiu;
- Celiakia;
- Zła dieta.
Diagnoza osteopenii
Lekarz zleca badanie densytometryczne (pozwala na ocenę gęstości mineralną kości) pomagające dostrzec znaczną różnicę pomiędzy osteopenią i osteoporozą.
Dla osteopenii współczynnik T-Score wynosi od -1.0 do -2.5, Dla osteoporozy T-Score wynosi poniżej -2,5. Zdrowy organizm wykazuje współczynnik T-Score powyżej -2,5.
Densytometria jest badaniem kontrolnym, które powinno być wykonywane co roku, w szczególności u osób starszych częściej narażonych na złamania.
Osteopenia – jakie daje objawy?
Jest to choroba, której pierwsze objawy pozostają bardzo często niezauważone. Do wyraźnych objawów rozwijającej się choroby zalicza się:
- Ból kości;
- Ból kręgosłupa;
- Zgarbioną sylwetkę (tzw. wdowi garb);
- Urazy kości – złamania.
Prawidłowa dieta w przypadku osteopenii
Bardzo ważnym jest zachowanie prawidłowej diety. Bazą żywienia powinny być produkty zawierające duże ilości wapnia:
- Produkty mleczne;
- Nasiona fasoli;
- Nasiona pietruszki;
- Ryby wędzone;
- Konserwy rybne;
- Twardą wodę o dużej ilości wapnia.
Ważna jest również witamina D (obecna jest m.in. w takich produktach, jak oleje roślinne, jaja, ryby morskie), magnez (w naturalnej postaci znaleźć można w pestkach dyni, orzechach, otrębach pszennych), witamina K (obecna w szpinaku, brokułach, awokado, żółtkach jaj).
Witamina K wzmacnia działanie witaminy D. Należy unikać palenia papierosów. Zaleca się picie kawy w mniejszych ilościach (zwiększa utratę wapnia, a to osłabia kości) i unikanie alkoholu (upośledza przemianę witaminy D, co prowadzi do zmniejszenia przyswajania wapnia).
Lekarz może zalecić przyjmowanie swoim pacjentom specjalnych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty.
Metody leczenia osteopenii
Oprócz witaminowych suplementów diety lekarz w przypadku zaawansowanej choroby kości zaleca leczenie farmakologiczne. Są to leki:
- Selektywne modulatory receptora estrogenowego;
- Bisfosfoniany – alendronian, rizedronian i ibandronianema.
W przypadku lżejszych odmian chorobowych na liście zaleceń lekarskich znajdzie się:
- Ruch (np. bieganie, pływanie, spacer);
- Rezygnacja z używek;
- Prawidłowa dieta bogata w zdrowe i wartościowe produkty.
Wśród wielu odmian tej choroby wyróżnia się osteopenię wcześniaczą występującą u dzieci 6 i 12 tygodniem życia z niską masą urodzeniową poniżej 100g. Tak wcześniej występująca choroba kości spowodowana jest zbyt małą podażą wapnia, fosforu i białek.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022