Przejdź do treści

Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet

Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet
Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Pomyśl, zanim powiesz”. W ciałopozytywnej kampanii modelki plus size mówią o szacunku i akceptacji dla każdego człowieka
Tylko pacjent mający cztery wskazane objawy może z teleporady zostać skierowany na test na koronawirusa. Lekarze rodzinni się temu sprzeciwiają
Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”
Chłopiec z nebulizatorem
Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator? Wyjaśnia specjalistka
Amarantus – zbożowy hit. Nie tylko dla zestresowanych

Osteoporoza, czyli postępujący ubytek masy kostnej, najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia – ale nie tylko. Chorują na nią również młode kobiety. Kto znajduje się w grupie ryzyka, jakie symptomy powinny zwrócić uwagę i jak dbać o kości?

Osteoporoza to choroba szkieletu, w przebiegu której dochodzi do pogorszenia jakości kości, co skutkuje zwiększoną podatnością na złamania. Amerykańska instytucja National Osteoporosis Foundation szacuje, że co druga kobieta i jeden mężczyzna na pięciu, którzy przekroczyli 50. rok życia, dozna w swoim życiu złamania osteoporotycznego, a ryzyko złamania rośnie z wiekiem.

 

– U większości kobiet osteoporoza występuje w wieku postmenopauzalnym. Tak długo, jak działają bariery hormonalne, kobieta jest przed osteoporozą chroniona. Estrogeny są bowiem hormonem, który chroni przed zaburzeniem metabolizmu kostnego u kobiet. Takie samo działanie u mężczyzn ma testosteron – tłumaczy dr Michał Konik, ortopeda z Rehasport Clinic. – Gdy natomiast dochodzi do spadku poziomu hormonów, powstają okoliczności sprzyjające rozwojowi osteoporozy. Wszelkie zaburzenia hormonalne, nie tylko dotyczące żeńskich hormonów płciowych, ale również tarczycy czy kory nadnerczy, mogą negatywnie wpływać na procesy metaboliczne i sprzyjać wczesnej osteoporozie.

Wczesna osteoporoza – czynniki ryzyka

Dr Michał Konik zaznacza, że wczesna osteoporoza, czyli taka, jaka rozwija się u kobiet w wieku 20 czy 30 lat, jest bardzo rzadka. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które mogą predysponować do wcześniejszego wystąpienia choroby. To przede wszystkim zespół Cushinga, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy kamica nerkowa. Do innych czynników ryzyka należą m.in. spożywanie alkoholu (zwłaszcza w młodym wieku) i palenie papierosów, dieta uboga w wapń, tłuszcz i białko, długotrwałe unieruchomienie, bardzo szczupła budowa ciała (niedowaga), niedobór witaminy D czy stosowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów, środków nasennych, leków przeciwdrgawkowych czy przeciwkrzepliwych). Również wczesna menopauza predysponuje do wcześniejszego wystąpienia osteoporozy.

Z kolei niedobory pokarmowe występujące we wczesnej młodości, czyli na etapie rozwoju kośćca, mogą sprzyjać osteoporozie w bardzo młodym wieku.

Co natomiast ze skłonnościami genetycznymi? Jeśli twoja mama lub babcia miała wczesną osteoporozę, czy ty również możesz na nią zachorować? – Wciąż jest to poddawane pod dyskusję, jednak z pewnością jest to jeden z czynników ryzyka – wyjaśnia dr Michał Konik.

Warto zastanowić się, czy ciąża oraz długotrwałe karmienie piersią mogą sprzyjać rozwojowi osteoporozy w młodym wieku. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w pracy „Ciąża, laktacja a gęstość mineralna kości”. Jej autorki powołują się na badania, z których wynika, że chociaż ciąża i laktacja prowadzą do spadku gęstości masy kostnej, to jest to przejściowe i nie wymaga leczenia. „Nie udowodniono, aby oba te stany predysponowały kobiety do osteoporozy lub zwiększały ryzyko złamań” – tłumaczą.

brzuszki na piłce

Również dr Konik zauważa, że zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią kobieta ma świetnie rozkręcony metabolizm i jest bardzo dobrze odżywiona, a poziom hormonów w jej organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, nie ma więc czynników, które mogłyby osłabiać układ kostny.

Osteoporoza – cicha choroba

Jakie symptomy mogące świadczyć o wczesnym rozwoju osteoporozy powinny zwrócić twoją uwagę? Dr Michał Konik zaznacza, że najpierw musi wystąpić szereg czynników, które nie są niezauważalne. – Rozregulowuje się cała gospodarka hormonalna, więc nie sposób, żeby kobieta tego nie odczuła – podkreśla ortopeda. – W takiej sytuacji należy najpierw sprawdzić poziom hormonów oraz minerałów. Jeśli te badania wyjdą w porządku, nie ma sensu zlecać takiej kobiecie badania gęstości kości.

Co innego, jeśli młoda kobieta np. wskutek błahego potknięcia złamie palec. Dla ortopedów jest to zawsze niepokojący sygnał. – Tak nie powinno być, bo młodzi ludzie powinni być bardziej odporni na urazy. Jeśli więc dzieje się coś takiego, rozpoczynamy diagnostykę pod kątem wczesnej osteoporozy – tłumaczy dr Konik, dodając, że osteoporoza jest „cichą chorobą” – z reguły nie powoduje dolegliwości bólowych. To właśnie niespodziewane złamania powinny zwrócić twoją uwagę.

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

 

Wczesnym stadium osteoporozy jest osteopenia – stan, w którym gęstość mineralna kości jest niższa niż normalnie. Osteopenia także może dotyczyć młodych osób, u których tkanka kostna jest niewystarczająco zmineralizowana.

Aby uchronić się przed osteopenią i osteoporozą, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – po 30. roku życia każdy człowiek zaczyna stopniowo tracić masę kostną, jednak tempo tej utraty zależy w dużej mierze od stylu życia, czyli sposobu żywienia oraz podejmowanej aktywności fizycznej. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wapnia w diecie oraz o suplementacji witaminą D, którą powinno się stosować przez cały rok, niezależnie od pogody (minimum 2000 j.m. dziennie).

Bibiografia

  1. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/19701/154,
  2. „Ciąża, laktacja a gęstość mineralna kości”, Joanna Dytfeld, Wanda Horst-Sikorska, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Ginekol Pol. 2010, 81, 926–928,
  3. https://ncez.pl/aktywnosc-fizyczna/seniorzy/miejsce-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-osteopenii-i-osteoporozy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Starsza para w restauracji

„Nie zniknęłam”. Trzy dojrzałe kobiety przekonują, że po sześćdziesiątce można cieszyć się seksem

„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

Kobieta leży na kanapie i słucha muzyki przez słuchawki

Jak spowolnić starzenie się mózgu? Wyjaśnia neurolożka

W średnim wieku, czyli jakim?

„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Skala Tannera — dowiedz się, jak i dlaczego wykorzystuje się tę skalę do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego u dzieci i młodzieży

Skala Tannera do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego dzieci i młodzieży

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor: mając 60 lat nie trzeba zamykać się w skorupie starszej pani

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

Mama Pediatra o szczepieniu dzieci: bądź świadomym rodzicem

Patenty na potencjalne leki antynowotworowe dl badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego

Niezwykłe dokonanie badaczy z Gdańska! Pomoże w walce z nowotworami

Kobieta za szybą zasłania sobie oczy

Lek. Joanna Adamiak: załamanie nerwowe jest naturalną reakcją organizmu na przeciążenie i jest poniekąd reakcją obronną

Naukowcy ogłaszają, że Szwecja pokonała koronawirusa. Statystyki są zaskakujące

Naukowcy ogłaszają, że Szwecja wytworzyła odporność zbiorową i pokonała koronawirusa. Statystyki są zaskakujące

Kobieta trzyma w ręku herbatę nad stołem, na którym leżą czasopisma

Małgorzata Ponikowska: epidemia jest świetną okazją, by wreszcie skończyć z „prezenteizmem”, czyli chodzeniem do pracy będąc chorym i zarażaniem innych współpracowników

Lekarka pandemia

Ministerstwo ma nową strategię postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19. Co się zmieni?

diament

Biżuteria nazębna – co trzeba o niej wiedzieć? Wyjaśnia stomatolog

koronawirus, lekarze rodzinni

Powtarzał: dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii. Michał Domaszewski o rekordach zakażeń w Polsce

Kobieta wstrzykuje sobie insulinę w brzuch

Insulina przy cukrzycy typu II – czy można ją odstawić tak, jak zrobił to Lech Wałęsa? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka

Wielka lekcja WF tylko dla dziewcząt. Wraz z nimi ćwiczyć będą Otylia Jędrzejczak, Anita Włodarczyk i inne mistrzynie sportu

Rusza akcja „Mistrzynie w Szkołach” skierowana do uczennic. Otylia Jędrzejczak: będę przekonywać je, że lekcja WF może być fajna

kobieta w wannie

Częste mycie skraca życie? Zdziwisz się, ile prawdy jest w tym powiedzeniu!

pandemia koronawirusa

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie. Zmarło co najmniej 7 tys. pracowników ochrony zdrowia

9 sposobów, by uniknąć infekcji tej jesieni

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska

Dlaczego Witamina B12 i foliany mogą pomóc przy terapii depresji? Wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska

koronawirus w Polsce

Kolejny smutny rekord: najwyższy dobowy wzrost przypadków COVID-19 od początku epidemii w Polsce

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?