Przejdź do treści

Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet

Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet
Osteoporoza nie jest tylko chorobą dojrzałych kobiet Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta je hamburgera
GIS wycofał popularne produkty gotowe do spożycia. Powodem jest obecność bakterii wywołującej listeriozę
Co robić po treningu? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

Osteoporoza, czyli postępujący ubytek masy kostnej, najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia – ale nie tylko. Chorują na nią również młode kobiety. Kto znajduje się w grupie ryzyka, jakie symptomy powinny zwrócić uwagę i jak dbać o kości?

Osteoporoza to choroba szkieletu, w przebiegu której dochodzi do pogorszenia jakości kości, co skutkuje zwiększoną podatnością na złamania. Amerykańska instytucja National Osteoporosis Foundation szacuje, że co druga kobieta i jeden mężczyzna na pięciu, którzy przekroczyli 50. rok życia, dozna w swoim życiu złamania osteoporotycznego, a ryzyko złamania rośnie z wiekiem.

 

– U większości kobiet osteoporoza występuje w wieku postmenopauzalnym. Tak długo, jak działają bariery hormonalne, kobieta jest przed osteoporozą chroniona. Estrogeny są bowiem hormonem, który chroni przed zaburzeniem metabolizmu kostnego u kobiet. Takie samo działanie u mężczyzn ma testosteron – tłumaczy dr Michał Konik, ortopeda z Rehasport Clinic. – Gdy natomiast dochodzi do spadku poziomu hormonów, powstają okoliczności sprzyjające rozwojowi osteoporozy. Wszelkie zaburzenia hormonalne, nie tylko dotyczące żeńskich hormonów płciowych, ale również tarczycy czy kory nadnerczy, mogą negatywnie wpływać na procesy metaboliczne i sprzyjać wczesnej osteoporozie.

Wczesna osteoporoza – czynniki ryzyka

Dr Michał Konik zaznacza, że wczesna osteoporoza, czyli taka, jaka rozwija się u kobiet w wieku 20 czy 30 lat, jest bardzo rzadka. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które mogą predysponować do wcześniejszego wystąpienia choroby. To przede wszystkim zespół Cushinga, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy kamica nerkowa. Do innych czynników ryzyka należą m.in. spożywanie alkoholu (zwłaszcza w młodym wieku) i palenie papierosów, dieta uboga w wapń, tłuszcz i białko, długotrwałe unieruchomienie, bardzo szczupła budowa ciała (niedowaga), niedobór witaminy D czy stosowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów, środków nasennych, leków przeciwdrgawkowych czy przeciwkrzepliwych). Również wczesna menopauza predysponuje do wcześniejszego wystąpienia osteoporozy.

Z kolei niedobory pokarmowe występujące we wczesnej młodości, czyli na etapie rozwoju kośćca, mogą sprzyjać osteoporozie w bardzo młodym wieku.

Co natomiast ze skłonnościami genetycznymi? Jeśli twoja mama lub babcia miała wczesną osteoporozę, czy ty również możesz na nią zachorować? – Wciąż jest to poddawane pod dyskusję, jednak z pewnością jest to jeden z czynników ryzyka – wyjaśnia dr Michał Konik.

Warto zastanowić się, czy ciąża oraz długotrwałe karmienie piersią mogą sprzyjać rozwojowi osteoporozy w młodym wieku. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w pracy „Ciąża, laktacja a gęstość mineralna kości”. Jej autorki powołują się na badania, z których wynika, że chociaż ciąża i laktacja prowadzą do spadku gęstości masy kostnej, to jest to przejściowe i nie wymaga leczenia. „Nie udowodniono, aby oba te stany predysponowały kobiety do osteoporozy lub zwiększały ryzyko złamań” – tłumaczą.

brzuszki na piłce

Również dr Konik zauważa, że zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią kobieta ma świetnie rozkręcony metabolizm i jest bardzo dobrze odżywiona, a poziom hormonów w jej organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, nie ma więc czynników, które mogłyby osłabiać układ kostny.

Osteoporoza – cicha choroba

Jakie symptomy mogące świadczyć o wczesnym rozwoju osteoporozy powinny zwrócić twoją uwagę? Dr Michał Konik zaznacza, że najpierw musi wystąpić szereg czynników, które nie są niezauważalne. – Rozregulowuje się cała gospodarka hormonalna, więc nie sposób, żeby kobieta tego nie odczuła – podkreśla ortopeda. – W takiej sytuacji należy najpierw sprawdzić poziom hormonów oraz minerałów. Jeśli te badania wyjdą w porządku, nie ma sensu zlecać takiej kobiecie badania gęstości kości.

Co innego, jeśli młoda kobieta np. wskutek błahego potknięcia złamie palec. Dla ortopedów jest to zawsze niepokojący sygnał. – Tak nie powinno być, bo młodzi ludzie powinni być bardziej odporni na urazy. Jeśli więc dzieje się coś takiego, rozpoczynamy diagnostykę pod kątem wczesnej osteoporozy – tłumaczy dr Konik, dodając, że osteoporoza jest „cichą chorobą” – z reguły nie powoduje dolegliwości bólowych. To właśnie niespodziewane złamania powinny zwrócić twoją uwagę.

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

 

Wczesnym stadium osteoporozy jest osteopenia – stan, w którym gęstość mineralna kości jest niższa niż normalnie. Osteopenia także może dotyczyć młodych osób, u których tkanka kostna jest niewystarczająco zmineralizowana.

Aby uchronić się przed osteopenią i osteoporozą, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – po 30. roku życia każdy człowiek zaczyna stopniowo tracić masę kostną, jednak tempo tej utraty zależy w dużej mierze od stylu życia, czyli sposobu żywienia oraz podejmowanej aktywności fizycznej. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży wapnia w diecie oraz o suplementacji witaminą D, którą powinno się stosować przez cały rok, niezależnie od pogody (minimum 2000 j.m. dziennie).

Bibiografia

  1. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/19701/154,
  2. „Ciąża, laktacja a gęstość mineralna kości”, Joanna Dytfeld, Wanda Horst-Sikorska, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Ginekol Pol. 2010, 81, 926–928,
  3. https://ncez.pl/aktywnosc-fizyczna/seniorzy/miejsce-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-osteopenii-i-osteoporozy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bolesne są takie niewinne słowa, które odnoszą się do naszego własnego doświadczenia posiadania matki” – mówi Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”

Kobieta leży na kanapie i słucha muzyki przez słuchawki

Jak spowolnić starzenie się mózgu? Wyjaśnia neurolożka

W średnim wieku, czyli jakim?

„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

dieta

Osteoporoza. Jak pomóc sobie dietą?

Skala Tannera — dowiedz się, jak i dlaczego wykorzystuje się tę skalę do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego u dzieci i młodzieży

Skala Tannera do monitorowania poprawnego rozwoju fizjologicznego dzieci i młodzieży

Osteopenia - jakie daje objawy i jak się ją leczy?

Osteopenia – czym jest, jakie daje objawy, jak wygląda leczenie?

Osteoporoza

Osteoporoza – objawy i sposoby leczenia

Poznaj swój wiek biologiczny

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor: mając 60 lat nie trzeba zamykać się w skorupie starszej pani

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

Jane Fonda

Jane Fonda o walce z rakiem piersi. „Przeszłam mastektomię. Pod suknią musiałam ukryć bandaże”

zdjęcie kości

Osteoporoza – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę układu kostnego?

Badanie kości kobieta

Osteoporoza – leczenie, dieta i zapobieganie złamaniom

Mama Pediatra o szczepieniu dzieci: bądź świadomym rodzicem

Osteporoza

Osteoporoza – co to jest i jak wygląda jej leczenie?

Po winie zawsze boli cię głowa? Znamy winowajcę

Stara toaleta, sławojka

Wróciłaś z urlopu? Pierwsze, co musisz zrobić, to spuścić wodę w toalecie

"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com

„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa

Seks a spalanie kalorii

W czasie seksu spalamy kalorie, to wiemy. Co robić, aby tracić ich jeszcze więcej?

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19

Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę