Palce pałeczkowate to mniej oczywisty objaw raka. Lekarz Michał Domaszewski: „Spotykam się z nim okresowo u moich pacjentów”
Niewyjaśniona utrata masy ciała, zmęczenie, zmniejszony apetyt, gorączka, uporczywy kaszel, świszczący oddech – to kliniczne objawy raka płuc. Lekarz rodzinny Michał Domaszewski wskazuje na jeszcze inny, tajemniczy objaw. O rozwoju tego rodzaju nowotworu może świadczyć charakterystyczny wygląd palców.
Palce sygnalizują o raku płuc
Rak płuc co roku zabija 1,3 miliona ludzi na całym świecie. W Polsce, według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku diagnozuje się około 22 tys. nowych przypadków raka płuca. Jest jednym z tych nowotworów, które rozwijają się przez długi czas, nawet latami. Wykrywa się go najczęściej na bardzo późnym etapie rozwoju, ponieważ dopiero wtedy widoczne stają się jego objawy.
Do najczęstszych symptomów świadczących o rozwijającym się nowotworze płuc zaliczyć można m.in. uporczywy, suchy kaszel, duszności, świszczący oddech, uczucie kłucia w klatce piersiowej, ból i osłabienie barków, chrypka, szybkie męczenie się, spadek masy ciała i brak apetytu, obrzęki twarzy lub szyi, nawracające i długo się utrzymujące zapalenie płuc. Lekarz Michał Domaszewski na swoim profilu na Instagramie wskazuje, że niepokój powinny wzbudzić także inne symptomy, np. związane z wyglądem palców.
„Palce pałeczkowate powstają wskutek namnażania się komórek tkanki łącznej. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiemy, ale wiemy, że takie palce mogą towarzyszyć rakowi płuc” – wyjaśnia lekarz w nagraniu opublikowanym na Instagramie.
Palce pałeczkowate nazywane są również „pałeczkami Hipokratesa” lub „pałeczkami dobosza”, gdyż wyglądem przypominają pałeczki wykorzystywane do gry na perkusji. Mają one zmienione końcowe fragmenty palców: są pogrubione i obrzęknięte. Same paznokcie są z kolei uwypuklone i zaokrąglone, a ich wygląd porównuje się do szkiełka zegarka.
Jakie choroby zwiastują palce pałeczkowate?
Lekarz Michał Domaszewski w swoim poście na Instagramie przyznaje, że ten tajemniczy objaw wielokrotnie obserwuje w swoim gabinecie.
„Przede wszystkim sam spotykam się z nim okresowo u moich pacjentów i przyznaję bez bicia, że nie zawsze udaje mi się odkryć, czemu dany pacjent ma taką przypadłość” – pisze lekarz rodzinny.
Palce pałeczkowate powstają z powodu zmniejszenia poziomu tlenu we krwi. Co prawda, nie wywołują dolegliwości bólowych, ale mogą być symptomem wielu groźnych chorób. Poza nowotworem płuc mogą one wskazywać na inne schorzenia układu oddechowego, tj.: gruźlica płuc, mukowiscydoza, ropień płuca, ropniak opłucnej, przewlekła obturacyjna choroba płuc, sarkoidoza, śródmiąższowe choroby płuc, rozstrzenie oskrzeli.
Palce pałeczkowate mogą być również sygnałem schorzeń układu pokarmowego (m.in. raka żołądka, raka okrężnicy, raka przełyku), niektórych chorób reumatologicznych (łuszczycowe zapalenie stawów, osteoartropatia przerostowa) czy zaburzeń hormonalnych oraz chorób endokrynologicznych (choroba Gravesa, akromegalia, nadczynność przytarczyc). Z tego względu warto skonsultować z lekarzem wszelkie osobliwe zmiany w wyglądzie palców.
RozwińPolecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Księżna Kate zakończyła chemioterapię. „Trudno mi opisać, jaką ulgę czuję”. Przepiękne nagranie obiega sieć
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
Rewolucja w diagnozowaniu glejaka. Urządzenie w mniej niż godzinę wykrywa nowotwór
się ten artykuł?