Przejdź do treści

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie
Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie/ fot. Igor Ustynskyy, GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łuszczyca to niestety wciąż dla wielu osób wstydliwa choroba, o której niewiele się mówi. Statystyki są alarmujące – ponad 90 proc. osób chorych na łuszczycę ma poczucie, że choroba znacząco pogarsza jakość ich życia, a 10 proc. z nich zmaga się z depresją. Wszystkim tym, którzy szukają pomocy dermatologicznej, ale również psychologicznej, pomóc może Fundacja Amicus. Organizacja ta właśnie uruchomiła specjalną infolinię dla chorych na łuszczycę.

1,2 mln osób chorych na łuszczycę

Łuszczyca jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych – występuje u 1-5 proc. populacji europejskiej, w równym stopniu u kobiet i mężczyzn. Jednak wciąż zbyt mało o niej wiemy, ponieważ często jest tematem tabu, a osoby chore niejednokrotnie budzą niechęć otoczenia ze względu na swój wygląd. Mimo że nie jest to choroba zarakaźna, to często w społeczeństwie pojawia się strach przed kontaktem z chorymi.

Dlatego pacjenci chorujący na łuszczycę nie tylko potrzebują specjalistycznej opieki dermatologicznej, ale również wsparcia psychologów. Z badań, które przeprowadziła Fundacja Amicus, wynika, że ponad 90 proc. osób chorych na łuszczycę  ma poczucie, że choroba znacząco pogarsza jakość ich życia, a 10 proc. z nich zmaga się z depresją. Odpowiedzią na to ma być infolinia, którą uruchomiła fundacja.

Infolinia dla osób z łuszczyca – gdzie zadzwonić?

„Pandemia znacznie pogorszyła i tak już trudną sytuację osób chorujących na łuszczycę. Dostęp do większości ośrodków klinicznych jest dla pacjentów mocno ograniczony. W Polsce ta choroba dotyka aż 1,2 mln osób – jest to ogromna grupa potrzebująca wsparcia, ponieważ łuszczyca to choroba manifestująca się na skórze, która oprócz zmian i bólu często także odbija się na zdrowiu psychicznych pacjentów” – czytamy we wpisie Fundacji Amicus na Facebooku.

530 812 500 – na ten numer mogą zadzwonić wszystkie te osoby, które zmagają się z łuszczycą i potrzebują pomocy lekarskiej oraz profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Konsultacje są bezpłatne.

„Wykorzystując własne doświadczenie w walce z chorobą oraz wsparcie ekspertów z ośrodków dermatologicznych w całej Polsce udzielimy ci podstawowych informacji dotyczących choroby” – piszą przedstawiciele fundacji na stronie internetowej.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Łuszczyca – co powinnaś o niej wiedzieć?

Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba grudkowo-złuszczająca, która ma postać okrągłych, czerwonych lub zaróżowionych płaskich grudek różnej wielkości o wyraźnie zaznaczonych brzegach, pokrytych srebrzystą, narastającą łuską.

Wykwity skórne mogą boleć lub swędzieć, a podrapane – krwawić. Świąd nie jest jednak stałym objawem – doświadcza go 67–95 proc. chorych w okresie zaostrzenia choroby. Gdy łuska z powierzchni grudki zostanie zdrapana, tworzy płatki przypominające zeskrobiny ze świecy, co jest znakiem rozpoznawczym tej choroby (objaw świecy stearynowej). Występuje też punktowe krwawienie nazywane objawem Auspitza.

Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na zgięciach stawów: łokciach i kolanach oraz owłosionej skórze głowy i twarzy. Czasem usytuowane są w okolicach lędźwiowo-krzyżowych, pachwinach i pod pachami, a nawet między pośladkami. Łuszczyca może także atakować paznokcie, powodując punktowe wgłębienia (objaw naparstka), rogowacenie pod płytką paznokcia i jej rozwarstwianie się.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.