Przejdź do treści

Pierwszy niemowlak na świecie został w pełni zaszczepiony na COVID-19

Kobieta z niemowlakiem
Pierwszy niemowlak na świecie został w pełni zaszczepiony na COVID-19/ Pexels. fot. Rodnae Productions
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

8-miesięczny chłopiec z Nowego Jorku został najmłodszą osobą na świecie, która otrzymała dwie dawki szczepionki na COVID-19. Niemowlę zostało zaszczepione preparatem Pfizera i BioNTechu. Rodzice dziecka twierdzą, że nie wystąpiły u niego żadne niepożądane objawy poszczepienne.

Najmłodszy zaszczepiony na COVID-19

Szczepienie 8-miesięcznego Enzo Mincolla zostało przeprowadzone w ramach badania klinicznego przez Upstate Medical University. Szpital jest jednym z czterech ośrodków testujących szczepionkę Pfizera i BioNTechu wśród dzieci w wieku poniżej 5 lat. Do tej pory rząd federalny Stanów Zjednoczonych zatwierdził stosowanie szczepionek na COVID-19 wyłącznie u dzieci w wieku 12 lat i starszych. Badania nad szczepionkami u najmłodszych są jednak w zaawansowanej fazie.

Enzo jest także jednym z zaledwie 16 niemowląt w czterech ośrodkach, które biorą udział w pierwszej fazie badania klinicznego obejmującego dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. W środę chłopiec otrzymał drugą dawkę szczepionki. Pierwszą dostał jeszcze przed ukończeniem 8. miesiąca życia.

Mike i Marissa, rodzice małego Enza, są lekarzami i – jak zaznaczają – ani chwili nie wahali się, czy dziecko. Powiedzieli także, że chłopiec po szczepieniach nie odczuwał żadnych skutków ubocznych. Małżeństwo ma również 4-letnią córkę, która również została też zapisana na szczepienie w ramach badań.

„Mamy nadzieję, że otworzy to możliwość szczepień dla innych dzieci” – powiedziała matka chłopca.

Szczepienia najmłodszych

Obecnie Pfizer jest jedyną szczepionką dozwoloną w USA dla osób poniżej 18 roku życia. W maju preparat został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków (FDA) do stosowania w nagłych wypadkach u 12 i 15-latków. W marcu producent rozpoczął testy swojej szczepionki u dzieci poniżej 12 roku życia. Wyniki badań spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku.

Pfizer jednak nie jest jedyną firmą, który przeprowadza badania szczepionki na COVID-19 wśród dzieci. Amerykański koncern Moderna rozpoczął badania swojego preparatu na maluchach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Najmłodsi otrzymali już pierwsze dawki. Natomiast firma Johnson & Johnson ogłosiła plany badań szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 18 lat.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.