Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. „Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami”
Roczna dziewczynka z Hiszpanii jest pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca. O pionierskiej operacji poinformował we wtorek szpital La Paz w Madrycie. „Dziecko zostało już wypisane i jest w domu z rodzicami” – mówią lekarze.
Przeszczep jelit u dziecka
Emma miała miesiąc, gdy zdiagnozowano u niej poważną niewydolność jelit. Stan dziewczynki gwałtownie się pogarszał. Okazało się, że jelito dziecka jest zbyt krótkie, więc szybko zdecydowano się na przeprowadzenie przeszczepu.
Gdy dziewczynka ukończyła rok, przeszła operację, podczas której specjaliści przeszczepili jej jelito. Emma otrzymała także nową wątrobę, żołądek, śledzionę oraz trzustkę. Obecnie dziewczynka przebywa w domu ze swoimi rodzicami.
„Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, a Emma jest bardzo odważna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami matka dziewczynki.
Rozwiń
Hiszpania jest liderem transplantologii
Lekarze ze szpitala w La Paz, gdzie odbyła się operacja dziecka, wyjaśniają, że tym co wyróżnia przypadek Emmy jest to, w jaki sposób konserwowano narządy – poprzez system zwany pozaustrojowym natlenianiem błon (ECMO).
Specjaliści dodali, że większość przeszczepionych narządów pochodzi od dawców, którzy przeszli śmierć mózgu, ale ich serce dalej bije, dzięki temu narządy pozostają nienaruszone. Dawca Emmy zmarł z powodu niewydolności serca.
Warto wiedzieć, że to właśnie Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie przeszczepów narządów. Jedynym krajem, który przeprowadza więcej transplantacji na milion mieszkańców, są Stany Zjednoczone.
źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/spanish-baby-gets-pioneering-intestine-transplant-2022-10-11/
Zobacz także
„Aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić…”. W Polsce transplantologia dziecięca niemal nie istnieje
„Gdy trochę dorosłam, postanowiłam, że zrobię co w mojej mocy, żeby pomóc innym” – mówi Angela, dawczyni szpiku kostnego
„W Polsce, mimo możliwości, jakie daje nam medycyna, nie wykonujemy badań profilaktycznych” – mówi chirurg Renata Popik, uczestnicząca w misjach medycznych w Afryce i Azji
Polecamy
„Takiej atmosfery nigdzie indziej nie doświadczysz”. 24. Bieg po Nowe Życie za nami!
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
Pomaszerujmy razem! 24. Bieg po Nowe Życie 18 maja w Wiśle pod matronatem Hello Zdrowie
„Covidowe dzieci” mają lepszą odporność. Zaskakujące wyniki badań naukowców
się ten artykuł?