Przejdź do treści

Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. „Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami”

Hiszpania: Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. "Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami" / gettyimages
Hiszpania: Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. "Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami" / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Roczna dziewczynka z Hiszpanii jest pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca. O pionierskiej operacji poinformował we wtorek szpital La Paz w Madrycie. „Dziecko zostało już wypisane i jest w domu z rodzicami” – mówią lekarze.

Przeszczep jelit u dziecka

Emma miała miesiąc, gdy zdiagnozowano u niej poważną niewydolność jelit. Stan dziewczynki gwałtownie się pogarszał. Okazało się, że jelito dziecka jest zbyt krótkie, więc szybko zdecydowano się na przeprowadzenie przeszczepu.

Gdy dziewczynka ukończyła rok, przeszła operację, podczas której specjaliści przeszczepili jej jelito. Emma otrzymała także nową wątrobę, żołądek, śledzionę oraz trzustkę. Obecnie dziewczynka przebywa w domu ze swoimi rodzicami.

„Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, a Emma jest bardzo odważna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami matka dziewczynki.

 

Hiszpania jest liderem transplantologii

Lekarze ze szpitala w La Paz, gdzie odbyła się operacja dziecka, wyjaśniają, że tym co wyróżnia przypadek Emmy jest to, w jaki sposób konserwowano narządy – poprzez system zwany pozaustrojowym natlenianiem błon (ECMO).

Specjaliści dodali, że większość przeszczepionych narządów pochodzi od dawców, którzy przeszli śmierć mózgu, ale ich serce dalej bije, dzięki temu narządy pozostają nienaruszone. Dawca Emmy zmarł z powodu niewydolności serca.

Warto wiedzieć, że to właśnie Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie przeszczepów narządów. Jedynym krajem, który przeprowadza więcej transplantacji na milion mieszkańców, są Stany Zjednoczone.

 

źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/spanish-baby-gets-pioneering-intestine-transplant-2022-10-11/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.