Przejdź do treści

Placebo – czy można leczyć, nie lecząc? Czy placebo w ogóle działa?

placebo - pudełko z tabletkami obok kostek cukru
Fot. PavelStock / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Placebo to swoista zabawa w udawanie. Pacjent przyjmujący określone leki jest przekonany, że one pomagają. W efekcie często zdarza się, że rzeczywiście czuje chwilową poprawę. Cały szkopuł polega na tym, że podane środki najczęściej nie zawierają nawet śladu substancji aktywnej. Na tym właśnie polega efekt placebo.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Placebo ma znaczenie tak w leczeniu niektórych dolegliwości, jak i w prowadzeniu badań naukowych. W przypadku tych drugich pozwala bowiem ustalić, który lek faktycznie działa, a który bazuje jedynie na autosugestii.

Placebo – co to jest?

Placebo (z łac. ‘będę się podobał, podobam się’) to sytuacja, w której pacjent przyjmuje „lek” niezawierający substancji aktywnych, a mimo to jego stan ulega poprawie. Placebo to substancja lub działanie obojętne dla zdrowia pacjenta, a wykorzystywane jako terapia i „prawdziwe” leczenie. Warunkiem zaistnienia efektu placebo jest przekonanie pacjenta, że przyjmuje on prawdziwy lek, który ma móc pomóc w walce z chorobą. Chory nie ma więc świadomości, że lek, który przyjął, pozbawiony jest bezpośredniego działania leczniczego.

Efekt nocebo, czyli jak doprowadzić się do choroby siłą umysłu

Placebo – znaczenie dla medycyny

Placebo do tej pory pozostaje fenomenem medycyny. Efekt ten nie jest wytłumaczalny do końca. Placebo nieświadomie stosowano właściwie od wieków. Do XIX wieku leki nie były poddawane jakimś szczególnym badaniom. Wiele osób może zaskoczyć fakt, że właściwie jedynie 20% stosowanych leków przeszło naukowe badania dowodzące ich skuteczności (dane Office of Technology Assessment). Nie chodzi oczywiście o to, że leki nie przechodzą badań naukowych. Chodzi jednak o taki ich typ, który dokładnie wyjaśnia i potwierdza mechanizm działania danej substancji.

Znaczenie placebo dla myślenia o leczeniu to przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, jak wielkie znaczenie w procesie leczniczym ma wiara leczonych i leczących. Okazuje się, że w części przypadków już samo poddanie się leczeniu, a więc wizyta u lekarza i przyjmowanie zalecanych specyfików, pomaga w powrocie do zdrowia. Mowa przede wszystkim o mniej poważnych schorzeniach czy infekcjach. Znaczenie placebo jest jednak niepodważalne.

Siłę efektu placebo – co potwierdzają badania naukowe – zwiększa łacińska nazwa preparatu, jego wysoka cena (drogie = skuteczne), trudność w zdobyciu. Nie bez znaczenia jest kolor i wielkość tabletki placebo. Podobno najskuteczniej działają te duże, czerwone i gorzkie. Dużą rolę odgrywa autorytet medyczny, polecający daną kurację.

Warto pamiętać, że np. ulotka o efektach ubocznych lub historie pacjentów, których nie udało się wyleczyć danym lekiem, mogą powodować efekt przeciwny do placebo, czyli nocebo (niewiarę w to, że lek może pomóc).

Placebo – lek w badaniach naukowych

Placebo ma znaczenie w badaniach naukowych. Jest ono elementem tzw. ślepej próby, która pozwala potwierdzić lub wykluczyć skuteczność działania danego leku. Jednej grupie pacjentów podaje się lek zawierający substancje aktywne, drugiej grupie – lek placebo. Oczywiście obydwie grupy są przekonane, że przyjmują substancję aktywną. W badaniach naukowych wykorzystuje się często także podwójną ślepą próbę, gdzie nie tylko pacjenci, lecz także lekarze nie wiedzą, kto przyjmuje właściwą substancję, a kto tylko placebo. Lek może bowiem działać wyłącznie na świadomość pacjenta i przynieść chwilową poprawę, nie walcząc jednak z chorobą. Ślepa próba ma na celu sprawdzenie, czy poprawa związana z przyjmowaniem leku jest wyłącznie efektem placebo, czy ma też konkretne fizyczne działanie.

Zobacz także

Placebo – tabletki w leczeniu homeopatycznym

Placebo, mimo iż od dawna lekarze i farmaceuci zdają sobie sprawę z jego istnienia, jest wykorzystywane w leczeniu. Przede wszystkim w homeopatii, tak popularnej wśród polskich pacjentów (korzysta z niej aż 30% Polaków). Jednym ze sztandarowych leków placebo jest oscillococcinum. Efekt placebo wykorzystuje także spora część leków na depresję (dostępnych bez recepty) lub preparatów, które mają przyspieszać odchudzanie.

Antykoncepcja z placebo

Placebo w antykoncepcji nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przed ciążą. Rola tabletek placebo znajdujących się w blistrze jest zupełnie inna. Przy standardowej antykoncepcji blister zawiera 21 tabletek. W antykoncepcji z placebo jest to 28 sztuk, w tym 7 tabletek bez substancji czynnych. Chodzi o ułatwienie kobietom budowania nawyku codziennego przyjmowania tabletki o regularnej porze. W tradycyjnym dawkowaniu po 21 dniach następuje 7-dniowa przerwa, w trakcie której dochodzi do krwawienia. Ponieważ spora część kobiet ma problem z regularnym zachowaniem tego rytmu i po tygodniowej przerwie zapomina o tabletce, farmaceuci przygotowali antykoncepcję z placebo, którą przyjmuje się codziennie bez żadnej przerwy.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?

Złamany nos – objawy i leczenie. Co robić w przypadku urazu?

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe?

Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec?