Przejdź do treści

„Nikomu o tym nie mówiłam, bo się wstydziłam”- olimpijka Agnieszka Kobus-Zawojska opowiedziała o walce z depresją

Wielu nie wiedziało, że z pozoru radosna i uśmiechnięta sportsmenka walczy z poważną chorobą\źródło: @Agnieszka Kobus-Zawojska\Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Depresja nie wybiera. Może dotknąć każdego, bez względu na jego wiek, wykształcenie czy stan konta. Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarka, która ma na koncie dwa medale olimpijskie, ostatnio dołączyła do osób, które publicznie opowiedziały o swoich zmaganiach z tą chorobą. „Dla mnie, sportowca, to było wyzwaniem, żeby przekonać się do brania leków antydepresyjnych, żeby zrozumieć, że to jest tak samo normalne, jak wzięcie tabletki na ból brzucha” – wspomina.

Drugi medal otrzymała zaraz po diagnozie

Agnieszka Kobus- Zawojska, polska wioślarka i medalistka olimpijska, choruje na depresję. Tak wspomina początki swojej choroby:

„To było dla mnie coś strasznego – opowiadała w wywiadzie dla magazynu 'Twarze depresji’. – Podczas zgrupowania kadry Polski, przed igrzyskami, podjęłam decyzję, że zapiszę się na konsultację online do psychiatry. Podjęłam tę decyzję sama. Miałam jednak głębokie przekonanie, że to jest jedyne wyjście”.

Wioślarka nikomu o tym nie mówiła. Przyznaje, że wtedy się wstydziła. Dziś jest zupełnie inaczej. Zrozumiała, że trzeba głośno mówić o tej chorobie. Dlatego zdecydowała się opowiedzieć o początkach depresji w wywiadzie.  Wie już, że ta choroba może dotknąć każdego, dlatego warto przełamać się i prosić o pomoc.

Jak depresja wpłynęła na jej karierę sportową? Mimo choroby, realizowała dalej swoje plany i zamierzenia. Co więcej, osiągała dalsze sukcesy. Drugi medal olimpijski otrzymała w czasie, kiedy zdiagnozowano u niej depresję. Wtedy też zaczęła pisać pamiętnik. To pomagało jej uporządkować natłok myśli i uczuć.

 

Kobieta w depresji

Bała się brać antydepresanty

Agnieszka Kobus-Zawojska przyznała, że miała obawy przed przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Zresztą, dobór odpowiednich leków stanowił także spore wyzwanie dla jej lekarza. Jako sportsmenka, potrzebuje emocji przez wyścigami. Miała opory, żeby wziąć tabletki. Jednak zrobiła ten krok i po dwóch tygodniach od pierwszej dawki poczuła się znacznie lepiej.

Medalistka otwarcie mówi, że początkowo obawiała się, że tabletki sprawią, że „przestanie być sobą”. Na szczęście lekarz rozwiał te wątpliwości.

„Dla mnie, sportowca, to było wyzwaniem, żeby przekonać się do brania leków antydepresyjnych, żeby zrozumieć, że to jest tak samo normalne, jak wzięcie tabletki na ból brzucha. Teraz już zupełnie normalnie do tego podchodzę”.

Podjęła także psychoterapię. Dzięki niej nauczyła się rozpoznawać swoje emocje, a także je akceptować. Dziś, z perspektywy czasu, uważa, że dzięki depresji otrzymała ważną życiową lekcję.

„Depresja, choć była dla mnie trudnym doświadczeniem, to też w pewnym sensie pozytywnym, bo dużo mnie nauczyła” – powiedziała.

Depresja – co to za choroba?

W Polsce z depresją boryka się co dziesiąta osoba. Zaburzenie to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Rozpoznanie jest trudne ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, któremu towarzyszy stały spadek nastroju. Osoba chora często nie jest zdolna do odczuwania pozytywnych emocji i uczuć, nawet w stosunku do osób bliskich. Na stawiane jej wymagania często reaguje obojętnością lub złością, krzykiem i agresywnym zachowaniem.

O swojej chorobie głośno mówiło wiele gwiazd, min. dziennikarz Filip Chajzer, aktorka Małgorzata Foremniak, wokalistka Maria Peszek, Andrzej Polan, najpopularniejszy polski kucharz i propagator dobrego jedzenia czy Justyna Kowalczyk, polska biegaczka narciarska.

Fizyczne objawy depresji

W chorobie takiej jak depresja, objawy somatyczne są reakcją organizmu na sytuacje stresowe, którym towarzyszy lęk. Fizyczne objawy depresji to:

Niestety objawy depresji to nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także psychiczne. Zaburzenia psychiki mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia chorego.

Psychiczne objawy depresji

  • nieuzasadniony lęk (typowy objaw depresji lękowej)
  • złość i gniew na otoczenie i własną osobę
  • agresja
  • zmiany nastroju,
  • niska samoocena
  • niechęć do życia
  • myśli samobójcze,
  • bezsenność,
  • rezygnacja z kontaktów z ludźmi i wychodzenia z domu,
  • zaniedbywanie higieny osobistej

Brak koncentracji, spowolnienie lub pobudzenie ruchowe to również objawy depresji. U dzieci choroba może być powodem problemów w szkole lub w kontaktach z rówieśnikami. Warto dodać, że choć objawy depresji u mężczyzn są takie same jak u kobiet, to są oni bardziej podatni na różnego rodzaju uzależnienia, które pomagają im łagodzić codzienny smutek.

Podejrzewasz u siebie depresję? Skorzystaj z pomocy specjalisty. Do wyboru masz psychologa, psychoterapeutę, centrum wsparcia, telefony zaufania oraz ośrodki kryzysowe. Pomoc znajdziesz w następujących placówkach:

Poradnie Zdrowia Psychicznego,

Centra Zdrowia Psychicznego,

Ośrodki Interwencji Kryzysowej,

Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),

Szpitale psychiatryczne

To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

„Gdybym nie zrobiła wtedy badań, mogłoby mnie tu nie być”. Toni Braxton uniknęła potencjalnie śmiertelnego zawału

Nieszczęśliwe i zalęknione dzieci. Naukowcy: powodem jest brak swobodnej zabawy i ciągły nadzór dorosłych

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

Ustawienia rodzinne Berta Hellingera

Czym są ustawienia Hellingera? Dlaczego wzbudzają kontrowersje?

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Nie było ze mną dobrze”. Cara Delevingne szczerze opowiedziała o swojej walce z nałogami i depresją

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

„Twoje tiki odstraszają. Każdy śmieje się z twoich min”. Co jeszcze słyszą dzieci z zespołem Tourette’a?

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Dorota Wellman

Dorota Wellman o zmaganiach z przewlekłą chorobą: „Odcina mnie z życia, tracę wzrok”

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Bliscy Bruce’a Willisa o jego chorobie: „Chociaż jest to bolesne, czujemy ulgę, że postawiono jasną diagnozę”

Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka

Paulina Krupińska szczerze o chorobie męża: „Wszystko bagatelizowałam”

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch