Przejdź do treści

„Ludzie myśleli, że nie ma streamów, bo imprezuję”- Paweł „Leh” Lehmann o walce z depresją

Paweł "Leh" Lehmann wyznał, że choruje na depresję\ źródło: Instagram @lehtv
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny

Paweł „Leh” Lehmann to jeden z najbardziej znanych streamerów w Polsce. Od dwóch miesięcy jednak na jego kanałach nie pojawiają się nowe treści, co wywołało różne komentarze i domysły. Mężczyzna zdecydował się wyjawić powody swojego zniknięcia. W mediach społecznościowych opublikował szczere wyznanie, że leczy się na depresję i wypalenie zawodowe.

„Depresja to choroba, której nie widać”

Kiedy pojawiły się pierwsze objawy, Paweł Lehmann nie spodziewał się, że właśnie dopadła go depresja. Jak opisuje, spał po 22 godziny dziennie, a i tak nie miał siły, żeby wstać z łóżka. Jedyną rzeczą, jaka przynosiła mu satysfakcję, było zjedzenie fast-fooda. Myślał, że może potrzebuje w życiu zmiany. Dlatego podjął decyzję o przeprowadzce do Warszawy.

Miałem najgorsze myśli. Ludzie myśleli, że nie ma streamów, bo imprezuję. W sumie widzowie mieli powody, żeby tak myśleć, bo tylko to wrzucałem co jakiś czas na instastories. Imprezy i alkohol były moją odskocznią od codzienności z depresją. Później nie miałem siły nawet na to” – napisał w mediach społecznościowych.

Ostatni wpis na Instagramie i Facebooku jest jego szczerym wyznaniem na temat chorób, które jak dotąd skrzętnie ukrywał. Od czasu wystąpienia pierwszych objawów depresji minęły cztery lata, ostatnio zaczął się zmagać także z wypaleniem zawodowym. Dziś Leh jest gotowy o tym głośno mówić.

„Wiem, że osobom, które tego nie doświadczyły, ciężko będzie to wszystko zrozumieć”- przypuszcza.

Leczył się farmakologicznie, ale także korzystał z wizyt u psychoterapeutów, choć na początku nie miał do nich wielkiego przekonania.

„Byłem osobą, która totalnie nie wierzyła, że rozmowa z kimś może pomóc. Teraz uważam, że była to najlepsza decyzja, jaką mogłem podjąć. Nie od razu trafiłem na kogoś, kto pomógł mi stanąć na nogi, ale było warto próbować i szukać odpowiedniej osoby”.

Jak teraz czuje się popularny streamer? Na szczęście nie ma już takich stanów depresyjnych, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie, ale nadal potrzebuje odpoczynku.

„Wcześniej, jak robiłem przerwy, to i tak myślałem o tym, że muszę wziąć się do pracy, bo miałem zaległości przez złe samopoczucie. Było to błędne koło, z którego nie mogłem się wydostać”.

Paweł „Leh” Lehmann podkreśla, że teraz chce się skupić na swoim zdrowiu psychicznym.

„Potrzebuję dłuższej przerwy, żeby minęło moje wypalenie, bo aktualnie gry mogą dla mnie nie istnieć”- czytamy w oświadczeniu.

Lehmann nagrał także film na YouTube, w którym szerzej opowiedział o walce z depresją. Mówi w nim m.in. że był oskarżany o lekceważenie swoich fanów. Niektórzy wieścili mu także koniec kariery. Jeszcze inni przypuszczali, że przerwa w prowadzeniu kanału jest spowodowana rozstaniem z dziewczyną, co jest nieprawdą, bo Leh ma ogromne wsparcie ze strony partnerki.

„ Zawsze o was myślałem (..) Dobijało mnie to, że inni streamują regularnie, a ja nie” – słyszymy na nagraniu. – „Czasem 5 godzin zbierałem się, żeby odpalić streama. Prędzej czy później do was wrócę (…) Depresja to choroba, której nie widać. To choroba, która zabija” – przestrzega.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paweł Lehmann (@lehtv)

Depresja – co to za choroba?

W Polsce z depresją boryka się co dziesiąta osoba. Zaburzenie to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Rozpoznanie jest trudne ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń.

Chcąc pomóc osobie z depresją, powinno się unikać zwrotów typu: „Weź się w garść”. Depresja to nie jest zwykły spadek nastroju, dlatego takie „rady” na nic się nie zdadzą. Chorego z pewnością nie zmotywuje również nadmierne ocenianie czy krytyka. Warto okazać wsparcie, słuchać i próbować zrozumieć. Zamiast udzielania rozmaitych rad, warto pytać, w jakim sposób można osobie z depresją pomóc. Jeśli zdecyduje się ona na leki, warto sprawdzać, czy nie rezygnuje z nich po jakimś czasie – zwłaszcza wtedy, gdy na początku nie widać jeszcze ich rezultatów. Rodzina powinna zwracać szczególną uwagę również na ewentualnie pojawiające się objawy autodestrukcyjne.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, któremu towarzyszy stały spadek nastroju. Osoba chora często nie jest zdolna do odczuwania pozytywnych emocji i uczuć, nawet w stosunku do osób bliskich. Na stawiane jej wymagania często reaguje obojętnością lub złością, krzykiem i agresywnym zachowaniem.

Podejrzewasz u siebie depresję? Skorzystaj z pomocy specjalisty. Do wyboru masz psychologa, psychoterapeutę, centrum wsparcia, telefony zaufania oraz ośrodki kryzysowe. Pomoc znajdziesz w następujących placówkach:

– Poradnie Zdrowia Psychicznego,

– Centra Zdrowia Psychicznego,

– Ośrodki Interwencji Kryzysowej,

– Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),

– Szpitale psychiatryczne

To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01.

Na wypalenie zawodowego skarży się 65 proc. Polaków. Psycholożka wyjaśnia, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić

Wypalenie zawodowe: co to za choroba?

Wypalenie zawodowe dopiero od stycznia 2022 zostało uznane za chorobę. Pojawia się wówczas, gdy organizm nie regeneruje sił po ciężkim dniu. Syndromem wypalenia zawodowego mogą być nawracające bóle głowy oraz poważne problemy ze snem.

Do objawów wypalenia zawodowego trzeba też zaliczyć ogólny spadek odporności i chroniczne zmęczenie. Gdy dojdzie już do tego drugiego, ulgi nie przynoszą ani krótsze, ani dłuższe przerwy w pracy. Osoby przebywające z chorym na wypalenie zawodowe zauważą zmianę w jego nastawieniu do otoczenia: staje się on rozdrażniony, ma nagłe, dość gwałtowne wahania nastrojów.

Jedną z podstawowych przyczyn wypalenia zawodowego jest przedłużający się stres. Gdy przebywa się cały czas w stresogennym środowisku, dochodzi do wycieńczenia organizmu, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Nie zawsze przyczynia się do tego niepożądane stanowisko (ktoś mógł marzyć o poważniejszej, lepiej płatnej posadzie, jednak musiał się zadowolić czymś w jego mniemaniu gorszym). Z początku wykonywanie obowiązków może sprawiać choremu przyjemność. Negatywny skutek wywiera jednak na niego nadmiar pracy, którą przyjmuje na swoje barki, a także niewłaściwa dieta spowodowana brakiem czasu na przygotowanie wartościowego posiłku. Stres i wypalenie zawodowe bardzo często pojawiają się, gdy człowiek je w biegu, nie dojada bądź kupuje to, co ma akurat „pod ręką”.

Negatywny wpływ na samopoczucie osoby pracującej może mieć też siedzący tryb życia oraz niemożliwość znalezienia chwili na relaks.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Czułem się zawsze bardzo samotny”- Brad Pitt szczerze o walce z uzależnieniem

„Wszystko jest ciemne. Bez tonu, bez obrazu, nic nie ma sensu…” Tenisistka o próbie samobójczej. Wstrząsające wyznanie

„W środku nocy obudził mnie przeszywający ból w nodze. Bolało tak, że aż płakałem”. Liam Neeson opowiedział o swojej przypadłości związanej z piciem… kawy

Justin Bieber ma sparaliżowaną część twarzy. Powrót do zdrowia zajmie mu kilka tygodni

Jesteś ciągle zmęczona? Ekspertki wyjaśniają, z czego to może wynikać

Jesteś ciągle zmęczona? Ekspertki wyjaśniają, z czego to może wynikać

Choroby somatyczne – objawy, przyczyny i leczenie. Komu grozi somatyzacja?

„To powinna być norma, a nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy” – Małgorzata Halber w ostrych słowach o stanie psychiatrii w Polsce

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

„Nikomu o tym nie mówiłam, bo się wstydziłam”- olimpijka Agnieszka Kobus-Zawojska opowiedziała o walce z depresją

Prezenter Piotr Balicki walczy z nowotworem. „Boję się, że nie dożyję do wakacji”

Ashley Judd wyjawiła prawdę o śmierci swojej matki. I zwróciła się do fanów z mocnym apelem

Wielokrotnie była gwałcona. Pierwszy raz się upiła, kiedy miała 7 lat. Selma Blair odsłania bolesną przeszłość

„To jest gonitwa myśli w głowie, wrażenie umierania, duszenia się, zasłabnięcia”. Polska influencerka opowiedziała o atakach paniki

Hailey Bieber przeszła operację serca. W poruszającym nagraniu opowiedziała o wadzie, która była przyczyną mikroudaru

„Mam bielactwo i to mi nie przeszkadza”. Marianne obala kolejne tabu w nowym teledysku

Czy geny skazują nas na depresję? Biotechnolog Dawid Polak o tym, jak ta choroba może przenosić się z matki na dziecko

„Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z jej objawów” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz

Blanka Lipińska: „Jestem inwalidą. Jeszcze rok i dojdę do siebie”

„Moje wspomnienia są dlatego tak pozytywnie ukrwione, bo tam była miłość”. Bogdan Frymorgen o życiu z ojcem i jego chorobą afektywną dwubiegunową

Anna Dymna podczas nagrania spektaklu „Pan Jowialski” / MWmedia

„Chciałabym jeszcze chwilę pożyć, bo wciąż mam dużo rzeczy do zrobienia”. Anna Dymna o problemach ze zdrowiem

Kobieta trzyma niemowlę na rękach

Trzykrotny wzrost przypadków depresji poporodowej u kobiet. To żniwo pandemii COVID-19

Kobieta stoi przed autobusem

„Depresja ma wiele twarzy. Mnie ona zabrała radość z początków macierzyństwa i radość z czegokolwiek” – pisze psychodietetyczka Dominika Musiałowska

Perfekcjonizm prowadzi do wielu chorób. Jak ich uniknąć?

Kobieta

„Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema?” – pisze biotechnolog Dawid Polak. Dlaczego nie należy wierzyć w najbardziej dołujący dzień w roku?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?