Przejdź do treści

Podpaski to „must have” dla wielu kobiet. Czy mogą być szkodliwe?

Podpaski to "must have" dla wielu kobiet. Czy mogą być szkodliwe?; na zdjęciu podpaski i tampony- Hello Zdrowie
Podpaski to "must have" dla wielu kobiet. Czy mogą być szkodliwe? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Menstruacja to czas, kiedy higiena osobista jest szczególnie istotna. Wiele kobiet w tym czasie stosuje podpaski. Rozwiązanie to ma wiele swoich zwolenniczek, jak i przeciwniczek. Jedno jest pewne – ten środek skutecznie wchłania krew podczas miesiączki. Kto zaprojektował pierwsze podpaski? Czy można pływać z podpaską? Dowiesz się więcej w naszym artykule. 

Czym są podpaski i kto je wymyślił? 

Podpaski to stosowane przez kobiety środki higieniczne. Ich zadaniem jest wchłanianie krwi menstruacyjnej. Wytwarzane są ze sprasowanej waty, która pokryta jest celulozą lub folią, dzięki którym krew łatwiej się wchłania. Mogą mieć różną długość lub szerokość, posiadać skrzydełka lub nie. Jedne są przeznaczone do obfitego krwawienia, inne do skąpego. Warto dodać, że podpaski, w przeciwieństwie do tamponów, nosi się na zewnątrz, a nie wewnątrz ciała. 

Autorkami pierwszych podpasek były francuskie pielęgniarki. Zauważyły one, że na polu bitwy duże krwawienia świetnie tamują. Oczywiście w tamtym okresie były one wykonane z bandażu i miazgi drzewnej. Z czasem zdano sobie sprawę, że te materiały doskonale sprawdzą się podczas miesiączki.  Kilka przedsiębiorstw postanowiło wykorzystać ten pomysł. Pierwsze modele podpasek weszły na rynek pod koniec XIX w., pod nazwą Southall. 

"Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu" - podkreślają członkinie Akcji Menstruacji

Czy podpaski są szkodliwe? 

W klasycznych podpaskach znajduje się sporo szkodliwych związków chemicznych, które mogą powodować pieczenie oraz swędzenie. Niektóre z nich mają właściwości kancerogenne oraz zawierają substancje (glifosat i plastik), które negatywnie wpływają na środowisko naturalne.

Wspomniane środki higieniczne składają się głównie z bawełny i celulozy. Bawełna barwiona jest z wykorzystaniem chloru, w wyniku którego wytwarzają się dioksyny, które są rakotwórcze. W składzie podpasek znajdują się także silikony i pochodne ropy naftowej, odpowiadające za chłonność materiału. Niestety, one również nie mają one pozytywnego wpływu na nasz organizm.

Podpaski na noc i dla dziewczynek – charakterystyka

Podpaski na noc wyróżniają się tym, że są dłuższe i bardziej chłonne od podpasek na dzień. Z powodzeniem można korzystać z nich podczas snu.

Z kolei pierwsze podpaski dla dziewczynki są wygodne i proste w użytkowaniu. Aby mała kobietka czuła się pewnie, warto zadbać o to, aby wspomniane środki higieny miały skrzydełka. Dzięki temu podpaska nie będzie się niepotrzebnie przesuwać.  

Jakie podpaski wybrać po porodzie?

Zastanawiasz się, jakie podpaski wybrać po urodzeniu dziecka? Przede wszystkim warto skorzystać ze specjalnych podkładów poporodowych. Mają one formę większych podpasek i są odpowiednio wyprofilowane. Można je stosować do 6. tygodnia od urodzenia dziecka.

Poradnik Akcji Menstruacja już jest dostępny! To ważny krok w drodze do zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce

Jak założyć podpaskę i co jaki czas ją zmieniać? 

Oto jak należy założyć podpaskę krok po kroku. 

  1. Umyj ręce, korzystając z wody i mydła. 
  2. Zsuń majtki i usiądź na sedesie. 
  3. Wyjmij podpaskę z opakowania i oderwij jednorazową osłonkę.
  4. Jeżeli podpaska ma skrzydełka, najpierw przyklej jej najważniejszy fragment do bielizny, a następnie oderwij dwa paski zabezpieczające ze skrzydełek i naklej je na zewnętrzną część materiału majtek.
  5. W sytuacji, jeśli podpaska nie ma wspomnianych skrzydełek, oderwij jedyny pasek zabezpieczający i ułóż podpaskę tak, aby była wzdłuż bielizny, a następnie zdecydowanym ruchem przyklej ją.

W przypadku obfitej menstruacji, przez pierwsze 2-3 dni dobrze jest zmieniać podpaskę co dwie, trzy lub cztery godziny. Gdy krwawienia są bardziej skąpe, można to robić rzadziej, ale nie dłużej niż co 6 godzin.

Czy można pływać z podpaską i ile kosztuje opakowanie podpasek?

Zdecydowanie nie powinno się pływać z podpaską podczas okresu. Wynika to z ich wysokiej chłonności. Jeżeli podpaska znajdzie się w wodzie, wchłonie ją i nie będzie w niej przestrzeni na krew. Jeśli zależy Ci na pływaniu podczas okresu, rozważ założenie tamponu.

Opakowanie podpasek kosztuje kilka złotych. Jest to koszt zazwyczaj ok. 4-7 zł za 8-10 sztuk. Większe opakowania kosztują więcej, jednak w przeliczeniu na sztukę mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Podpaski ekologiczne są droższe od zwykłych, ponieważ za 10 sztuk zapłacimy około 10-15 zł, a za jedną wielorazową – około 80-90 zł. 

 

Bibliografia: 

  1. Upson K., Shearston J. A., Kioumourtzoglou M., Menstrual products as a source of environmental chemical exposure: A review from the epidemiologic perspective, Current Environmental Health Reports, 2022, 9(1), s. 38–52. 
  2. Choi H., Lim N., Jung H., Kim O., Parkd H., Use of Menstrual Sanitary Products in Women of Reproductive Age: Korea Nurses’ Health Study, Osong Public Health and Research Perspectives, 2021, 12(1), s. 20–28. 
  3. Park C. J., Barakat R., Ulanov A., Li Z., Lin P., Chiu K., Zhou S., Perez P., Lee J., Flaws J., Jay Ko C., Sanitary pads and diapers contain higher phthalate contents than those in common commercial plastic products, Reproducti

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.