Przejdź do treści

Posiadanie czworonoga to prezent… dla mózgu. Szczególnie dla jednej grupy ludzi

Posiadanie zwierzęcia domowego jest dobre dla mózgu - na zdjęciu dojrzała kobieta przytula psa w górach Hello Zdrowie
Samotne osoby wolniej tracą zdolności poznawcze, jeśli mają w domu zwierzę / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lista zalet posiadania zwierzaka domowego jest dość długa. Chińscy naukowcy dopisali do niej kolejną. Zwierzę w domu pozytywnie wpływa na pracę mózgu osób starszych, żyjących samotnie. „Przynosi korzyści w obszarze pamięci werbalnej i płynności mowy” – podkreślają autorzy badania.

Korzyści zdrowotne z posiadania psa

Dotychczasowe badania pokazywały, że czas spędzony z psem może obniżyć wskaźniki stresu, takie jak ciśnienie krwi czy tętno. Posiadanie czworonoga zmniejsza też poczucie izolacji społecznej, poprawia aktywność fizyczną, a nawet przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu. Niedawno naukowcy z chińskiego Uniwersytetu im. Sun Jat-sena dowiedli, że pupil w domu wpływa na spowolnienie utraty zdolności poznawczych u konkretnej grupy osób.

Naukowcy sprawdzili, w jaki sposób zwierzę w domu wpływa na niektóre zdolności poznawcze dojrzałych i starszych osób. W tym celu przeanalizowali pamięć werbalną i płynność mowy u prawie 8 tys. ochotników i ochotniczek w wieku od 50 lat, przy czym średni wiek badanych wynosił 66 lat. Na podstawie tych wskaźników obliczyli tzw. inteligencję werbalną.

Luna psia terapeutka podczas dyżuru na SORze w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy / na zdjęciu piesek na rękach ratowniczki medycznej

Domowe zwierzęta najlepszymi przyjaciółmi dla… mózgu

Badacze odkryli, że osoby po 50 r.ż. mieszkające z pupilem miały znacznie wyższe wskaźniki w zakresie wszystkich trzech parametrów: pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Jednak dotyczyło to wyłącznie osób żyjących samotnie – w przeciwnym razie posiadanie zwierzęcia nie miało znaczenia na wymienione wskaźniki.

„W naszym prospektywnym badaniu kohortowym przeprowadzonym wśród osób starszych, mieszkających samotnie, posiadanie zwierzęcia wiązało się z wolniejszym pogarszaniem się pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Nie dotyczyło to jednak uczestników żyjących z kimś” – podkreślili autorzy badania, które zostało opublikowane w piśmie „JAMA Network Open”.

Naukowcy zaznaczyli również, że posiadanie zwierzęcia całkowicie równoważy negatywne związki między życiem samemu i ubytkami w pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Jak podkreślili, kolejne badania kliniczne pozwolą ocenić, czy zwierzę w domu spowalnia spadek zdolności poznawczych u samotnych dorosłych.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.