Przejdź do treści

Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Są pierwsze szczegóły

pracownicze certyfikaty szczepionkowe
Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Są pierwsze szczegóły / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszych konkretach dotyczących proponowanego rozwiązania. Specjalne certyfikaty pozwolą „przesuwać” niezaszczepionych ze stanowisk wymagających kontaktów z klientami lub innymi pracownikami.

Szczepienia na COVID: zielone i czerwone certyfikaty

Trwają prace nad treścią ustawy regulującej zasady funkcjonowania pracowniczych certyfikatów szczepionkowych. Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia pracodawcy będą mieli wgląd w informacje, czy zatrudnieni poddali się szczepieniu przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 i w związku z tym nie stwarzają zagrożenia epidemicznego.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Reporterka Radia ZET w rozmowie z wiceminister zdrowia Anną Goławską ustaliła, że certyfikaty będą miały kolor zielony lub czerwony. Będą zawierały zdjęcie danej osoby (aby można było wykazać, że to rzeczywiście jej certyfikat), ale jednocześnie – „możliwie jak najmniejszą liczbę danych osobowych”.

Pracownicze certyfikaty szczepionkowe – w jakim celu?

Jak przekonuje MZ, dzięki pracowniczym certyfikatom szczepionkowym pracodawcy będą mogli  wywiązać się z obowiązku zapewniania bezpieczeństwa w pracy. Osoby niezaszczepione w razie konieczności będą kierowane na stanowiska z jak najmniejszą liczbą kontaktów międzyludzkich.

Wcześniej wiceminister Waldemar Kraska zapewniał, że pracodawca nie będzie mógł zwolnić osoby niezaszczepionej.

Nowe prawo ma wejść w życie we wrześniu, żeby pracodawcy mogli weryfikować zaszczepienia pracowników jeszcze przed nadejściem czwartej fali COVID-19 w Polsce. Projekt został przygotowany w związku z apelami przedsiębiorców, obawiających się kolejnego lockdownu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.