Przejdź do treści

Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem”

Kobieta
Niemal połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym/ Pexels, fot. Megan Poole
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aż 48 proc. młodych dorosłych od czerwca do początku lipca 2021 roku zgłaszało problemy ze zdrowiem psychicznym – wykazali naukowcy z UC San Francisco po przeprowadzeniu ankiety wśród blisko 3 tys. osób. Zaledwie jedna trzecia doświadczających problemów ze zdrowiem psychicznym otrzymała odpowiednią pomoc – zauważają.

Blisko połowa młodych dorosłych ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) ocenili częstość występowania objawów lęku i depresji w grupie 2809 osób w wieku 18-25 lat. Dane uzyskali z ankiety Household Pulse Survey. Wyniki opublikowano na łamach Journal of Adolescent Health. Jak wykazano, 48 proc. młodych dorosłych od czerwca do początku lipca 2021 roku zgłaszało problemy ze zdrowiem psychicznym. Badanie obejmowało również wskaźniki wykorzystania usług zdrowia psychicznego i niezaspokojone zapotrzebowanie na leczenie zdrowia psychicznego.

„Liczby dotyczące niezaspokojonej potrzeby wsparcia były dla nas sporym zaskoczeniem” – skomentowała dr Sally Adams, główna autorka badania.

Naukowcy wskazali, że w grupie pacjentów wykazujących problemy ze zdrowiem psychicznym 39 proc. osób stosowało leki na receptę i/lub korzystało z porad specjalisty. Ponadto 36 proc. osób zgłosiło się po pomoc, jednak jej nie otrzymało. Największą grupę stanowiły tu kobiety, Latynoski oraz młode osoby dorosłe, które nie posiadały ubezpieczenia zdrowotnego.

„Możliwe, że osoby z objawami, które nie zgłosiły niezaspokojonej potrzeby, nie sądziły, że ich objawy są wystarczająco poważne, aby można było je leczyć, albo obawiały się napiętnowania w zakresie problemów zdrowia psychicznego” – zaznaczyła Adams.

„Należy zacząć od usuwania głównych barier utrudniających dostęp do odpowiedniej pomocy”

Adams wyjaśniła, że choć wskaźniki objawów zdrowia psychicznego są wysokie, to widoczny jest ich znaczny spadek w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W pierwszych miesiącach pandemii COVID-19, w czerwcu 2020 r. aż 63 proc. młodych dorosłych doświadczało depresji lub lęku.

„Nasze badanie podkreśla ogromną wręcz potrzebę zajęcia się zdrowiem psychicznym młodych dorosłych. Należy zacząć od usuwania głównych barier utrudniających tym ludziom dostęp do odpowiedniej pomocy, takich jak wysokie koszty poradnictwa psychologicznego, napiętnowanie leczenia psychiatrycznego czy obawy dotyczące poufności” – podkreśliła autorka badania.

Jak zauważył Charles Irwin Jr., profesor pediatrii UCSF i współautor publikacji, istnieje również potrzeba poprawy liczebności i wydajności pracowników zajmujących się zdrowiem psychicznym.

„Pomimo rozwoju wirtualnych platform do świadczenia usług w zakresie zdrowia psychicznego, obecne zapotrzebowanie na takie usługi znacznie przekracza możliwości ich świadczenia” – dodał.

Autorzy podkreślili także, że identyfikacja i leczenie objawów zdrowia psychicznego ma kluczowe znaczenie dla promowania obecnego i przyszłego dobrostanu młodych dorosłych w ciągu całego życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: