Przejdź do treści

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"
Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi" / Źródło: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Zrobiłam wszystko, co powinnam, a mimo to zdiagnozowano u mnie raka piersi w wieku 34 lat” – pisze Gila Pfeffer w eseju dla „Today”. Amerykanka podkreśla, że jej historia potwierdza tylko, że im wcześniej wykonane badania przesiewowe w kierunku raka piersi, tym większa szansa na wyleczenie. I apeluje: nie czekaj do czterdziestki na mammografię, zrób ją już teraz!

Obsesja na punkcie profilaktyki

Gila Pfeffer jest mamą czwórki dzieci mieszkającą na co dzień w Londynie. Zawodowo jest pisarką, autorką bloga „The Mom Who Knew Too Much”. Jest też kobietą, która doświadczyła i przeżyła raka piersi. W eseju opublikowanym w serwisie „Today” Pfeffer podzieliła się swoją historią, podkreślając, że w tej chorobie niczego nie można brać za pewnik. Wzmożona czujność, upór w egzekwowaniu konieczności wykonania dodatkowych badań, a także samodyscyplina sprawiły, że dziś żyje.

Regularnie poddawałam się samobadaniom, dwa razy w roku kontrolowałam swoje piersi pod okiem specjalisty i starałam się być na bieżąco z najnowszymi możliwościami profilaktyki. Karmiłam piersią czwórkę moich dzieci, ćwiczyłam (czasami ganianie dzieci po domu zaliczało się do ćwiczeń) i nie paliłam. Stosowałam niskoestrogenową formę antykoncepcji i zjadłabym jeżozwierza, gdyby mój lekarz powiedział, że to również może zmniejszyć moje szanse zachorowania na raka piersi” – tłumaczy pisarka.

Tak wielka waga przykładana do profilaktyki w przypadku Pfeffer wzięła się z predyspozycji rodzinnych do zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Jej babcia zmarła na raka piersi i jajnika, mając zaledwie 40 lat, mama zmarła na raka piersi w wieku 42 lat.

„Kiedy w wieku 40 lat wykonała pierwszą mammografię, miała już guza wielkości pomarańczy, który okazał się być rakiem trzeciego stopnia” – czytamy w eseju.

Jak sama pisze, jej obsesję na punkcie profilaktyki spotęgowała śmierć taty (zmarł, mając 55 lat, na raka okrężnicy). Pfeffer wiedziała, że musi zrobić wszystko, co możliwe, by zatrzymać cykl przedwczesnej śmierci  w swojej rodzinie. Postanowiła poważnie zająć się zdrowiem swoich piersi.

„Przed czterdziestką będę martwa”

Z uwagi na przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe w rodzinie lekarz zalecił Pfeffer wykonanie mammografii wyjściowej. Pisarka musiała jednak stoczyć walkę z firmą ubezpieczeniową i recepcjonistką w centrum obrazowania piersi. Kobieta odmówiła jej zapisania na wizytę, bo… była młodsza niż wiek, w którym zaleca się pacjentkom wykonanie tego badania.

„Nie powinnaś mieć mammografii, dopóki nie skończysz 40 lat” – usłyszała. „Przed czterdziestką będę martwa” – odpowiedziała.

Na szczęście w badaniu nie wykryto niczego niepokojącego. Dobry wynik nie uśpił jednak czujności Pfeffer. I postanowiła przebadać się w kierunku genu BRCA, czyli mutacji, która daje jej nosicielom 87 proc. szans na rozwój raka piersi i 66 proc. szans na raka jajnika. Kiedy dowiedziała się, że ma ten gen, rozpoczęła przygotowania do procedury profilaktycznej podwójnej mastektomii. Zdecydowała się na nią, bo usunięcie piersi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka do 5 proc.

„W listopadzie 2008 roku, ubrana w żółty szpitalny szlafrok, puszyste skarpetki i siatkę na włosy, ze łzami w oczach pomachałam mężowi na pożegnanie i pomaszerowałam sterylnym korytarzem w stronę sali operacyjnej” – wspomina dzień poddania się podwójnej mastektomii.

Pomacaj się

Rak piersi po podwójnej mastektomii

Zabieg podwójnej mastektomii sprawił, że zamiast ciągłego strachu Pfeffer poczuła lekkość i wolność. Jej radość nie trwała jednak zbyt długo. Niespełna tydzień po operacji otrzymała telefon od chirurga. Usłyszała, że badanie histopatologiczne wyciętych fragmentów piersi wykazało złośliwy rak w jednej piersi. Wynik był zaskoczeniem nie tylko dla niej, ale również lekarzy, którzy jednogłośnie przyznali, że pisarka „uratowała własne życie”.

W ramach profilaktyki blogerka poddała się chemioterapii i zabiegowi obustronnego usunięcia jajników, co spowodowało, że w wieku 35 lat doświadczyła menopauzy.

Dziś Pfeffer mówi, że informacja o tym, że jest nosicielką genu BRCA1, wbrew pozorom dodała jej siły.

„Doprowadziło mnie to do szukania porady i wykonania badań przesiewowych w wieku 20 lat, zamiast czekać do czterdziestki, kiedy prawdopodobnie byłoby już za późno” – pisze.

Pisarka zachęca inne kobiety, by nie sugerowały się wytycznymi pt. „mammografia zalecana kobietom po 40. roku życia”. Jej zdaniem tego typu sugestie często są oparte na bardzo powierzchownych statystykach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gila Pfeffer (@gilapfeffer)

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Odmówiono jej mammografii, bo była za młoda. 8 miesięcy później usłyszała druzgocącą diagnozę

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda "Grease" od 30 lat chorowała na nowotwór

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór