Przejdź do treści

Przyczyny oraz sposoby leczenia bólu żołądka w ciąży

kobieta, która ma dolegliwości żołądkowe
Fot. astrosystem / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dolegliwości gastryczne, takie jak nudności wymioty, biegunka czy zaparcia, zwłaszcza we wczesnej ciąży, nie stanowią powodu do niepokoju. Mimo iż bywają uciążliwe, wynikają z reakcji organizmu kobiety na zmiany zachodzące w nim w okresie ciąży. Jednak ból żołądka może być objawem choroby.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

W terminologii medycznej tzw. ,,ból żołądka” nie występuje. Często w okresie ciąży kobiety mogą odczuwać dyskomfort w okolicy żołądka, w nad- lub podbrzuszu i potocznie określają to jako „ból żołądka”. Przyczyn związanych z odczuwanym bólem jest wiele. Mogą mieć one podłoże zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. W ciężkich przypadkach mogą wymagać interwencji lekarskiej, a nawet chirurgicznej, dlatego nie należy takich objawów ignorować.

schabowy

Ból żołądka w ciąży – przyczyny

 1. Nieodpowiednia dietaból żołądka w ciąży pojawia się zazwyczaj po spożyciu nadmiernej ilości posiłków ciężkostrawnych. Ból żołądka w ciąży po jedzeniu, zwłaszcza nadmiernej ilości tłuszczu zwierzęcego, może doprowadzić do trudności w jego trawieniu. Ból żołądka może się również pojawić jako wynik zmieszania jedzenia, jednak odczucie dyskomfortu związane jest z dolegliwościami ze strony trzustki. Czasami kobiety ciężarne mają zachcianki na zjedzenie ryby z czekoladą czy ogórków z lodami. Tego typu mieszanki mogą również doprowadzić do niestrawności, a tym samym do bólu żołądka.
 2. Niestrawność – wynika zazwyczaj z ucisku macicy na narządy układu pokarmowego lub w związku z spożywaniem ciężkostrawnych potraw.
 3. Zgaga wynikająca z zarzucenia treści pokarmowej do przełyku, co podrażnia błonę śluzową przełyku, dając uczucie palenia, niekiedy bólu żołądka.
 4. Choroba wrzodowa żołądka – ból w przypadku choroby wrzodowej żołądka jest ostry, nasila się po spożyciu pewnych produktów, takich jak cytrusy, kawa czy coca-cola. W tym przypadku konieczna jest interwencja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jednak ze względu na zwiększone stężenie estrogenów w okresie ciąży, zwiększa się ochronne działanie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, dlatego rzadko wrzody dają o sobie znać u kobiet ciężarnych. Nie jest to jednak reguła. Ważne by przestrzegać zalecanej diety oraz unikać sytuacji stresowych.
 5. Zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalenie woreczka żółciowego – w czasie ciąży, w wyniku zwiększającej się masy macicy, narządy układu pokarmowego są uciskane lub lekko się przemieszczają. Jeśli ból – silny i utrzymujący się – umiejscowiony jest w nadbrzuszu, może to świadczyć o poważnym schorzeniu, jakim jest zapalenie wyrostka robaczkowego lub woreczka żółciowego. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza, aby potwierdzić bądź wykluczyć chorobę. Jeśli jednak lekarz potwierdzi zapalenie, konieczne jest wdrożenie leczenia, a w skrajnych przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.

Ból żołądka w ciąży – kiedy do lekarza?

Istnieje kilka objawów towarzyszących bólowi żołądka, które mogą świadczyć o schorzeniach bezpośrednio zagrażających zdrowiu oraz życiu przyszłej mamy i jej dziecka. Wówczas należy udać się do lekarza i zgłosić wszystkie występujące objawy, m.in.:

 • krwawienie z dróg rodnych,
 • przedłużająca się biegunka,
 • silne nudności oraz wymioty,
 • gorączka,
 • nasilenie bólu w porach wieczornych,
 • ból podczas ruchu,
 • skurcze,
 • ból wynikający ze skurczów podbrzusza.

Zobacz także

Co na ból żołądka w ciąży?

Jeśli przyczyną bólu nie jest żadne poważne schorzenie, które wymagałoby interwencji lekarskiej, istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na radzenie sobie z bólem żołądka w ciąży. Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych należą:

 • prawidłowo zbilansowana, lekkostrawna oraz urozmaicona dieta;
 • regularne spożywanie naparu z siemienia lnianego oraz imbiru. Najlepiej kupić siemię lniane w aptece. Forma ugotowanego siemienia powinna być glutowata, wtedy przynosi najlepsze efekty. Siemię otacza śluzówkę, która wyściela ścianę żołądka, stanowiąc jego dodatkową osłonę ochronną;
 • picie herbat ziołowych głównie na bazie mięty;
 • wyeliminowanie z diety kawy, napojów gazowanych, ostrych przypraw, produktów wzdymających oraz czekolady;
 • ciepła kąpiel – rozluźnia mięśnie, umożliwiając prawidłowy pasaż stolca oraz gazów przez jelita;
 • spożywanie posiłków powoli – pospieszne jedzenie wiąże się często z równoczesnym połykaniem powietrza, które może gromadzić się w żołądku lub innych częściach układu pokarmowego, dając uczucie dyskomfortu;
 • unikanie sytuacji stresowych;
 • duża ilość snu;
 • aktywność fizyczna;
 • wypijanie co jakiś czas tzw. bawarki, czyli herbaty z mlekiem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.