Przejdź do treści

Puszczanie baniek mydlanych, lekarz w stroju Pokemona i słuchanie ulubionych piosenek w karetce. Pan Pielęgniarka udowadnia, że PCC jest w Polsce możliwe

Lekarka bada chłopca
Puszczanie baniek mydlanych, lekarz w stroju Pokemona i słuchanie ulubionych piosenek w karetce. Pan Pielęgniarka udowadnia, że PCC jest w Polsce możliwe/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Lekarka śpiewająca podczas wykonywania dziecku echo serca, okulista zbijający piątki z pacjentem czy puszczanie baniek mydlanych na wizycie. To zaledwie kilka historii, które udowadniają, że opieka skoncentrowana na pacjencie przez polskich lekarzy jest coraz częściej praktykowana. Wymienia je Mateusz Sieradzan, autor popularnego na Instagramie profilu Pan Pielęgniarka. Co jeszcze może sprawić, że wizyta u lekarza będzie przyjemna i owocna, a nie kojarzyła się tylko ze strachem i niepewnością?

Bańki mydlane i lekarz w stroju Pokemona

W Polsce opieka skoncentrowana na pacjencie jest możliwa, co podkreśla na swoim profilu na Instagramie Mateusz Sieradzan. Pielęgniarz, znany w mediach społecznościowych jako Pan Pielęgniarka, sprzeciwia się stwierdzeniu, że w naszym kraju „nie mamy warunków, personelu, infrastruktury, czasu. To nie Skandynawia!”.

„Słyszałem to wiele razy. No to potrzymaj mi piwo. A właściwie nie mi, tylko medykom, którzy potrafią to robić w Polsce na co dzień. Myślę, że często o tym nie wiedząc” – pisze.

Jak tłumaczy Sieradzan, patient-centered care (PCC) to model, w którym szanuje się doświadczenie, wartości, potrzeby i preferencje pacjenta podczas świadczenia opieki medycznej. Pielęgniarz przedstawił kilka historii swoich obserwujących, które udowadniają, że ten typ opieki nad pacjentem jest nie tylko możliwy, ale coraz częściej spotykany.

„Pani pielęgniarka puszczała bańki mydlane, żeby oswoić dzieciaka z gabinetem, a potem wszystkie procedury dokładnie tłumaczyła”

„Profesor Mikołaj Spodaryk i jego kostium Pokemona. Rewelacyjny lekarz, rodzice zachwyceni”

„Najcudowniejsza p. dr Połecka, kardiolog lubelska, śpiewała dwuletniej córce 'Ogórek, ogórek’ podczas wykonywania jej echo serca i pokazywała jej zdjęcia swojego psa w telefonie. Młoda z histerii przeszła płynnie w stan absolutnego uwielbienia”

„Pan dr okulista pozwolił i sam pokazał, jak córka może pojeździć na fotelu do badań (góra-dół), zbił piątkę, uśmiech nie schodził mu z twarzy. Dziecko przeszczęśliwe, odebrało badanie jak zabawę”

„Mój syn panicznie się bał lekarzy w fartuchu itp., pani stomatolog specjalnie dla nas zdjęła fartuch i ubrała dwie różne rękawiczki, żeby było bardziej kolorowo. Badała też młodego już na rękach, tyle ile się dało”

„Mały pacjent wybrał ulubione piosenki i całą drogę do szpitala w karetce słuchaliśmy playlisty 'Psiego patrolu’ i 'Mashy’, i śpiewającego Bąbla” – czytamy.

„To smutne, że pacjenci nie są przyzwyczajeni do takich zachowań”

Sieradzan wyjaśnia, że pozytywne doświadczenia podczas wizyty czy badań lekarskich pozwalają pacjentowi na aktywny udział w opiece. Warunkiem jest zapewnienie mu „autonomii, szacunku, informacji oraz wsparcia”.

„Nie da się? Myśląc o PCC, niektórzy mają w głowie od razu robienie pokoi hotelowych w salach chorych. Spokojnie!

Na naszym gruncie, zacznijmy od wysłuchania pacjenta, od dokładnego poinformowania go. Czy zawsze MY musimy wybrać rękę, z której będziemy pobierać krew? Czy jeśli mamy lek w postaci syropu i tabletki, nie możemy zapytać pediatrycznego pacjenta co woli? Przecież to są proste rzeczy!” – tłumaczy.

Pielęgniarz podkreśla, że otrzymał wiele historii o pozytywnym wsparciu dzieci przez medyków. W swoim wpisie umieścił zaledwie kilka z nich. Wybrał te, które najbardziej go wzruszyły.

„Wiecie co jest zdumiewające? Że rodzice, pacjenci wspominający swoje wizyty, czują się wyjątkowo, gdy lekarz przedstawi się dziecku albo gdy pielęgniarka spokojnie wytłumaczy mu, jak będzie pobierać krew.

To smutne, że pacjenci nie są przyzwyczajeni do takich zachowań, ale to dobra wiadomość dla medyków. Bo to znaczy, że naprawdę nie trzeba wiele” – wyjaśnia.

I dodaje, że jest nadzieja na to, że podobne podejście medyków do pacjenta stanie się powszechne. Wystarczą jedynie chęci. „Mamy się czym inspirować!” – podsumowuje pielęgniarz.

Pan Pielęgnarka: kim jest?

Profil „Pan Pielęgniarka” jest prowadzony przez Mateusza Sieradzana – absolwenta ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zarówno w mediach społecznościowych, jak i na swoim blogu Sieradzan przybliża potencjalnym pacjentom temat Państwowego Ratownictwa Medycznego, a w szczególności funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pracuje na jednym z warszawskich oddziałów ratunkowych, jest autorem książki „SOR – to jest dramat”. Jego profil na Instagramie obserwuje niemal 47 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Pan Pielęgniarka (@panpielegniarka)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarka pisze na klawiaturze komputerowej

Koniec e-recept i L4 na życzenie pacjenta? MZ wprowadzi nowe regulacje

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

Sala operacyjna

Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Kobieta siedzi na kanapie. Jest przykryta kocem, w ręce ma telefon.

Ministerstwo Zdrowia: „W sezonie infekcji grypowych korzystajmy z TPK”

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Ratownik medyczny wiezie wiezie pacjenta na łóżku z karetki

Dramatyczne dane o nadmiarowych zgonach w Polsce. Wypadamy prawie najgorzej w UE

Lekarka siedzi za biurkiem

Czeka nas rewolucja w ochronie zdrowia? MZ zapowiada nowe szybkie ścieżki leczenia cukrzycy oraz w kardiologii i endokrynologii

Lekarka na sali operacyjnej

Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz

Kobieta rozmawia z psychoterapeutką w trakcie sesji

Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną”

Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany

Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany w służbie zdrowia

Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: "Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy"

Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

Podpaski

„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

„Czytałam, że szpital to nie spa, że mam się cieszyć, że nie spałam na podłodze”. Marta Stoberska zaskoczona reakcjami innych matek

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel

Skierowanie na Narodowy Fundusz Zdrowia - kiedy go potrzebujesz i ile jest ważne?

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

oddziało covidowy

„Morfina leje się hojnie”. „Pan Pielęgniarka” opisuje trzecią falę epidemii na oddziale covidowym

Lekarka z fiolkami szczepionek

Medycy tańczą z radości spowodowanej pierwszą dostawą szczepionek na COVID-19

Szpital

Lek. Bartosz Fiałek: Szpitalny oddział ratunkowy jest miejscem, do którego zgłaszamy się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Nie w celu diagnostyki