Przejdź do treści

„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają liczne przeszkody w gabinetach lekarskich\ źródło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W idealnym świecie kobieta z niepełnosprawnością lub jakimikolwiek ograniczeniami, np. ruchowymi, bez problemu i komfortowo skorzystałaby z usług ginekologa. Niestety w Polsce dostępna dla każdej osoby ginekologia to wciąż mrzonka. Pacjentki nie tylko napotykają bariery w postaci niedostosowanej do ich potrzeb infrastruktury, ale także często traktowane są po prostu źle. Problem ten nagłośniła na Instagramie lekarka Róża Hajkuś. 

„Może zważyć panią u weterynarza?”

Lekarz nie chciał wypisać antykoncepcji kobiecie poruszającej się na wózku, bo uznał, że jest jej zbędna, skoro jest ona osobą z niepełnosprawnością. Inna nie była w stanie wejść na fotel ginekologiczny. Jeszcze inna po przyjęciu na oddział szpitalny dowiedziała się, że nie będzie mogła skorzystać z łazienki, bo tę dostosowaną do jej potrzeb przerobiono na składzik. Zważenie pacjentki przed operacją też często okazuje się wyzwaniem. Lekarz rozkłada bezradnie ręce. Proponuje, aby pacjentka zważyła się… u weterynarza. Ewentualnie… na złomowisku.

Takich historii jest więcej. Zostały one przedstawione podczas konferencji „Dostępność na wagę złota” organizowanej przez Fundację Kulawa Warszawa, a jest to podsumowanie projektu „Dostępna Ginekologia”. Przytacza je lekarka Róża Hajkuś na swoim profilu instagramowym @roza_lekarkadladzieci. Kobiety z niepełnosprawnościami coraz głośniej mówią o swoich doświadczeniach z wizyt lekarskich.

I tak: głucha dziewczyna telefonicznie nie zarejestruje się na wizytę lekarską. A na jej maila nikt nie odpisuje. W poczekalni nie słyszy, kiedy ma wejść. Pacjentki wywoływane są do gabinetu, a ona przecież nie słyszy. Inna poruszająca historia: pacjentka z niepełnosprawnością ruchową ostatni raz u ginekologa była trzydzieści lat temu. Wtedy usłyszała od lekarza: „Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Po tym wydarzeniu już nigdy nie odwiedziła podobnego gabinetu.

„Dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami wizyta w gabinecie ginekologicznym najczęściej kojarzona jest z w najlepszym wypadku z dyskomfortem, w najgorszym z traumą, która zostaje na całe życie! Odkładają ją w nieskończoność, a to niestety dalekie jest od profilaktyki. Czy się im dziwię? W ogóle!” – napisała jedna z prelegentek tej konferencji oraz aktywistka Małgorzata Szumowska na swoim Instagramie, wyraźnie poruszona tymi opowieściami.

Fundacja Kulawa Warszawa prowadzi akcję „Dostępna Ginekologia” oraz stronę internetową o tej samej nazwie. Jej misją jest „tworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, pod względem architektonicznym, społecznym i związanym z komunikowaniem się”.

Jej postulaty to:

  • Podnośniki oraz wagi siedzące dostępne w każdej przychodni i szpitalu
  • Szkolenie personelu w zakresie wsparcia pacjentki lub pacjenta z niepełnosprawnością
  • Obniżane fotele ginekologiczne we wszystkich szpitalach i przychodniach
  • Możliwość skorzystania z asysty personelu w czasie wizyty
  • Możliwość odbioru wyników online oraz w formie dostępnej dla programu odczytu ekranu
  • Przystosowana toaleta w każdym gabinecie lub w jego pobliżu
  • Zapewnienie dostępności zgodnie z przepisami

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinie wynika, że aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnością nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nie było nigdy na takiej wizycie. Oprócz barier architektonicznych pacjentka napotyka na swojej drodze także inne bariery. Najpowszechniejszą z nich jest brak empatii oraz zrozumienia ze strony personelu. Niestety.

Kim jest Róża Hajkuś?

Róża Hajkuś jest pediatrią. Prowadzi bloga „Róża – lekarz dla dzieci”, na którym porusza rozmaite kwestie medyczne i rozwiewa wątpliwości pacjentów. Robi to, gdyż – jak pisze – „opiekunowie dzieci mają prawo szukać info w internecie. Dobrze by było, żeby znaleźli w necie nie tylko porady, że wepchanie cebuli do skarpetki zbija gorączkę”.

Lekarka tworzy również profil instagramowy, który obecnie obserwuje ponad 72 tys. osób.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

„Cały czas noszę w sobie pewną niezgodę na swoje nowe życie” – o tym, jak wygląda ono po udarze, mówi Katarzyna Siewruk

„Moja mama powiedziała mi kiedyś: Agatka, twoja choroba nas wzbogaciła, jesteśmy dzięki niej silniejsi w rodzinie” – mówi Agata Roczniak, która choruje na SMA

„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej”

Czego nie lubi twoja pochwa? Niepokojące sygnały sugerujące, że powinnaś odwiedzić ginekologa

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

Nie przyjęła nagrody, ponieważ państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. "Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć" / istock

Nie przyjęła nagrody, ponieważ wychowuje córkę z niepełnosprawnością i państwo zabrałoby jej pieniądze ze świadczenia. „Nie mogę sobie pozwolić, by je stracić. Nie miałybyśmy z czego żyć”

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

„Szeroko pojmowanemu społeczeństwu pewnie łatwiej byłoby, gdyby seksualność osób z niepełnosprawnościami też była niepełnosprawna. A nie jest” – mówi specjalistka seksuologii Barbara Płaczek

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową /fot. Unsplash

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Wizyta u ginekologa / istock

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta