Przejdź do treści

RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

mierzenie obwodu brzucha
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dotychczas najbardziej znanym wskaźnikiem pomiaru tkanki tłuszczowej w naszym ciele był wskaźnik BMI. Naukowcy z Kalifornii doszli do wniosku, że jest on jednak mało miarodajny i opracowali nowy sposób pomiaru otyłości – RFM, który oprócz obwodu w talii bierze pod uwagę również płeć.

RFM – co to?

RFM (Relative Fat Mass Index), czyli relatywny wskaźnik masy tłuszczowej, to nowy sposób mierzenia otyłości, do którego zmierzenia nie potrzebujemy wagi, a jedynie wzrost i obwód talii. „Chcieliśmy znaleźć bardziej wiarygodny, prostszy i niedrogi sposób na ocenę procentu otłuszczenia ciała, bez używania wyszukanych urządzeń” – tłumaczył lider badania Orison Woolcott z kalifornijskiego medycznego ośrodka Cedars-Sinai Medical Center dla National Geographic. Polscy dietetycy również widzą w nim spory potencjał, nawet większy niż przypadku wskaźnika BMI.

BMI to bardzo orientacyjny wskaźnik ciała, ponieważ bierze tylko pod uwagę jedynie wzrost i masę ciała. Nie bierze pod uwagę płci, nie bierze pod uwagę obwodów, innych parametrów. Jeśli masz dużą masę mięśniową to masz nadwagę według BMI. Teraz pojawił się nowy wskaźnik, tzw. relatywny wskaźnik tkanki tłuszczowej, który bierze pod uwagę obwód talii do wzrostu. Ta talia jest o tyle kluczowa, że jeśli tutaj kumuluje się tkanka tłuszczowa, to znaczy że może się kumulować wszędzie a to jest najbardziej niebezpieczne miejsce, gdzie ona może się zbierać.

dietetyk Justyna Mizera w „Pytaniu na śniadanie”

RFM – jak obliczyć?

Tak wygląda przyjęta formuła obliczenia relatywnego wskaźnika tkanki tłuszczowej z podziałem na płeć:

Kobiety: RFM = 72 – (20 x wzrost / obwód w talii)

Mężczyźni: RFM = 64 – (20 x wzrost / obwód w talii)

Kalifornijscy naukowcy na podstawie badań wykonanych na prawie 4 tysiącach pacjentów w USA wykazali, że wskaźnik RFM jest niewiele mniej dokładny od metody DXA, która mierzy gęstość kości i gdzie do badania są potrzebne skomplikowane urządzenia. Okazuje się również, że ten wskaźnik jest skuteczniejszy od 300 innych testowanych w tym samym momencie. Naukowcy uważają RFM za naprawdę łatwe i przede wszystkim skuteczne narzędzie do kontroli samego siebie, jednak jeszcze trwają badania, które mają ustalić, gdzie leży granica otyłości, w jakich granicach mieści się norma.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.