5 min.
Rodzaje wad postawy – klasyfikacja, przyczyny powstania, przykładowe ćwiczenia korekcyjne

fot. Köpenicker/AdobeStock
Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym to powszechne zjawisko wynikające zwykle z ograniczenia aktywności fizycznej i nieprawidłowych pozycji w trakcie odpoczynku i nauki. Z kolei wady postawy u dorosłych są efektem zaniedbań z dzieciństwa lub powikłaniem przewlekłych chorób.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Leczenie wad postawy u dzieci i dorosłych jest konieczne w trosce przed postępem skrzywień i powikłań układowych, np. krążeniowo-oddechowych. Korekcje wad postawy zwykle rozpoczyna się od ćwiczeń ruchowych i innych metod nieinwazyjnych, np. poprzez korektor wady postawy. Lekarz od wad postawy, tzn. ortopeda, może też zlecić operacyjne prostowanie narządu ruchu na podstawie stopnia zaawansowania wady.
Co to jest wada postawy?
Wada postawy ciała oznacza zaburzenie równowagi systemu dźwigni i naprężeń więzadłowo-mięśniowo-kostnych układu ruchu lub jego pojedynczych elementów, wpływających pośrednio na pozostałe struktury. Wady postawy ciała to zespoły odstępstw od powszechnie przyjętych norm prawidłowej postawy i sylwetki ludzkiego organizmu, które można korygować pod wpływem ćwiczenia na wady postawy o charakterze czynnym i biernym. Wady postawy ciała u dzieci w wieku szkolnym, poddane wczesnej i kompleksowej rehabilitacji, mogą ulec zatrzymaniu i cofnięciu. Wady postawy u dorosłych nie są tak podatne na leczenie korekcyjne ze względu na ukształtowany i stabilny aparat ruchu, tzn. kości, mięśnie i stawy. Jest on jednak na tyle elastyczny, by ulegać odkształceniom pod wpływem np. nieprawidłowego trybu życia czy postępować jako powikłanie przewlekłej choroby. Profilaktyka wad postawy pozwala uniknąć zaburzeń układu ruchu oraz utrzymać równowagę statyczno-dynamiczną organizmu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny wad postawy
Za przyczyny wad postawy uważa się m.in. wrodzone wady układu kostno-mięśniowego, zaburzenia słuchu i wzroku, schorzenia aparatu ruchu, np. dysplazję stawu biodrowego, zespoły przeciążeniowe i bólowe, nawykowe nieprawidłowe postawy, niewydolność mięśni i nerwów czy powikłania po złamaniach i innych urazach.
Wady postawy – rodzaje
Specjalistyczne badanie wad postawy może wykazać różne rodzaje nieprawidłowości, m.in.:
- wady postawy kręgosłupa, tzn.:
- wady postawy w płaszczyźnie strzałkowej: plecy wypukłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy wklęsło-wypukłe,
- skoliozę, tzn. wadę trójpłaszczyznową na kształt litery S w obrazie od tyłu z torsją kręgów,
- wady klatki piersiowej: klatka lejkowata, tzw. szewska, klatka piersiowa kurza,
- wady kończyn dolnych: kolana szpotawe, koślawe, stopa płaska, tzw. płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa czy wydrążona.
Rehabilitacja wad postawy
Leczenie wad postawy u dorosłych różni się od metod dziecięcych, szczególnie w obszarze ćwiczeń korekcyjnych. Ćwiczenia na wady postawy u dzieci bazują na formach zabawowych i naśladowczych, z dużą liczbą akcesoriów. Ćwiczenia korekcyjne wad dla starszych charakteryzują się większą intensywnością i wyższym poziomem trudności. Rehabilitacja uwzględnia również specjalistyczne metody ćwiczeń oparte na koncepcji proprioceptywnej torowania ruchu na drodze nerwowo-mięśniowej, np. metoda Bobath, a także zaopatrzenie techniczne, m.in. korektor wad postawy, czyli ortezy na grzbiet, kolana czy kostki oraz wkładki ortopedyczne i gorsety.
Zobacz także
Ćwiczenia wady postawy
Ćwiczenia dobiera się w zależności od rodzaju wady, przy czym należy pamiętać, aby rozciągać przykurczone partie mięśni i wzmacniać te rozciągnięte, np.:
- kolana szpotawe, gdzie odstęp między kostkami przyśrodkowymi podudzi wynosi więcej niż 5 cm przy złączonych i prostych nogach – należy prowadzić kolana na zewnątrz poprzez np.: siad skrzyżny, ręce proste nad głową, skłon do przodu z pogłębieniem, powrót do pozycji wyjściowej. Z kolei w kolanach koślawych, w których dochodzi do odstępu pomiędzy kolanami powyżej 5 cm przy złączonych i prostych nogach, dąży się do wzmocnienia przyśrodkowych części nóg, np.: leżenie bokiem, noga zewnętrzna zgięta w kolanie, stopa oparta przed nogą wewnętrzną – unoszenie i opuszczanie prostej nogi wewnętrznej np. 20 razy; zmiana stron;
- ćwiczenie na stopy:
- wydrążone: siad płaski, do drabinki przymocowana gumowa taśma i owinięta o grzbiet stopy – zginanie grzbietowe stopy,
- płaskie: siad podparty, nogi szeroko, pomiędzy nogami rozłożony kocyk – składanie bosą stopą koca w kostkę,
- płasko-koślawe: stanie w rozkroku – naprzemienne wspinanie się na palce i stanie na piętach,
- szpotawe: spacerowanie na bocznych krawędziach stopy;
- ćwiczenia na klatkę:
- kurzą: siad skrzyżny, ręce wzdłuż tułowia – nożyce pionowe ramion, czyli naprzemienne głębokie wymachy rąk,
- lejkowatą: leżenie tyłem, nogi proste, ręce wzdłuż tułowia – ruchy ramion jak przy pływaniu odwróconym motylem na plecach.
Najnowsze w naszym serwisie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

06.02.2023
Czym jest osobowość psychopatyczna, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak ją leczyć?

05.02.2023
Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

05.02.2023
Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023