Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest powszechną dolegliwością, która dotyczy coraz młodszych osób. Jego główną przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Nie można go lekceważyć, ponieważ powikłania mogą być groźne. W profilaktyce ważne są ćwiczenia na ból kręgosłupa.

Kręgosłup człowieka jest jednym z najważniejszych elementów szkieletu. Umożliwia pionową postawę, ruch oraz osłania rdzeń kręgowy. Składa się z 34 kręgów, dzielonych na 5 części: szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i guziczną. Ból kręgosłupa może dotyczyć każdej z nich.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest najczęściej skutkiem wzmożonego i długotrwałego napięcia mięśni przykręgosłupowych, zwyrodnienia związanego z wiekiem lub przeciążeniem i uszkodzeniem krążków międzykręgowych. Krążki międzykręgowe, potocznie nazywane dyskami, to struktura znajdująca się pomiędzy kręgami. Zbudowana jest z elastyny i kolagenu, dzięki czemu jest elastyczna. Dysk ma za zadanie łagodzić wszystkie wstrząsy i obciążenia kręgosłupa, które powstają na skutek codziennej aktywności. Umożliwia także poruszanie się: obracanie, zginanie i prostowanie.

Wraz z naturalnym procesem starzenia się lub po urazach, nadwyrężeniach i przeciążeniach elastyczność dysku maleje. Pojawiają się pęknięcia, które mogą powodować jego przesuwanie się i wypadanie poza kręgi, a tym samym ucisk i drażnienie nerwów. Przyczyny bólu kręgosłupa to:

  • urazy,
  • zwyrodnienia związane z wiekiem,
  • przeciążenie kręgosłupa związane z codzienną aktywnością,
  • ciąża,
  • pozostawanie przez długi czas w jednej, wymuszonej pozycji,
  • dźwiganie,
  • wady postawy,
  • nadwaga,
  • brak aktywności fizycznej.

Ból kręgosłupa – objawy

Objawy bólu kręgosłupa są uzależnione od przyczyny, miejsca, w którym powstała patologia i rozległości uszkodzeń. Dolegliwości mogą mieć charakter punktowy lub rozlany na całą część grzbietu, a nawet promieniować na inne części ciała, jeżeli nerwy rdzeniowe są uciskane lub drażnione przez wysunięty dysk. Najczęstszym zjawiskiem są bóle głowy i nóg od kręgosłupa.

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego to ból kręgosłupa na dole. Najczęściej jest spowodowany przeciążeniem, długotrwałym siedzeniem lub wiekiem. Może pojawić się stopniowo i pogłębiać się, aż przyjmie postać przewlekłą, lub powstać nagle, po gwałtownym pochyleniu się lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Z powodu umiejscowienia ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do nóg, brzucha i pośladków. Może powodować także drętwienia, mrowienia, mimowolne skurcze kończyn dolnych.

Ból kręgosłupa piersiowego

Odcinek piersiowy kręgosłupa to jego najdłuższa i najmniej ruchoma część, dlatego dolegliwości są spowodowane długotrwałym napięciem mięśni pleców i nadwyrężeniem w wyniku pozostawania w jednej pozycji, na przykład podczas pracy na komputerze. Z powodu ucisku nerwów, które znajdują się w tej części grzbietu, może pojawić się ból kręgosłupa między łopatkami, który promieniuje do klatki piersiowej. Chory może odczuwać drętwienie ręki, kłucie w okolicy serca, trudności z nabraniem głębszego wdechu.

Ból kręgosłupa szyjnego

Bóle kręgosłupa szyjnego należą do najbardziej nieprzyjemnych. Są wywołane przez urazy powstałe w wypadkach komunikacyjnych i pozycję ciała, w której głowa jest pochylona do przodu. Poza bólem zlokalizowanym w karku i szyi pojawiają się: sztywnienie ramion, ból ręki, przewlekłe bóle i zawroty głowy, szumy w uszach.

Ból kręgosłupa w ciąży

Nagły przyrost masy ciała kobiety w ciąży, powiększające się piersi i macica bardzo często powodują ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego. Jest to objaw fizjologiczny, który nie powinien wzbudzać niepokoju. U niektórych kobiet pojawia się już na samym początku ciąży. Im bliżej porodu, tym dolegliwości nasilają się, zwłaszcza ból w dolnej części kręgosłupa. Przyszła mama powinna zadbać o aktywność fizyczną, odpoczynek i prawidłową postawę ciała.

Leki na ból kręgosłupa – co pomaga?

Leczenie bólu kręgosłupa powinno być poprzedzone konsultacją lekarską (internistyczną, neurologiczną lub ortopedyczną) i wykonaniem diagnostyki obrazowej (zdjęcia rentgenowskiego – RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego), co pozwoli ustalić przyczynę i dobrać odpowiedni rodzaj terapii. Leki na ból kręgosłupa mają za zadanie łagodzić dolegliwości. Są to farmaceutyki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci maści, zastrzyków, plastrów i tabletek. Leczenie farmakologiczne powinno być wspierane rehabilitacją.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego mają za zadanie zwiększenie ruchomości grzbietu, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni, a także naukę prawidłowej postawy.  Fizjoterapeuci zalecają metodę McKenzie. Jest to specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń leczniczych wykorzystujący ruch w różnych płaszczyznach, który łagodzi dolegliwości i zapobiega ich nawrotom. Zalecane są także joga, rozciąganie, gimnastyka z dmuchaną piłką, pływanie oraz masaże. Maść i tabletki na ból kręgosłupa wraz z systematycznymi ćwiczeniami przyniosą oczekiwaną ulgę.

Polecane

Człowieku, wyprostuj się! Twój kręgosłup cierpi.

Twój kręgosłup, gdy masz 20, 30, 40 lat

Leczenie ruchem

Natychmiastowa ulga dla kręgosłupa. Ćwiczenia na ból pleców

Na ból pleców – rolowanie!

Ćwiczenia na ból pleców i szyi

Ból pleców ‒ jak sobie pomóc?

5 dolegliwości, które może wywołać smartfon

5 dolegliwości, które może wywołać smartfon

5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa

5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Ćwiczenia na plecy – wzmacniaj je!

Ćwiczenia na plecy – wzmacniaj je!