3 min.
Rogowiec – przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby skóry

Rogowiec - przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby skóry
Choroby skóry dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Nierzadko pojawiają się również u najmłodszych. Zazwyczaj ich wystąpienie niesie za sobą spory dyskomfort dla pacjenta, dlatego staramy się szukać najskuteczniejszych sposób, które pomogą pozbyć się niechcianych dolegliwości. Rogowiec to jedna z tych chorób skóry, które dotykają bardzo dużo osób. Jakie są przyczyny i objawy jej wystąpienia? W jaki sposób sobie pomóc, jak skutecznie leczyć rogowca?
Spis treści
Czym jest rogowiec?
Rogowiec to niezwykle popularna, często występująca wśród ludzi choroba, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko dorosłych, ale i młodzież oraz dzieci. Jej podłoże może być dziedziczone po rodzicach, ale wystąpienie rogowca może również być skorelowane z pojawieniem się wcześniej innej choroby. O rogowcu mówimy wtedy, gdy na skórze dłoni i stóp zaobserwujemy niepokojące zmiany. Powstają na skutek nadmiernego rogowacenia i zazwyczaj są w kolorze żółtym — zdarza się, że te zgrubienia pękają, powodując przy tym duży dyskomfort dla pacjenta.
Objawy wystąpienia rogowca skóry
Rogowiec jest chorobą, której nie da się nie zauważyć. Charakterystyczny, rogowaciejący naskórek pojawia się zazwyczaj na podeszwach stóp oraz na dłoniach. Zdarzają się przypadki, w których zmiany dotykają również płytki paznokci. W momencie, gdy paznokcie stają się grubsze i zniekształcone — bardzo trudno jest je doprowadzić do pierwotnej postaci. Pękające zgrubienia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i są bolesne. Pacjenci, którzy leczą się na rogowca, wskazują również, że oprócz pojawiających się zgrubień, zaobserwowali również nadmierną potliwość ciała. Dolegliwość rzadziej wpływa na zmiany rogówki, zębów, czy włosów. Choroba jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla maleńkich dzieci, ponieważ może im przeszkodzić w prawidłowym i odpowiednim rozwoju. Rogowiec może uniemożliwiać chodzenie oraz trzymanie różnych przedmiotów w dłoniach.
Najczęstsze przyczyny rogowacenia skóry
Jako podstawowy powód pojawienia się rogowca u danej osoby, wskazuje się dziedziczenie. Rogowiec jest uważany za chorobę, którą dziedziczy się w sposób dominujący. Jeżeli z rogowcem borykają się rodzice, jest bardzo prawdopodobne, że ich dziecko również będzie zmagało się z tą dolegliwością. Jeżeli dziedziczenie jest recesywne — choroba występuje rzadko. Na rozwój rogowca mają wpływ również czynniki środowiskowe albo jego korelacja z innymi chorobami.
W jaki sposób leczyć rogowca skóry?
Tylko w niewielkiej ilości przypadków ta choroba skóry ustępuje bez żadnej ingerencji. Zdecydowanie częściej konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiednie maści oraz kremy. Należy smarować nimi zrogowaciałą skórę bardzo regularnie. Lekarze wybierają produkty, w których składzie znajdują się substancje natłuszczające i nawilżające. Bardzo istotne jest również to, aby pacjent pamiętał o noszeniu odpowiedniego obuwia i zapewniał chorym stopom dostęp do powietrza. Podczas walki ze zrogowaciałą skórą zaleca się również przyjmowanie witaminy A oraz wykonywanie peelingów, które mają za zadanie złuszczyć twardy naskórek. W przypadku regularnego stosowania wymienionych preparatów choroba ustępuje już po kilku tygodniach. Tylko w małej ilości przypadków zdarza się tak, że pomimo wprowadzonego leczenia — objawy nie ustępują. W takiej sytuacji warto podjąć nie tylko leczenia rogowca, ale i innej choroby, która mogła go wywołać u danej osoby.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023