Zdrowa Skóra

Podstawą zachowania zdrowej, promiennej i jędrnej skóry jest pielęgnacja, która musi być dobrana odpowiednio do wieku i typu cery. Za stan skóry odpowiedzialne są również dieta, właściwa ilość snu oraz aktywny i zdrowy styl życia. Sprawdź, jak właściwie zadbać o skórę, a czego unikać w trosce o cerę.

Często troskę o stan skóry odsuwa się na dalszy plan. Tymczasem wygląd cery może nam dostarczyć wielu informacji na temat ogólnego stanu zdrowia. Nie można bagatelizować kondycji skóry, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: promienie słoneczne, urazy mechaniczne, środki chemiczne czy drobnoustroje chorobotwórcze. Choć starzenie, a co za tym idzie – powstawanie zmarszczek, jest procesem nieuniknionym, nie znaczy to, że nie powinniśmy dbać o pielęgnację skóry, tak by opóźnić ten proces.

Skóra – budowa, funkcje, typy cery

Skóra to jeden z ważniejszych narządów człowieka, zapewnia homeostazę organizmu i chroni narządy wewnętrzne, zbudowana jest z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Skóra pełni szereg różnych funkcji, między innymi: odpowiada za termoregulację, produkuje witaminę D, chroni przed zimnem, ciepłem i promieniowaniem, zwalcza drobnoustroje, chroni przed otarciami, uderzeniami czy uciskiem. Wyróżniamy kilka typów cery: suchą, tłustą, mieszaną, normalną i wrażliwą. Rodzaj cery uwarunkowany jest genetycznie i określany na podstawie ilości tłuszczu wytwarzanego przez gruczoły łojowe oraz wody wydzielanej przez gruczoły potowe.

Skóra – zasady prawidłowej pielęgnacji

Aby móc dłużej cieszyć się młodą, promienną i zdrową cerą, warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacji. Wybierając kosmetyki, należy zwrócić uwagę na ich skład. Dzięki witaminom A, C i E, czyli przeciwutleniaczom, a także składnikom łagodzącym np. alantoinie czy d-panthenolowi, skóra jest zregenerowana i głęboko nawilżona, a dodatkowo wzbogacona o niezbędne witaminy i lipidy. Podstawą właściwej pielęgnacji cery jest jej dokładne oczyszczanie. W tym celu można zastosować: płyny micelarne, olejki, toniki, mleczka do demakijażu czy żele oczyszczające. Warto zwrócić uwagę na to, by używany produkt nie zawierał mydła i działał łagodnie na skórę. Skrupulatne, najlepiej kilkuetapowe oczyszczanie skóry z pewnością znacząco poprawi jej stan. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z cerą suchą czy tłustą, każda z nich potrzebuje nawilżenia. Najlepiej w tej roli sprawdzą się kremy zarówno te na dzień, jak i na noc. Warto wybierać kremy o lekkiej, a zarazem bogatej w składniki odżywcze formule, dzięki której skóra otrzyma potrzebną dawkę nawilżenia. Regularne stosowanie peelingów złuszczających zapewni skórze nie tylko lepszy wygląd, ale sprawi również, że aplikowane na skórę kosmetyki będą się lepiej wchłaniać i przynosić znacznie większe rezultaty. Bez względu na typ cery, każda potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Dlatego też zaleca się regularne stosowanie różnego rodzaju maseczek, dzięki którym skóra otrzyma dodatkową porcję składników odżywczych. Każda cera podlega procesom starzenia. Warto więc już po 25. roku życia włączyć do pielęgnacji kosmetyki przeciwzmarszczkowe, dzięki temu skóra będzie dłużej jędrna i pozbawiona oznak starzenia.

Co wpływa na stan skóry?

Wygląd skóry nie zależy tylko od sposobu pielęgnacji, istotną rolę pełnią następujące czynniki:

  • Prawidłowe nawodnienie organizmu – picie dużych ilości wody korzystnie wpływa nie tylko na nawilżenie skóry, ale również ułatwia pozbycie się z organizmu toksyn i bakterii.
  • Stosowanie filtrów ochronnych – skóra poddawana długotrwałemu działaniu promieni słonecznych znacznie szybciej ulega procesom starzenia. W związku z tym podczas ekspozycji na słońce należy każdorazowo stosować filtry ochronne, a dodatkowo unikać przebywania w pełnym słońcu.
  • Odpowiednia dawka snu – sen wpływa regenerująco na cały organizm, dotyczy to również cery.
  • Palenie tytoniu – cera nałogowych palaczy z reguły wygląda znacznie gorzej niż w przypadku osób niepalących. Skóra palaczy jest matowa, poszarzała, daje wrażenie zmęczonej i znacznie szybciej się starzeje.
  • Dieta – zdrowy wygląd cery warunkowany jest również odpowiednio zbilansowana dietą, w której znajdują się witaminy i minerały zapewniające między innymi lepszy wygląd skóry, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz znacznie mniejszą utratę wody.

Zobacz także: Witaminy i minerały, które zatrzymują czas

Najnowsze