Przejdź do treści

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Kobieta
Różowa Wstążka i kampania na rzecz badań i profilaktyki raka piersi świętują 30. rocznicę/ Pexels, fot. Anna Tarazevich
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Różowa Wstążka obchodzi właśnie urodziny. Symbol świadomości raka piersi ma 30 lat. Wstążka jednoczy i inspiruje ludzi na całym świecie w ważnym celu. Dzięki niej znacząco zwiększyła się świadomość na temat profilaktyki nowotworowej i rozwinęły badania raka piersi.

30 lat Różowej Wstążki

Mija właśnie 30 lat, od kiedy Różowa Wstążka stała się symbolem świadomości na temat raka piersi. Współtwórczyni wstążki Evelyn Lauder, będąca wiceprezeską Estée Lauder Companies, w 1992 roku zaprezentowała różowy symbol w specjalnym wydaniu pisma „Self”, który był poświęcony rakowi. Wstążka miała za zadanie przypominać kobietom o profilaktycznych badaniach lekarskim i pojawiać się na sprzedawanych produktach, z których sprzedaży część dochodów przekazywano na wspieranie świadomości lub badań nad rakiem piersi.

W celu wyeliminowania raka piersi, Lauder udało się rozwinąć swoją kampanię na skalę globalną. Od tej pory marka kosmetyczna podjęła współpracę z ponad 60 organizacjami na całym świecie, by wspierać badania, edukację oraz opiekę medyczną nad chorymi na raka piersi, a Różową Wstążkę kojarzą niemal wszyscy. Według American Cancer Society liczba zgonów z powodu raka piersi stale spada od 1989 roku, jednak wciąż jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na raka piersi co roku zapadają na świecie ponad dwa miliony kobiet.

William P. Lauder, obecny prezes Estee Lauder Companies i syn Evelyn powiedział w związku z trzydziestoleciem kampanii, że jego fundacje przekazały ponad 108 milionów dolarów na globalne badania, edukację i usługi medyczne związane z rakiem piersi. Dr Karen Knudsen, dyrektorka naczelna American Cancer Society, w rozmowie z Agencją Reutera dodała, że ​​trzy dekady kampanii Różowej Wstążki pomogły zwiększyć świadomość i pobudzić badania nad rakiem.

„Naprawdę doceniam moc różowej wstążki i siłę kobiet w tej historii” – dodała.

Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór / istock

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Objawy raka piersi

Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:

  • punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
  • wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
  • zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
  • wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
  • zgrubienia pod pachą,
  • obrzęk zapalny całej piersi.

Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.

Rak zapalny piersi często jest mylony z zapaleniem gruczołu sutkowego. Jego rozpoznanie jest trudne, gdyż nie jest zlokalizowany w jednym miejscu, a rozsiany w całym gruczole. Charakterystycznym objawem, jaki daje rak zapalny gruczołu piersiowego jest stan zapalny tkanki gruczołu sutkowego. Przewody limfatyczne w piersi są blokowane przez komórki nowotworowe, w związku z tym obserwuje się opuchnięcie i zaczerwienienie piersi. Co więcej, pierś staje się twarda i gorąca w dotyku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.