Przejdź do treści

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Rachel Zegler
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: "Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”/ Photo by Corey Nickols/Getty Images for IMDb
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Teraz blizna przypomina mi, aby regularnie sprawdzać piersi pod kątem nieregularnych zmian. Wczesne wykrycie ratuje życie. Sprawdź swoje cycuszki!” – zaapelowała Rachel Zegler na swoim profilu na Instagramie. Aktorka tym samym przyznała, że dwa lata temu wykryła sobie guzka w lewej piersi.

Rachel Zegler: „Znalazłam guzek w piersi”

Rachel Zegler zaapelowała do kobiet, by regularnie badały swoje piersi. Aktorka, znana z roli Marii w „West Side Story”, która niedługo ponownie pojawi się na ekranie w roli królewny Śnieżki w ekranizacji bajki „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, opowiedziała swoim fanom o strachu, jaki czuła, kiedy podejrzewano u niej raka piersi. Zegler zamieściła na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, na którym pokazała bliznę po biopsji znajdującą się z boku piersi, zaklejoną taśmą chirurgiczną.

„Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam bez wątpienia najstraszniejszy tydzień mojego życia” – napisała.

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi / screen Instagram @rachelzegler

Jak dodała, zmianę wykryła sobie podczas samobadania piersi. Przez panującą pandemię COVID-19 i wprowadzone restrykcje miała jednak utrudniony dostęp do lekarzy.

„Żaden ginekolog/położnik nie przyjmował nowych pacjentów z powodu pandemii, ale miałam szczęście otrzymać opiekę pediatry, który przepisał mi skierowanie na USG, co następnie doprowadziło do przeprowadzenia biopsji ambulatoryjnej” – wyjaśniła.

Henryka Krzywonos-Strycharska

„Wczesne wykrycie ratuje życie”

Zegler dodała, że (na szczęście) guzek okazał się łagodny. Lekarze wykryli u niej gruczolakowłókniaka, który często występuje u kobiet między 18. a 30. rokiem życia. Zmiana umiejscawia się najczęściej w górnej części piersi po stronie zewnętrznej. Podczas mycia lub samobadania kobieta może go wyczuć pod palcami jako niewielkie, elastyczne i łatwo przesuwalne guzki o średnicy maksymalnie kilkunastu centymetrów. Metodami wykorzystywanymi w wykrywaniu zmian piersi jest badanie ultrasonograficzne (USG) oraz mammograficzne.

Informację dodatkową daje wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, którą również przeszła aktorka. Polega ona na pobraniu materiału biologicznego z wnętrza guzka i zbadanie go. Zegler przyznała, że powstała blizna po biopsji jest dla niej teraz przypomnieniem o tym, że samobadanie piersi może uratować życie.

„Teraz blizna przypomina mi, aby regularnie sprawdzać piersi pod kątem nieregularnych zmian – gruczolakowłókniak w mojej lewej piersi jest częstym zjawiskiem, ale mimo to wyczucie go jest bardzo przerażającym doświadczeniem” – tłumaczyła.

Warto pamiętać, że jeśli gruczolakowłókniak pojawił się raz u kobiety, nie oznacza to, że nie pojawi się już nigdy lub nie rozwiną się inne zmiany.

„Wczesne wykrycie ratuje życie! Sprawdź swoje cycuszki” – zaapelowała aktorka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez rachel zegler (@rachelzegler)

Deborah James

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

Kobieta

W aptekach brakuje morfiny. Kilkadziesiąt tysięcy chorych pozostawionych z bólem

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jak NIE mówić o raku? „Nie potrzebujemy walki, broni i pola bitwy”- podkreśla psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. „Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia”

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Zaniepokoiła ją ciemna smuga na paznokciu. Flecistka straciła połowę palca