Przejdź do treści

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Rachel Zegler
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: "Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”/ Photo by Corey Nickols/Getty Images for IMDb
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Teraz blizna przypomina mi, aby regularnie sprawdzać piersi pod kątem nieregularnych zmian. Wczesne wykrycie ratuje życie. Sprawdź swoje cycuszki!” – zaapelowała Rachel Zegler na swoim profilu na Instagramie. Aktorka tym samym przyznała, że dwa lata temu wykryła sobie guzka w lewej piersi.

Rachel Zegler: „Znalazłam guzek w piersi”

Rachel Zegler zaapelowała do kobiet, by regularnie badały swoje piersi. Aktorka, znana z roli Marii w „West Side Story”, która niedługo ponownie pojawi się na ekranie w roli królewny Śnieżki w ekranizacji bajki „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, opowiedziała swoim fanom o strachu, jaki czuła, kiedy podejrzewano u niej raka piersi. Zegler zamieściła na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, na którym pokazała bliznę po biopsji znajdującą się z boku piersi, zaklejoną taśmą chirurgiczną.

„Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam bez wątpienia najstraszniejszy tydzień mojego życia” – napisała.

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi / screen Instagram @rachelzegler

Jak dodała, zmianę wykryła sobie podczas samobadania piersi. Przez panującą pandemię COVID-19 i wprowadzone restrykcje miała jednak utrudniony dostęp do lekarzy.

„Żaden ginekolog/położnik nie przyjmował nowych pacjentów z powodu pandemii, ale miałam szczęście otrzymać opiekę pediatry, który przepisał mi skierowanie na USG, co następnie doprowadziło do przeprowadzenia biopsji ambulatoryjnej” – wyjaśniła.

Henryka Krzywonos-Strycharska

„Wczesne wykrycie ratuje życie”

Zegler dodała, że (na szczęście) guzek okazał się łagodny. Lekarze wykryli u niej gruczolakowłókniaka, który często występuje u kobiet między 18. a 30. rokiem życia. Zmiana umiejscawia się najczęściej w górnej części piersi po stronie zewnętrznej. Podczas mycia lub samobadania kobieta może go wyczuć pod palcami jako niewielkie, elastyczne i łatwo przesuwalne guzki o średnicy maksymalnie kilkunastu centymetrów. Metodami wykorzystywanymi w wykrywaniu zmian piersi jest badanie ultrasonograficzne (USG) oraz mammograficzne.

Informację dodatkową daje wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, którą również przeszła aktorka. Polega ona na pobraniu materiału biologicznego z wnętrza guzka i zbadanie go. Zegler przyznała, że powstała blizna po biopsji jest dla niej teraz przypomnieniem o tym, że samobadanie piersi może uratować życie.

„Teraz blizna przypomina mi, aby regularnie sprawdzać piersi pod kątem nieregularnych zmian – gruczolakowłókniak w mojej lewej piersi jest częstym zjawiskiem, ale mimo to wyczucie go jest bardzo przerażającym doświadczeniem” – tłumaczyła.

Warto pamiętać, że jeśli gruczolakowłókniak pojawił się raz u kobiety, nie oznacza to, że nie pojawi się już nigdy lub nie rozwiną się inne zmiany.

„Wczesne wykrycie ratuje życie! Sprawdź swoje cycuszki” – zaapelowała aktorka.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez rachel zegler (@rachelzegler)

Deborah James

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nowa terapia w leczeniu szpiczaka mnogiego z 90 proc. skutecznością - na zdjęciu kobieta w laboratorium

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworu krwi. Ma 90 proc. skuteczności

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy